Odbornik grupe “Niš, moj grad” traži besplatne udžbenike i maske za sve učenike
Svim učenicima Grad Niš treba da obezbedi besplatne udžbenike i bar po 3 zaštitne maske - tako kaže odbornik grupe “Niš, moj grad”, pa je zato podneo i odborničku inicijativu u Skupštini grada. Za one đake koji nemaju računar, Stanković traži da im Grad obezbedi ako nastava bude onlajn.
Ovih dana počinje nova školska godina, a odbornik Stanković kaže da S obzirom da svaka gradska opština u Statutu ima propisanu obavezu da se "stara o unapređenju, učestvuje u finansiranju, pomaže razvoj vrtića i osnovnih škola", pa bi one mogle da preuzmu i snose deo troškova.
Podseća da osnovne i srednje škole u Nišu pohađa preko 40.000 učenika, a da je standard njihovih roditelja nezavidan i posebno opterećen u ovo doba godine zbog - ogreva, priprema zimnice, kupovina odeće i obuće za školarce, posebno kupovina maski, rukavica, sredstava za dezinfekciju za celu porodicu, namirnica bogatih vitaminima, sintetičkih vitamina i drugih preparata za podizanje imuniteta i dr.),
Zato Stanković u podnetoj inicijativi kaže da je neophodno da Grad obezbedi učenicima nekoliko stvari.
Svim učenicima budu obezbeđeni besplatni udžbenici, a za one učenike koji nemaju računare niti mogućnost da ih kupe, obezbede računari na korišćenje, ukoliko se nastava odvija on line;
U svakoj školi budu pojačane mere higijene objekata (hodnici, učionice, školske klupe, stolice, stepenište, toaleti, sale za fizičko obrazovanje i dr.);
Da svaki učenik dobije dnevno bar po tri maske (čiji je zaštitni efekat, po mišljenju stručnjaka svega sat-dva) i po dva para rukavica;
Da na ulazu u školski objekat bude obezbeđeno merenje temperature, dezinfekcija obuće i ruku;
Da u školskim hodnicima budu rapoređeni dozeri sa tečnošću za dezinfekciju ruku ili suvu dezinfekciju - piše u inicijativi.
Odbornik Stanković podseća da je novoizabrana gradonačelnica Dragana Sotirovski u svom ekspozeu navela da će posebnu pažnju posvetiti socijalno ugroženom stanovništvu.
Danas je sve manje ljudi koji imaju novac da kupe knjige i opremu deci za polazak u školu. Nastavni program se menja iz godine u godinu, pa se štampaju nove knjige koje koštaju i do 16000 dinara. Predlažem da se socijalno ugroženim roditeljima, koji su već kupili knjige, refundiraju troškovi - navodi Stanković.
Usvajanje inicijative predlaže već na narednoj sednici posle najavljenog rebalansa budžeta, a zaključuje da bi time Niš postao pozitivan primer na koji način se treba odnositi prema građanima.
Podsetimo, danas su maske dobili zaposleni u školama, a javna preduzeća su svim obrazovnim ustanovama donirala toplomere.
Komentari
Poslednji komentari
S koje sam ja planete
12:19 // 3. 9. 2020.
"Brankice, taj telefon u koji gledas vredi barem 300 evra, a kladim se da i tvoja deca imaju bar takav, ako ne i bolji. Za telefone imas,a za knjige nemas".
Mislim da mi nismo bas toliko bez para koliko su nam se promernili prioriteti. Danas sva deca nose telefone, tablete i sl., a roditelji im kukaju kako nemaju za osnovno. Nismo pecinski ljudi, ali od kad je telefon osnovna zivotna potreba?
S koje sam ja planete
12:14 // 3. 9. 2020.
Hajde ovako-slazem se da je cena udzbenika visoka, ali cu ispricati situaciju u kojoj sam se nasla krajem avgusta 2015, a mislim da je i sada tako. Sedimo nas nekoliko na poslu u kancelariji i cutimo. Kolegenica gleda u svoj pametni telefon i pita nas ostale da li tacno znamo gde se u centru Nisa tacno prodaju polovne knjige, treba da kupi deci,a nema para. Ja cutim, a dolslo mi da joj kazem: "Bra
Sanja
11:21 // 2. 9. 2020.
Bravo
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.