Tamara Milenković Kerković: Centar Niša gubi identitet

Stižu "crni dani" za pušače; foto: Vanja Keser

Samostalna odbornica u Skupštini Grada Niša Tamara Milenković Kerković upozorava da je istorijski centar grada pretrpeo višegodišnje urbanističko nasilje i da se suočava sa ozbiljnom opasnošću gubitka identita. Poziva da se zaštite ključni delovi grada poput Kazandžijskog sokačeta i starih ulica u centru koje imaju kulturno-istorijski značaj, a za koje smatra da su ugroženi neadekvatnim urbanističkim planovima i neispunjenim obećanjima vlasti.

U svom zahtevu posebno naglašava važnost zaštite područja koje čine stare ulice kao što su Obrenovićeva, Jeronimova, Kopitareva i Dušanova.

Ove ulice, prema njenim rečima, nose snažno identitetsko obeležje, te da je od ključne važnosti očuvati ih ne samo zbog Nišlija, već i zbog turista koji u Niš dolaze da bi uživali u autentičnoj kulturnoj baštini.

Neka od dobara i ambijentalnih celina od značaja za Niš su nebrigom vlasti nepovratno uništena. Niš je davno ostao ne samo bez Kalčine kuće, već i bez najstarije i najlepše kafane „Srbija“ pretvorene u samoposlugu. Isto važi o za najlepši kulturno-umetnički prostor u Srbiji, istoimenu Galeriju na Obrenovićevom trgu, za koju su vlasti dozvolile da postane prodavnica kozmetike. Svaki Nišlija bi imao još po jedan primer – kaže Kerković.

Zbog toga smatra da Kazandžijsko sokače, koje je od velike istorijske i arhitektonske vrednosti, jedino preostalo kako se vlast odnosti prema javnom interesu.

Kopitareva ulica je 1983. godine, zbog starih zanatskih radnji, tipičnih za Stari Niš, zaštićena kao specifična prostorna celina, a 1987. godine proglašena kulturnim dobrom od značaja za grad. Iako je danas zbog otvorenih kafića i restorana omiljeno mesto mladih i najposećenija turistička destinacija, “Kazandžijsko sokače” i pored ogromne vrednosti nije na listi zaštićenih kulturno-istorijskih celina. Nedostatak te zaštite doveo je do toga da su se na starim zanatlijskim radnjama, koje treba da ostanu autentične, godinama vršile nedopustive izmene. Stari, drveni prozori zamenjivani su aluminijumskim, zidovi starih zanatlijskih radnji probijani su modernim staklenim portalima, na fasade od tugle, lepio se stiropor, a veliki broj restorana i kafića već ima trajno natkrivene bašte koje smanjuju „sokak“ i menjaju mu izgled – kaže Tamara Milenković Kerković.

tamara milenković kerković
Javna rasprava o GUP-u biće prilika da pokrene pitanje; foto: Sonja Vidojković
Osvrnula se i na obećanja vlasti iz 2017. da će se Kazandžijsko sokače očuvati u izvornom obliku, kada je stara kaldrma zamenjena granitnom kockom i još jednom napomenula da su obećanja ostala neispunjena.

„Nišlije da se pitaju“ u ime javnog interesa traže očuvanje istorijskog jezgra Grada i u novom Generalnom urbanističkom planu. Pored toga, tražimo da i Kazandžijsko sokače i istorijsko jezgro Grada dobiju zaštitu kulturno-istorijskog spomenika, da se u istorijskom centru Grada zabrani gradnja zgrada viših, i stila drugačijeg od postojećih kuća. Nepokretna kulturna baština i kulturna dobra Niša moraju konačno da se čuvaju – zaključuje.

Javna rasprava o izmenama Generalnog urbanističkog plana je, kako kaže, prilika da u ime “Nišlije da se pitaju“ iznese zahtev da to što je od centra Niša ostalo nakon višegodišnjeg urbanističkog nasilja sačuva svoj identitet i bude proglašeno za kulturno-istorijsku celinu.

Slični tekstovi

Komentari

11
  1. Посебан додатак поменутим културно-историјским и архитектурним вредностима су и кућице за псе, заједно са ланцима којима су везане за стубове уличне расвете, са кофама од сира за помије и воду и њиховим бројним и бучним репатим становницима. И све то уз подршку и заштиту власти. Срамота и безобразлук!

  2. Nišlije da se pitaju je u stvari Nišlije da se prevare!

    Sramotu i izdaju ne možete sakriti.

    Vi niste opozicija, vi služite za zamajavanje naroda i trgujete zarad namirivanja ličnih interesa.

    Tamara Kerkovic je niška Milica Zavetnica.

    O “vrhunskom intelektualcu” doktoru Andreju Miticu ne treba trošiti reci. Čovek napada studente, do juče je za BRIKS sada hoće u Evropu. Opasni ljudi.

  3. I turske kasabe su „izgubile identitet“ posle oslobođenja. Vreme se menja, gospođo i dolaze nove generacije. Jel treba kazandžije još da drže radnje u sokačetu? Zaštita određenih objekata u gradu svakako ali ne preterujmo sa romantizmom.

  4. Mislim da u ovom trenutku ima mnogo aktuelnijih tema od centra Niša i kazandžijskog sokačeta.
    Trebalo bi,najpre,da javno podržite svoje studente i stanete ispred njih!
    Bar toliko !

    • U svemu se slazem sa gospodjom Kerkovic oko istorikskog identiteta i cuvanja starina naseg grada , a sto se tice ovog komentara od Sase uopste ne spada u razmatranje i obracanje paznje na nesto sto je iznudjeno i velika vecina gradjana trpi zbog toga.

      • @Mike : ne treba „razmatrati i obraćati pažnju“ na komentare pametnih ljudi kao što je Saša… valja „živeti“ svoj otužni i sitnošićardžijski tzv. život !

  5. Cuvari identiteta jednog prostora su zitelji istog. Mi kao jedinke bez drustva i vladavine prava, svedocimo fenomenu rasprostranjenom po svim gradovima Srbije: Kriminalci, dileri, lopovi i ubice postali su vecinski vlasnici gradskih jezgara. Kao vlasnik nekoliko nekretnina u Kazandzijskom i Obrenovicevoj, a i kao komsija vam kazem da bez sprovodjenja zakona o poreklu imovine, nema revitalizacije.

  6. Прво метлу у руке, па почистите оно што већ имате, ма како изгледало.Није ли срaмота Општину, МУП, Обједињену наплату и друге, који су смештени у Наде Томић? Најпрљавија улица у центру Ниша, делимично неосветњена, излокан асвалт пун бара, тротоар катастрофа.Где је тај домаћин кварта, да решава проблеме улице, која му је поверена.А никли су и неки монтажни објекти и преправке, ко то одобри?

  7. Draga gospodjo pa jel treba da se vracamo u doba Osmanlija i da izvrcemo noge po kaldrmi koja ionako nizasta nije bila?Bolje se zalazite da se ociste trotoari od pseceg izmeta i poprave isti da narod ne lomi noge;da se kaznjavaju neodgovorni vlasnici pasa;da se ocisti vazduh itd. pa onda kukajte za kockom.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.