
Iz Gradskog odbora Pokreta slobodnih građana u Nišu traže hitan izveštaj koji bi dao odgovor na pitanje zašto je JKP Naissus prošle godine izgubio čak 51% proizvedene količine vode. Zahtevaju i da nadležni preuzmu odgovornost, ali i da donesu plan za sprečavanje takvih gubitaka.
Nakon teksta Južnih vesti i objave podatka da je niški Vodovod u 2023. godini, prema izveštaju Državne revizorske institucije, izgubio 51% proizvedene količine vode, iz PSG upozoravaju da je to veliki finansijski i tehnički problem.
Smatraju da to utiče na kvalitet života građana i da ukazuje na “nemar i nesposobnost” nadležnih.
Pokret slobodnih građana zahteva hitan izveštaj nadležnih o razlozima za ovoliki gubitak vode, preuzimanje odgovornosti i plan mera za sprečavanje gubitaka na vodovodnoj mreži – navode iz Pokreta.
Nedopustivo je, kako ističu, da stanovnici viših gradskih zona često imaju suve slavine.
Krajnje je vreme da Niš postane primer dobrog upravljanja i odgovornog odnosa prema građanima, a prvi korak ka tome je da Vodovod prestane da bude mesto uhlebljenja partijskih neznalica – kaže poverenik PSG za Niš Ivan Jovanović.
Podseća na apele Naissus-a tokom leta da građani savesno i odgovorno troše vodu.
Jedini koji ovom resursu nesavesno i neodgovorno pristupaju upravo su mnogobrojni zaposleni u tom javnom preduzeću. Pritom, voda nije samo resurs, već i osnovna ljudska potreba i pravo, ali institucije obučeno u odelo Srpske napredne stranke uporno pokazuju kako im nije stalo ni do jednog ljudskog prava – kaže Jovanović.
Tamari Milić, koja obavlja funkciju vršioca dužnosti direktora, istekao je zakonski rok za to, pa Jovanović pita zašto još uvek nema konkursa.
Zato smatra da gradonačelnik Dragoslav Pavlović, koji “ne žuri” sa raspisivanjem konkursa, ne pokazuje inicijativu za rešenje problema.
Podsetimo, i iz Gradskog odbora Stranke slobode i pravde oglasili su se povodom podatka DRI i istakli da je problem u tome što u Vodovodu na popravkama i održavanju radi nedovoljan broj ljudi, dok u kancelarijama „ima više radnika nego stolica“. Upozorili su i na to da niškim ulicama često teku “reke” pijaće vode, a da se na intervencije čeka ponekad i nedeljama.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Partijsko zapošljavanje i nestručnost na prvom mestu, to su glavni razlozi na prvom mestu.
Potpuno ispravno ste naveli u tekstu da gradonačelnik ne pokazuje inicijativu za rešenje ovog problema koji je primarni problem u gradu sa ovoliko stanovnika.Voda je nešto najvažnije,a mi to kao grad gubimo svake sekunde.Oni proizvedu 10 litara,5 se izgubi,a od 5 koji prodju kroz česme gradjana naplate 3.To je matematika koja je neumoljiva a nestručni moraju da se sklone i odu u zaborav.
Znate li zašto gube zato što je prosipaju,zato gube.
Tamara i predhodni direktori odredjene ljude namirili i niko je ne dira
Jeste mnoge namirila ali te koje je namirila ni čemu ne služe i zato imamo ove gubitke.
Kod mene se kaže idem da namirim ovce.
Zašto da se zamaraju kad podignu cenu vode i problem je rešen iz njihovog ugla. Sva javna preduzeća rade bez ikakve kontrole , bahato i na štetu građana dugi niz godina.
sramota je sto PSG to pita,a ne pita odbornik koji 12 godina,bez rada,prima platu u VODOVODU i predstavlja sebe kao opoziciju-Miodrag Stankovic Mikica
Ko broji gospodina u opoziciju očigledno je u deficitu sa informacijama.
Pa niti ume da pita da bi pitao niti sme jer ne sme.Žalosno je što on dodje u situaciju da bude izabran kao odbornik a neradnik je par ekselans.
