Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

08:24, 30. 11. 2020.

| Politika

Elek: Promene u Srbiji nemoguće zbog velike kontrole vladajuće partije nad institucijama

Autor:T. T.Izvor:Fonet
kvaka 23

Za kratko vreme političke promene su se desile u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, donekle u Hrvatskoj i Sloveniji. Na pitanje zašto je Srbija jedina zemlja iz regiona koja na njih nije spremna Bojan Elek iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku u intervjuu za FoNet izjavio je da se naša zemlja nalazi u specifičnoj situaciji, a to je – zarobljena država.

Kako je rekao novinarki Danici Vučenić u emisiji Kvaka 23, u nekim zemljama regiona, kao što je bio slučaj sa Crnom Gorom, na nacionalnoj frekvenciji mogao je da se čuje drugačiji glas kako bi uopšte i došlo do nekih promena. U Srbiji je to, kaže, skoro pa nemoguće.

Mislim da je kljčni odgovor speifičnost situacija u kojoj se Srbija nalazi pre svega zbog onoga što mi u Beogradskom centru za bezbednosnu politiku i druge organizacije građanskog društva nazivaju zarobljena država. To jest da je nivo kontrole koju je vladajuća partija u svoje satelite uspostavila nad svim institucijama u Srbiji mnogo veći nego u ostalim zemljama i to je ključna stvar koja onemogućava bilo kakvu promenu – rekao je Elek.

Osvrnuo se i na apatiju koja postoji kod građana kada je u pitanju promena stvari na nacionalnom nivou.

To se vidi i kroz sve manje izlaznosti na izbore i sve manje zanimanja građana za politiku, posebno mladih ljudi, koji smatraja da je politika jedna korumpirana, prljava oblast u koju ne žele da ulaze. Tamo gde smatraju da mogu da promene stvari jesu lokalne zajednice – ocenio je Elek.

Međutim, istakao je da prirodno stanje građana nije apatije, te da je najviše proizvode mediji koji imaju veliki uticaj na javno mnjenje, a posebno, kako je rekao, televizija.

Tu pre svega mislim na to što je nekritičko prenošenje vesti, sadržaja , zapravo ne vesti već samo sadržaja , najčešce izjava političara nosioca funkcija, bez ikakvog kritičkog preispitivanja. Potpuno je stvorena ta rezonantna kutija gde građani žive u tom jednom kreiranom stvorenom narativu – naglasio je Elek.

Prema istraživanju kaže da građani imaju poverenje u institucije, a u kontekstu krize virusa korona u oktobru i septembru, smatraju da je Vlada uradila najbolje što je mogla u vezi sa merama, dok jedna trećina građana misli da pandemija ne postoji. Podsetio je i na to da su, kako je rekao, građani potpuno svesni da korupcija postoji, ali i da dalje imaju poverenje.

Zato što smatraju da je korupcija toliko sveprisutna da se protiv nje ne može boriti, uzimaju je tako da kažem zdravo za gotovo, to je u vezi sa vojskom, sa policijom i u vezi sa nekim drugim institucijama – rekao je Elek.

Govorio je i o problemu politizacije za koju je rekao da prožima celo društvo, pa je naveo i da Krizni štab nije u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, te da je politika i na taj način umešala prste.

Celu emisiju Kvaka 23 agencije FoNet pogledajte u tekstu.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Poslednji komentari
  • Pepe l.tv.

    19:21 // 2. 12. 2020.

    Zašto se trend promene u okruženju ne prelije u Srbiju? Postoji jednostavan odgovor. Prvo: došli su novi nekorumpirani koji nisu bili na vlasti, drugo: u svojim govorima i obraćanjima nisu koristili izmipljene i lažne afere, treće: nisu pljuvali i ružili na njneprimereniji način trenutnu vlast, četvrto: nisu plakali u zapadnim ambasadama i tražili njihovu podršku, nisu imali mogućnost da kradu.

  • Mara

    09:53 // 30. 11. 2020.

    Svaka partija ista

  • Ogoljena diktatura

    09:47 // 30. 11. 2020.

    Tačno.Više i ne kriju da su oni koji nisu sa njima strani plaćenici,izdajice i da nisu patriote.Bolesno.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA
Pronađite nas na: