Danas: Rusi u Nišu neće dobiti diplomatski status
Srbija neće dati diplomatski status osoblju i bazi Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu, odlučio je vrh vlasti i tako rešio višegodišnju spoljnopolitičku “glavolomku”.
Prema pisanju lista Danas, a kako prenose nacionalni mediji, famozna odluka o statusu Ruskog centra u Nišu postoji i ona je negativna po rusku stranu, otkrivaju izvori iz vrha srpskog rukovodstva. Ipak, nije precizirano kada će ta odluka biti saopštena zainteresovanoj srpskoj javnosti, ali i onoj od Pacifika do Urala. Da li postoji mogućnost nekog “trećeg rešenja između”, takođe zasad nije poznato.
U vrhu vlasti nije potvrđena informacija da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom raspravljao o tome da se nađe kompromisno rešenje koje bi podrazumevalo specijalni status za osoblje, ali ne i za tranzit robe - piše Danas.
Norveški ambasador u Beogradu Arne Sanes Bjornstad ranije je objašnjavao da je tranzit robe sporan zato što srpske vlasti ne bi mogle da kontrolišu šta Rusi uvoze i dovoze u Niš, a i da spske vlasti ne bi ništa mogle da odbiju Rusima, jer bi se sva roba vodila kao humanitarna.
Ukoliko je Srbija zaista presekla, sporazum o uslovima boravka, privilegijama i imunitetu osoblja Srpsko-ruskog humanitarnog centra iz 2014. ostaje “mrtvo slovo na papiru”. Prema ranijem pisanju medija, ovaj sporazum, koji sada “sakuplja prašinu” u fioci Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, podrazumeva status Centra u Nišu kao što imaju ambasade, imunitet za stalno i privremeno osoblje, imovinu i prostorije Centra, kao i oslobađanje od svih poreza, taksi i akciza za nabavku robe i usluga za potrebe Centra.
Inače, Skupština Srbije je februara 2016. godine ratifikovala sporazum sa NATO o logističkoj podršci i saradnji, kao i o diplomatskom imunitetu za osoblje NATO.
Podsetimo, Niš je zahvaljujući Centru, smeštenom na nekoliko stotina metara od niškog aerodroma i skoro istoj udaljenosti od auto-puta, postao poprište geopolitičkog “obaranja ruku” Istoka i Zapada. Srbija se mesecima nalazi u (ne)diplomatskoj “unakrsnoj vatri” Amerike i Rusije.
Zvaničnici SAD tvrdili su da je to potencijalni špijunski centar i buduća ruska vojna baza, koja bi kao takva bila prva ruska baza na tlu Evrope posle raspada Varšavskog pakta. Ruska strana je sve te optužbe nazvala apsurdnim, a istupe američkih zvaničnika nazivala “emotivnim i preteranim”.
O Centru su se izjašnjavali i domaći političari, pa je tako Saša Janković tvrdio "da se neke čudne stvari dešavaju u Nišu", a Čeda Jovanović da se tu u Ruskom centru kovao “neuspeli državni udar” u Crnoj Gori. Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić bio je glavni lobista u srpskoj vlasti za diplomatski status Centra, tražeći da se to pitanje “reši ili da se Centar ugasi”.
Konačno, pre nekoliko dana, premijerka Ana Brnabić, govoreći o budućnosti Centra, rekla je da će “odluka biti u najboljem interesu zemlje”, a Evropska unija je zatražila da konačno rešenje bude “u duhu pristupnih pregovora”.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.