Vrlo je kasno zasto… zato sto nam na vise mesta u gradu gejziri izviru iz asfalta i jedno mesec ipo do dva im treba da dodju da saniraju.
Prosečan gubitak vode u danskoj distribuciji vode je manji od 10%.
Niš tone kao torpedovani brod, curi na sve strane. Pripadnici sns-a nisu svesni da nema dovoljno čamaca za spasavanje
Oni,
nesto,
tamo negde,
debelo POLIVAJU ili … ,
da brze raste,i uzraste.
p.s.
Pa ne peru (tamo negde) avione, kamione, ne gaje bostan i paradajz, … ?!
…“где има,ту се и расипа“…а,ми плаћамо нечији јавашлук…уместо да пакују и продају квалитетну нишку воду,они незнају ни где,све,цури и отиче..?!
Gubitci od izvorista do potrosaca(vodomera)ono sto se proizvede i sto sto se potrosi nastaje na primarnoj mrezi(glavne magistrale od izvorista) i sekundarne(mreza u svim gradskim ulicama) nastaje zbog rupa u cevima koje su nastale usled korozije. Ovaj problem se resava tako sto se vrsi zamena dotrajalih cevi ali to je posao koji traje nekoliko decenija da bi se sve saniralo a mi za to nemamo para.
Kada u svom domaćinstvu imaš rupu u cevi druže,postupaš urgentno,hitno,saniraš taj kvar da bi smanjio svoj račun i sačuvao domaćinstvo i sve ono što njemu pripada jel tako?E tako treba da se i vodovod ponaša, a ne da prosipa vodu i pojača pritisak u mreži da nadomesti gubitak.Ta tvrdnja da nemamo novac za zamenu cevi i zanavljanje celokupnog sistema je potpuno netačna.
@Neboder:Ocigledno nisi u materiji..Cela mreza je “busna” i porozna. Imamo jos uvek cevi i ventile iz vremena Kraljevine Jugoslavije. To su hiljade kilometara cevi bukvalno u svakoj ulici koje treba zameniti za sta su potrebni ogromni novci i godine i godine rada. Treba gotovo sve ulice u gradu raskopati,zameniti cevi i ponovo ih asfaltirati.Takodje sve magistralne cevi moraju da ze zamene.
Trajaće zamena i ceo vek ako se i dalje bude čekalo. Da se na vreme krenulo do sada bi pola bilo zamenjeno
Sve ste u pravu, nemamo za to jer su Stadioni od vitalne vaznosti. Ali da su samo minimalno godisnje to menjali za ovih 12 godina ,da li mislite da bi sad imali ovaj problem? Toliko su glupi da ne shvataju da ce uskoro doci vreme da ce VODA biti jedina vazna valuta . Sve ostalo ( ukljucujuci Litijum) ce biti NEVAZNO.
Prvenstveno,rukovodioci i šefovi u ovom preduzeću su servilni,bez dostojanstva i znanja.Pokorni su do te mere direktorki da bi ostali na svojim funkcijama.Tako sistem trune i propada godinama,decenijama a onaj ko bi se uhvatio u koštac da nešto pozitivno unese i promeni znanjem oni ga uklone,suština je da je sada najgore ,a naravno to ne abolira ni prethodne direktore od odgovornosti.
Sadašnja VD direktora ne poseduje ni jedan manir za rukovodjenje,o znanju da ne govorimo,iskustvo je potpuno upitno,rezultati nula.Sve to implicira da je politički zasticena ili ne postoji inicijativa iz gradske kuce za njenu promenu.Tom smenom daleko da su problemi rešeni,tamo po dubini mora da se reše ukorenjeni problemi koji su razorili to preduzeće amaterskim postupanjem.
Opisali ste stanje koje je u svim javnim preduzećima bez izuzetka.
Имају ли, у водоводу,мапу подземних инсталација…и списак,када је,шта,направљено?! Шта је,одавно амортизовано,да се реконструише!Овако,секу уши,крпе?
