Demokrate biraju, javnost ne razume: Ko je u pravu?
Unutarstranački izbori ili Vučićevo otimanje stranke - polemika je koju sukobljene strane u DS-u vode u javnosti, a javnost šta se dešava sa nekada velikom strankom koja je prepoznata kao nosilac demokratskih promena početkom ovog veka, ko je kriv, a ko u pravu, ne može da razume.
Polomljena glasačka kutija, pocepani listići, skidanje table i zamena brave na sedištu stranke u Nušićevoj ulici, oni koji dešavanja posmatraju sa strane razumeli su da se sve ovo juče desilo na izborima u DS-u, ali ne i zašto.
Dok je za deo članova DS-a novi predsednik stranke glumac Branislav Lečić, drugi deo, na čelu sa dosadašnjim predsednikom Zoranom Lutovcem, kaže da se nikakvi izbori nisu održavali u stranci, već da je reč o pokušaju otimanja stranke od strane grupe bivših i sadašnjih funkcionera.
Dok članstvo podržava jednog ili drugog, u javnosti se svaki razgovor o dešavanjima najčešće počinje sa "ne razumem".
Može li ova DS Ljovisna da se završi,
— Biljana Lukić (@BiljanaLuki) September 27, 2020
mnogo je blamažno posmatrati.
Dešavanja u DS-u nejasna su i za one koji prilike prate i poznaju, pa i za novinarku nedeljnika Vreme, Jovanu Gligorijević, koja kaže da veruje obema stranama kada kažu da hoće da spasu stranku, ali da je najveći dobitnik ovakvog stanja u stranci, Aleksandar Vučić.
Stranka je potpuno osiromašena, finansijski uništena, a na svakim izborima beleži sve gore i gore rezultate, na lokalu retko gde postoje. Suštinsko pitanje je šta je od Demokratske stranke ostalo, oko čega se ove 2 strane otimaju. Ovo je sukob među prijateljima koji je izmakao kontroli. Ostali su bez svoje suštine, politike - kaže novinarka.
Smatra da osim imena, od DS-a nije ostalo gotovo ništa i da ovi događaji ne priliče Demokratskoj stranci.
Meni je sve to što se događa mesecima užasno razočaravajuće s obzirom na to koliko je ta stranka bila bitna, istorijski bitna za Srbiju i promene kroz koje je prošle, i u pozitivnom i negativnom smislu. Stranka koja je uspevala da opstane uprkos ranijim podelama po kojim je poznata. Sada dolazimo da od 2012. godine imamo DS sa blokiranim računom i bez para, iseljena iz sedišta u Krunskoj, a vlasnicima ostavljaju velike dugove - kaže Gligorijevićeva.
Stanje u stranci oslikava i stanje u lokalnim odborima u zemlji, kao i na jugu Srbije, a Piroćanac Tomislav Panajotović koji je u 2 mandata bio poslanik Demokratske stranke u Skupštini Srbije ne govori o uzrocima, već o budućnosti za koju očekuje da bude bolja po DS.
Ono što se stranci dešavalo proteklih godina nije dobro za demokratiju u Srbiji i politički život. Nadam se da će se DS vratiti početnim principima i da će opet biti ono što je nekada bila. Posle toliko vremena i položaja od 2012. godine, što zbog sopstvene krivice, što zbog napada nove vlasti, sada ima šansu da se vrati u politički život. Nama ostaje da verujemo da je ovo začetak jedne nove Demokratske stranke, da će postepeno doći do mesta koje je imala, postepeno, uz pametnu politiku - kaže demokrata.
Da se stanje u Srbiji preslikava i na Demokratsku stranku, smatra Nišlija Goran Ćirić, doskorašnji šef poslaničkog kluba DS-a u prethodnom sazivu Skupštine Srbije. Dodaje da je demokratsku stranku zahvatilo nešto što je poslednjih godinu dana zahvatilo i državu - stalno sejanje sukoba.
Zadatak će biti da okuplja ljude oko ideja i politika i oko suštinskih stvari. Potreban je iskorak ka građanima i dobijanje poverenja. To opozicija nije trenutno sposobna da uradi - kaže Ćirić.
Šta se juče desilo u Demokratskoj stranci?
Jučerašnja dešavanja u stranci predstavljaju ono za šta se DS godinama zalaže - demokratiju, smatra Panajatović, inače ćlan stranke gotovo od osnivanja.
