Vlast beži od novinara: prepodne na sastancima, popodne odmaraju
Prepodnevni sastanci koji traju satima, a potom odgovori da je "kraj radnog vremena", to su uglavnom izgovori koje javni funkcioneri u Nišu koriste da ne odgovore na novinarska pitanja o temama bitnim za građane. “Prebacivanje lopte” koriste kao beg od odgovornosti.
Niški političari i direktori javnih preduzeća, koji su dužni da građanima odgovore na značajna pitanja, sudeći po odgovorima koje njihovi saradnici daju novinarima, svakodnevno imaju sastanke koji traju po čitav dan. Veoma često odgovore samo automatskom SMS porukom "Na sastanku sam.", nakon koje samo veoma retko usledi i poziv.
Kada se sastančenje završi idu svojim kućama, pa već od 14 sati počinju sa izgovorima da je kraj radnog vremena i da ne mogu da odgovore na novinarska pitanja, a sutradan nastavljaju po starom.
Oni od kojih novinari Južnih vesti već neko vreme ne mogu da dobiju odgovore na brojna pitanja koja su značajna za građane su direktor niške "Elektrodistribucije" Boban Džunić, a od nedavno, otkako je postao načelnik Gradske uprave, retko se javlja i Ljubiša Janić. Zbog toga se i do informacija iz Sekretarijata, koji su u nadležnosti ove, sada jedinstvene Uprave, teško dolazi. Svi novinare upućuju na načelnika Janića, a njegov komentar je skoro neizvodljivo dobiti. Poruka koje novinari često dobijaju; foto: JV
Već mesecima na pozive Južnih vesti ne odgovara direktor predškolske ustanove “Pčelica” Zoran Jonić, a mnogim novinarima je u poslednje vreme teško da informacije dobiju od gradonačelnika Darka Bulatovića. Gradonačelnik ne odgovara na telefonske pozive a konferencija za novinare skoro da nema, dok iz njegovog Kabineta insistiraju da novinari najpre unapred dostave pitanja, a zatim odgovore dobijaju u pisanoj formi, bez mogućnosti da postave i potpitanje ili zatraže pojašnjenje.
"Razgovaraju samo sa lojalnim medijima"
Da ovo nije iskustvo samo Južnih vesti pokazuju i svedočenja novinara i iz ostalih medija.
Ja kao novinarka dnevnog lista "Danas" ne dolazim lako do sagovornika iz Gradske uprave i javnih preduzeća i ustanova, pogotovu ukoliko je reč o delikatnim temama ili tzv. aferama o kojima oni treba da odgovore građanima zašto su postupili nepravilno, učinili propuste i da polože neku vrstu računa javnosti - kazala je Zorica Miladinović.
Ipak, ona dodaje da nije sigurna da javni funkcioneri imaju isti odnos prema medijima koji ne postavljaju takva pitanja, jer “uredno gostuju na nekim lokalnim televizijama, koje su prema izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije zapravo mediji pod njihovom kontrolom”.
Da je teško doći do javnih funkcionera u Nišu, složio se i dopisnik dnevnog lista Politika Toma Todorović, koji je konstatovao i da je novinarima “lakše da dobiju informacije od onih koji su na višim funkcijama, nego od onih na nižim”.
Novinari iz pojedinih niških medija kažu i da često nailaze na prebacivanje odgovornosti na druge. Tako se, kaže Ana Krstić iz Siti radija, stvara “začarani krug, gde očigledno niko ne prihvata odgovornost” i izbegava da se bavi određenom temom. Ali i ona smatra da odnos vlasti prema medijima zavisi toga ko je sa druge strane žice.
Dopisnica agencije Beta u Nišu Biljana Ljubisavljević kaže da, iako među javnim funkcionerima ima “svetlih primera koji se javljaju uvek” i odgovaraju na pitanja, na mnoge utiče to ko ih i odakle zove.
Recimo ako ih zove RTS oni se obavezno javljaju, Tanjugu iz Beograda isto, prosto oni su deo Vladine PR službe. Mislim da takav odnos imaju prema njima, a ostalima se slabo javljaju - objašnjava Ljubisavljevićeva.
Javni funkcioneri u Nišu više vole kamere?
Zaključak novinara koji često kritikuju vlast je da upravo to može biti jedan od razloga što teže dolaze do pojedinih javnih funkcionera koji su dužni da građanima daju odgovore.
S druge strane, novinari lokalnih televizija nemaju problem da dođu do javnih funkcionera i od njih dobiju komentar ili zakažu gostovanje. Takav utisak ima i dopisnica RTS-a iz Niša Dragana Sotirovski.
E sad da li je to odnos prema nama kao medijskom servisu ili je nešto drugo, ne znam, ali mislim da imaju potpuno drugačiji utisak i stav prema privatnim medijima u odnosu na državne. U principu sve zavisi od teme, sagovornika i drugih okolnosti - kaže Sotirovski.
Ona kaže da u dugogodišnjem radu kao dopisnik nije imala problem da dođe do sagovornika koji su na nekoj funkciji.
Voditelj jutarnjeg programa na Niškoj televiziji Nikola Marković kaže da, osim pojedinih funkcionera, uglavnom vrlo lako dolazi do sagovornika i da ima odličnu saradnju sa ljudima iz Gradske kuće i direktorima javno-komunalnih preduzeća i smatra da to ne zavisi od medija i načina izveštavanja.
Komentari
Poslednji komentari
Dragan,Niš
10:43 // 10. 2. 2017.
Sad će izbori pa opet glasajte isto kao i do sada!!Dajte 10% da vam se vrati 2%,umesto na jedno brojilo plaćajte taksu na sva moguća brojila,gorivo neka poskupljuje postepeno svaki drugi dan po dinar,akcize nek se usklađuju svakih 6 meseci da bi iskazali suficit u budžetu...itd ,itt .U mnoge kuće se uselija onaj stranac,kako ga vikaju, Alchajmer,meni mi se čini!?
Miki
09:58 // 10. 2. 2017.
Prvi put u savremenoj istoriji Srbije, u pokušuju da dostiugnu najveći uspeh svog idola iako je on nenadmašiv njihov dan i dalje traje samo 24 sata. Onaj 25 sat za odgovore medijima još nije ostvaren, požrtvovano rade na tome planirajući da će mediji prve odgovore početi da dobijaju već za 2 godine kako se to već saznaje na javnom servisu gde imamo pravo da znamo sve.
Pantelej Petkovic
21:04 // 9. 2. 2017.
Gradski funkcioneri imaju prepune ruke posla. Treba im dati benificirani radni staz. Takodje, molim za benificije za Blackburna, Larhora, dr Cvetka prvog i drugog, Ovcu za sisanje, Macka u cizmama i Cica Macu sacu. Benificija i za sve novinare Juznih Vesti i igrace FK ,,Mladi seljak'' iz Brenice.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.