Zato mi plaćamo(narod)taksu za pogonsku spremnost sistema od 212 rsd.Verovatno tim novcem plaćaju gubitke na mreži,pametni su oni.Možda i za struju uvedu ko se greje da plaća neku vrstu penala.
zato što mesec možda i dva teče voda u vojvode putnika na tri mesta i to se rešava uskoro uskoro.
@Realan -U materiji smo obojica i u pravu smo obojica,samo pričamo o različitim nivoima problema.Ventili i instalacije iz doba kraljevine u sekundarnoj mreži su poslednji problem i mnogo manji problem u odnosu na magistralni cevovod.Izvorišta snabdevaju rezervoare vodom ali je zbog rupa na cevovodu neophodno proizvesti mnogo veću količinu vode nego što je potrebno za sve potrošače.
Производња воде крије низ трошкова у предузеће које врши третман воде од захвата воде третмана воде ,дистрибутибуције водоводна мрежа ,теренске службе .
Не тако мали износ је потрошена електричне енергија јел вода не тече кроз цевовод слободним падом већ постоје пумпе у деловима града које потискују воду .
Исто је са канализацијом постоје црпне станице које уз помоћ пумпи пумпају одпадну воду
Ovde ima toliko neznanja da imam utisak nadstrešnice. Prvo infrastruktura mreže, magistrala, pumpne stanice i ostalo je vlasništvo grada.
da nastavim: Vodovod je stranački plen od 2000 te i do danas je postao ljudska i kadrovska ruina a o stanju opreme da ne govorim.
@Mika2 Inžinjeri u vodovodu su debelo plaćeni i nagradjeni platom za dolazak na radno mesto.Projekte treba oni da kandiduju prema gradu ali nema toga.
Ustanovio DRI 51% gunitaka u mreži. Svetska norma za gunitke na sekundarnoj mreži je do 22% koja se dopušta. Pored toga magistralni cevovod Niš Krupac je pogonski krenuo 1984 godine, a tehnički vek čeličnog cevovoda je oko 40 godina, plus curenje na muljnim ispustima. Da bi se mreža dovela u red Niš treba da renovira od 16 do 20 km godišnje a ne radi se ni 500m.
Ako je posao komplikovan i ako je investicija skupa to nije izgovor da se ništa ne radi i da se kuka da je ulazak u posao višedecenijski.To je utopijski bolestan stav.Projektanata u vodovodu pismenih nema,nema ideja nema projekata,a novac za to svakako postoji i na republičkom nivou i evropskom.Firmu vode paraziti i diletanti,neuki neiživljeni kompleksaši puni sujete.
Pričaš napamet, posao vodovoda je komunalna i tehnička delatnost, a posao obezbeđivanja sredstava je na gradu a pošto su svuda isti napredni kojima ke do ugradnje znači nema izgradnje. A pored toga što nema para nema ni znanja, možfa će managere da prekvalifikuku u prokektante, nikad se nezna.
Pa ne radi se Miko jer onaj ko ne ume i ne zna da radi ne može ni biti upošljen od servilnih šefova koji od znanja imaju samo sposobnost da se pokore VD direktoru.U takvoj kombinaciji i učmaloj sredini gde imaš rukovodioce i šefove koji su opstali po 20,30 godina na mestima zahvaljujući beskičmenjaštvu naravno da će da propadne i cevovod i sve oko cevovoda.DRI je rekao svoje ali džabe.
da nastavim: prekidne komore, pumpne stanice i ostalo u vrlo rđavom stanju. Znači da grad i republika mora dobro finansijski da zalegnu da bi se stanje dovelo u libelu. Još veći problem je kadrovsko majstorska struktura koje nema a i to što ima zgurano na najgore pozicije. Važno je da su plaćeni manageri kupljenodiplomaši koji rade po okolnim lafićima. Vodovod je tužna niška priča.
Pre dva dana podjem pored cesme Tri kralja u N. Banji. Voda tece na sve try slavine. Pokusao da zatvorim ali ne vredi ventil proklizao, kordirao. Pitanje za nekog sefcic a u Naisusu ko to obilazi, kontrolise…