Kao član Glavnog odbora DS-a, kaže, podržava održavanje unutarstranačkih izbora.
Sada je izbore organizovao deo starih, iskusnih, vernih članova, to je iznuđen potez, a trebao bi da dovede do toga da se stranka vrati izbornim principima i da se uključi u politički život, na način na koji je to učinjeno 1990-ih. Stranka mora da sačuva dostojanstvo i da se razvije u stranku kakva je bila u vreme Zorana Đinđića - kaže Panajotović.
Da je reč o direktnim izborima, na šta imaju pravo po Statutu stranke koji definiše održavanje unutarstranačkih izbora nakon održavanja parlamentarnih, smatra i Ćirić. Kaže da je stranka dobila novog predsednika, Branislava Lečića i da predstoji formiranje drugih organa stranke.
Na jednom biračkom mestu će se ponoviti postupak, ali to neće promeniti rezultate. Ovo jesu preliminarni rezultati, a na izbornoj skupštini 4. oktobra će se oni verifikovati i izabrati drugi organi stranke. Ideja je okupljati ljude, zadobijati poverenje građana. Novoizabrani predsednik Lečić je već pružio ruku pomirenja drugoj strani - kaže Čirić.
Podsetimo, deo Demokratske stranke koji je organizovao izbore za predsednika te partije, objavio je sinoć da je za novog predsednika stranke izabran Branislav Lečić, kao i još pet potpredsednika.
Komentari
Poslednji komentari
Filozof
23:05 // 27. 9. 2020.
Na svetu ne postoji niti jedna teorija zavere koji Srbi nisu u stanju da raskrinkaju do najsitnijih detalja. Kretanje u kruznom toku, uslovno skretanje i crne rupe, tri su za Srbe najvece misterije Univerzuma ...
Ахаха
19:26 // 27. 9. 2020.
Кога је брига шта квази опозиција ради?Сво чланство,цели одбори прешли у СНС,перјаница назадних предводника бивши жутаћи-Зирана,Бакарец,Јованов,Весић...
Dragan
15:30 // 28. 9. 2020.
Zorana bila u G17, Bakarec i Jovanov u DSS-u.
Petar SNS
17:13 // 27. 9. 2020.
Demokratska ako može tako da se nazove je našoj stranci dala najgori kadar u istoriji toliko o tome kakvi su bili i nanose nam štetu i dalje... inače DS više ne postoji.. to je kraj... nije nam drago makar da imaju 5% pa da se nadmudrujuemo. Ovako mi 65% oni 0.1% i tako... hvala lepo, dovidjenja...
Eto
18:49 // 27. 9. 2020.
U pravu si Petre, 65% od 50,0001 % izašlih. Ucenjeni penzioneri, ucenjeni zaposleni, preletači, bakljaši, ujke, tetke, švalerke i švaleri.... jadno je to da bi se iko time ponosio.
Milan
18:53 // 27. 9. 2020.
65 od manje od 50 posto izaslih je realno 30ak posto. Od tih 65 sto ste dobili, 80 posto su pod prisilom morali da vam daju glas da bi sacuvali poso u drzavne firme ili da bi ih zaposlili. Moji roditelji su morali da glasaju za vas jer ste ucenili njihovu komsiku ako hoce poso uciteljice mora da dovede 15 sigurna glasaca. Da se pojavi jedan neukaljani politicar da vam stane na crtu, razbio bi vas.
Ouzo
20:11 // 27. 9. 2020.
Procice te i vi tako, ne brini, samo mnogo brze, a ne kao oni u mrcvarenju ! Nicija nije gorela do zore !
MilosNis
04:26 // 28. 9. 2020.
Dala?!?! Niko vama nista nije dao, kao SRS nista niste imali samo gomilu neobrazovanih marginalaca koji pevaju kako tata svira, a onda ste dobili skolovane miseve koji su napustili brod koji tone, vi ste ih pustili. A gle cuda i oni zapevase kako novi tata svira. Zakljucak, obrni okreni svima vama naprednjacima je mentalitet i rezon Seseljvsko radikalski!!!
Sergio
07:41 // 28. 9. 2020.
To sto kazes da je DS dala SNS-u najgori kadar govori o tvojoj stranci, da je prihvatila najgore sto je imala DS. Znaci da je SNS uzeo najgore, i sada sa tim najgorim vlada.
Sta si hteo reci?
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.