Južnjaci uglavnom apolitični, ali bi glasali za Vučiča i SNS
Anketa Biroa za društvena istraživanja BIRODI, koja je nagnala i predsednika Srbije Aleksandra Vučića da napiše autorski tekst za Politiku, pokazala je da se južnjaci predstavljaju kao apolitični, ali da bi glasali za Vučića i SNS, kao i da smatraju da bi Srbija trebalo da bude član EU.
Istraživači su anketu sprovodili u dva navrata u periodu od 22. do 25. aprila 2019. i od 2. do 5. maja iste godine.
Istraživanje je sprovedeno telefonskom anketom na reprezentativnom uzorku od 1.006 ispitanika građana Republike Srbije bez teritorije Kosova i Metohije. Ciljnu populaciju predstavljaju građani Srbije stari 18 i više godina. Uzorački okvir se zasniva na podacima iz telefonskog imenika (elektronskog) i zvaničnim podacima popisa iz 2011. godine- kažu u BIRODI-ju.
Pored toga što je podatak da bi od svih visokoobrazovanih ispitanika samo 7,7% glasalo za SNS probudio strasti vladajuće većine, BIRODI je odradio i lokalizovano istraživanje i sistematizovao podatke koji se tiču jugoistočne Srbije.
Istraživanje pokazuje da ispitanici iz ovog regiona, čak 40,4% njih, sebe vide kao apolitične.
Novoformirani građanski front blizu cenzusa; Inforgrafik
Ipak, najveću političku podršku imaju Aleksandar Vučić i SNS. Za njih bi, kada bi ove nedelje bili održali parlamentarni izbori glasalo 58,8% stanovnika ovog regiona.
Cenzus bi još prešao Savez za Srbiju sa 8%, dok bi blizu ulaska u parlament bio i novoformirani Građanski front koji je na 4,7%.
Ono što ne raduje je veliki broj apstinenata, čak 12,9%, dok je 5,3% neodlučnih građana.
Glavni kriterijum za izbor neke političke opcije je poštovanje zakona i ispunjenje obećanja, a pri tom stavu je bilo 52% ispitanika. Drugi kriterijum za glasanje je “harizma lidera” i za to se izjasnilo 17,7% ispitanika.
Poverenje u Dnevnik RTS-a
Na pitanja o medijama u Srbiji, stanovnici jugoistoka, pokazuje anketa, smatraju da mediji delimično daju objektivnu sliku onoga što se dešava u Srbiji. To smatra njih 37,9%, dok je njih 18,4% mišljenja da je medijska slika potpuno objektivna.
Slična je situacija i sa statistikom koja pokazuje utisak o objektivnosti medija kada izveštavaju o dešavanjuma u svetu.
Najviše poverenja u Dnevnik RTS-a; infografik
Što se tiče centralnih informativnih emisija ili dnevnika televizija sa nacionalnom frekvencijom, južnjaci su podršku pružili Dnevniku RTS. 54,7% stanovništva najviše gleda nacionanu televiziju u 19:30.
Na drugom mestu je Pink sa 10,4%, na trećem Prva sa 8,5%. Slede N1 sa 6,9%, pa O2 sa 5,1%.
13% ispitanika izjasnilo se da ne gleda navedene dnevnike.
Podrška ulasku u EU
54,9% ispitanika misli da Srbija treba da bude članica Evropske unije, ali je svega 1,1% ispitanih reklo da je za ulazak i u EU i u NATO.
Za ulazak u Evroazijsku uniju koju predvodi Rusija je 19,2% ispitanih, a 24,8% ispitanih je mišljenja da Srbija ne treba da bude član nijednog saveza.
Komentari
Poslednji komentari
Vasa Bubanjski
11:17 // 17. 7. 2019.
Možda ne bi bilo loše da ponovo ukinete pluseve i minuse, jer su SNS botovi ponovo izdivljali, ovde u komentarima, izudaravši gomilu nameštenih minusa, ali i pluseva.
Uskratite im mogućnost da ''zarade'' dnevnice i sendviče; eno im ga portal Informera - baš po meri ovih jadnih prodanih duša.
bez imalo ponosa
09:41 // 17. 7. 2019.
Gledam vas, JADNI BOTOVI,kako vas juce u Beogradu na krajnje ponizavajuci nacin zatvaraju u onaj obor ,da slušate KAKO FRANCUZ CITA SRPSKI.Bas je bilo mucno videti vas tako jadne i bez imalo dostojanstva.Sramota me,a vas?
Bruno
12:08 // 17. 7. 2019.
Pa otišli da vide njihovog Makro na i vođu sekte. Ko i svaki predani poslušnik. Teško se iz tog izvući.
lobotomija
08:28 // 17. 7. 2019.
Ova država u svojoj istoriji nikada nije imala ovako nepismene i neobrazovane kadrove na rukovodećim mestima.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.