Milošević: Bušenje kod Niške Banje ugrožava izvor koji snabdeva vodom skoro 100.000 ljudi
Čak i ako je bogata bakrom, Niška Banja treba da ostane banja, a kvalitet vode sa izvorišta koje snabdeva skoro 100.000 ljudi ne sme biti ugrožen, kaže poslanica Stranke slobode i pravde iz Niša Jelena Milošević. Kao i druge niške opozicione stranke i grupacije, SSP traži obustavu kopanja u potrazi za bakrom i srebrom nadomak vodoizvorišta Studena.
Milošević ističe da su analize još 2011. godine pokazale da voda sa tog izvorišta može da se flašira zbog visokog kvaliteta.
Niška Banja jednim delom “leži” na pijaćoj, a drugim na geotermalnoj vodi, koja može da greje više od pola grada, a izlečila je na hiljade ljudi. Niška Banja mora da postane i ostane banja, ni za 10, ni za 110 godina ne može se pretvoriti u rudnik, sve i da je prebogata bakrom - navodi ona.
Smatra da opasnost od zagađenja izvora nije jedina, već da može da dođe i do presušenja.
To je samo deo razloga zašto se istražne radnje na potezu Gornja Studena - Bancarevo moraju zaustaviti. Dozvola za istražne radnje ističe 8. decembra 2024. godine. Od egzistencijalnog je značaja za Niš da se dozvola ne produži. Niš ne može bez vode i slobode. Nećete ni ovde kopati - poručuje poslanica.
Dodaje da je u julu ove godine ministarki rudarstva i energetike Dubravki Đedović Handanović poslala zahtev za informacijama od javnog značaja kojim je tražila uvid u dozvole za istraživanja u Nišavskom okrugu, ali da je umesto odgovora dobila uvrede.
Odgovor je bio da ne mogu da obavim uvid jer ministarstvo nema tehničke mogućnosti da dostavi dokumentaciju. Sada se dešava ono što sam pretpostavila - bušotine u Niškoj Banji nadomak vodoizvorišta Studena - kaže Milošević.
Podseća na zagađenje potoka i vodoizvorišta u istočnom delu zemlje, usled istraživanja pojedinih kompanija, koje takođe traže bakar, ali i zlato.
Pita ko kontroliše da li te kompanije poštuju uslove nadležnih institucija jer, kako tvrdi, u Srbiji ima samo šest rudarskih inspektora.
Osim nje, do sada su se oglasili i tražili zabranu kopanja kod Niša i “Ujedinjeni - nada za Niš”, “Kreni-promeni”, Narodni pokret Srbije, Zeleno-levi front, GG “Dr Dragan Milić” i Pokret slobodnih građana.
Komentari
Poslednji komentari
Auttrikter
20:38 // 7. 10. 2024.
I, po tradiciji, ni reci o situaciji o istrazivanju, botovi pljuju one koji nisu izasli na izbore, pa onda i one koju su izasli, jer su svi zajedno - opozicija. Tema nije vazna, nemaju pojma ni gde se sve ovo desava, vazno je ispuniti sns zadatak!
Mika 1
20:26 // 7. 10. 2024.
Nema mudrovanja, od Ljuberađe do Niša, potez od Banje do Popovca gde leži čitavo jezero pitke vode su mesta koja znače život ovom gradu se mora izgleda fizički sprečavati. Vlast je definitivno ta koja izdajnička ali od početka 2000 svaka. Definitivno pljačkaj i rasprodaj pa beži jer sve ugradnje i pljačke su dečja igra spram sprečavanja naroda na zdrav život.Imena na sunce, ovo nisu odobrili žuti.
Durlanac
16:57 // 7. 10. 2024.
Nama niko ne odgovara od Smiljka Kostica pa sve do sad. I ovi glasnogovornici bi bili isti ko Sns samo da im se da vlast.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.