Hadžiomerović: Vučićeve ocene o sudijama i tužiocima predstavljaju pritisak
Emisija "Kvaka 23", Izvor: YouTube - FoNet
Da ocene predsednika Srbije Aleksandra Vučića o sudijama i tužiocima predstavljaju neposredni i posredni pritisak rekao je u emisiji Kvaka 23 sudija Apelacionog suda Omer Hadžiomerović i ocenio da sudije nisu uspele da se profilišu kao društvena snaga sa uticajem da bi predlagali i pokrenuli promene.
Uprkos tome što se o evropskim standardima u pravosuđu govori od oktobra 2000. godine, Hadžiomerović smatra da smo danas daleko od onoga što želimo da postignemo, a da su političari, a ne sudije, preuzeli obeveze pred Evropskom unijom da sprovedu reformu pravosuđa.
Ipak, promene kakve su u pravosuđu prethodnih nagovestili Vučić i državni sekretar Ilić, neće moći da idu u tom pravcu, kaže Hadžiomerović, već u okvirima koji su standard.
Ne znam tačno u kom bi se pravcu ta reforma kretala, ali ideje o eksternoj kontroli pravosuđa, predsednikovom biranju sudija i promeni pravila igre kroz ustavne promene služe isključivo za domaću upotrebu i u kontekstu pokazivanja odlučnosti u susret izborima - rekao je Hadžiomerović.
Za napade na pravosuđe ne očekuje da će prestati, a kako ocenjuje, sudska vlast je jedina grana vlasti koja nije podložna kontroli druge dve grane vlasti.
Važni su društvena kontrola, javnost suđenja i javna mišljenja o delovanju pravosuđa, ali javno mnjenje mora da zna kako sudstvo funkcioniše i da ima mogućnost da to izrazi. Tu onda dolazimo do medija, koji su sve manje izraz javnog mnjenja, a sve više njegov kreator u rukama onih koji sve kontrolišu. Vrtimo se u krug, a jedni bez drugih ne možemo da napravimo suštinsku promenu - smatra Hadžiomerović.
Za prethodnu reformu smatra da je bila greška, jer rešenje da se pravosuđe reši menjanjem sudija nije bilo dobro.
Što se kritika na račun izricanja blagih kazni od strane sudija i puštanja dilera i kriminalaca na slobodu, Hadžiomerović kaže da zapravo nije napravljena analiza o kaznenoj politici, niti o pojavama koje su predmet kažnjavanja, te da se o tome ni ne može govoriti kao o činjenicama.
Dodao je i da će se eksterna kontrola, ako se uvede na način da izvršna i zakonodavna vlast kažnjavaju sudije, dešavati samo u situacijama kada su političari zainteresovani, jer će biti okrivljen neko protiv koga su.
Očigledna je namera da se zadrže kanali političkog uticaja i kroz ustavne amandmane, jer se njima otklanja jedan, a uvodi drugi kanal uticaja, kojim se politički uticaj na pravosuđe povećava. Ipak, promene Ustava nisu dobile društvenu težinu kakvu su morale imati - ocenjuje on.
Kaže i da su amandmani u proceduri i da je sada Odbor za ustavna pitanja nadležan da predloži promene Ustava. Ukoliko se to desi, nada se da će biti javne rasprave i da će, "ako ima razuma", kao pomoć biti angažovani i stručni ljudi, profesori ustavnog prava.
Komentari
Poslednji komentari
Pepe l.tv.
16:52 // 28. 1. 2020.
Gospodine Hadžiomeroviću, kada bi tužioci i sudije ozbiljnije radile svoj posao niko ih ne bi „pritiskao“. Kada apelacioni sud preinači osuđujuću kaznu punoletnom licu koje je izvršilo krivično delo nad maloletnicom obrazloživši da je to u njihovom nsčinu ponašanja, šta reći. O dilerima deoge i ubicama da ne pričamo, a traže nezavisnost i slobodu odlučivanja. Dok tako rade, svi će ih kritikovati.
Ema
15:58 // 27. 1. 2020.
Predsednik drzave ima pravo da iznese svoje misljenje. Ne vidim nista sporno. Da rade svoj posao kako treba, ne bi bili kritikovani.
Pero
21:51 // 27. 1. 2020.
Tačno tako. Sudstvo nam je katastofa.
Dejan
13:00 // 27. 1. 2020.
Hadžiomerović priča gluposti. Niko nikad nije vršio pritisak na sudije. Predsednik je apelovao samo da rade svoj posao a ne da ćute kad se nekom preti već da preduzmu adekvatne mere.
Dexa
14:09 // 27. 1. 2020.
Vučić je vršio pritisak na sudije. Ne samo da je to očigledno, već posedujem i dokaze za pritisak i mešanje dotičnog. Pozdrav.
Боги
14:19 // 27. 1. 2020.
Ма, како да не... Председник је само апеловао. Хау јес ноу...
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.