"Za Leskovac zajedno": Merama Vlade za oporavak privrede zapostavljeni poljoprivrednici
Od 5,1 milijarde evra izdvojenih za pomoć srpskoj privredi pogođenoj posledicama virusa korona, samo 0,4 % predviđeno je za poljoprivredu. Prema rečima predstavnika opozicione Grupe građana "Za Leskovac zajedno", program je u potpunosti zapostavio potrebe poljoprivrednika, a ovaj iznos samo oslikava nezainteresovanost vlasti za one koji se bave proizvodnjom hrane.
Skoro 250 puta manji iznos novca izdvojen je za poljoprivrednike, odnosno 20 miliona evra, a prema rečima opozicionara, pomoć je poljoprivrednim proizvođačima Vlada Srbije pružila kroz dve uredbe - o novčanoj pomoći poljoprivrednim gazdinstvima i o finansijskoj podršci gazdinstvima kroz olakšan pristup korišćenju kredita.
Ipak, prema njihovim rečima, direktna pomoć nije obuhvatila sve grupe poljoprivrednih proizvođača, a kredite će plaćiti po istoj kamatnoj stopi.
Direktna pomoć proizvođačima ranog povrća, pčelarima i stočarima, je dobra mera, ali ona je trebala da obuhvati i sva ostala poljoprivredna gazdinstava, voćare, ratare, cvećare, pri čemu j kredite sa 1 % kamate trebalo omogućiti za sva poljoprivredna gazdinstva, a ne samo ženama koje su nosioci gazdinstva, i nosiocima gazdinstva mlađim od 40 godina. Ministar poljoprivrede je to i obećao, ali je to ostalo još jedno neispunjeno obećanje - navode opozicionari.
Poljoprivrednom se u Srbiji bavi više od milion i po ljudi, a pored direktnih mera, u Grupi građana "Za Leskovac zajedno" kažu da je trebalo uvesti i dodatne poput sezonske carine na uvoz određenih poljoprivrednih proizvoda, manje cene dizel goriva, garantovane cene i otkupa izvoznih i strateški važnih poljoprivrednih proizvoda, isplatu u predviđenim rokovima zakonom propisanih subvencija, premiju i direktna davanja.
Kako to da je budžet u ogromnom suficitu, ima para za kupovinu glasova odnosno za isplatu 100 evra, za podelu besplatnih paketa, a nema para za isplatu zaostalih dugovanja poljoprivrednicima. Protiv epidemije se treba boriti svim sredstvima, ali nije trebalo zatvarati sve pijace u svim gradovima na kojima većina malih poljoprivrednih proizvođača prodaje voće, povrće i druge poljoprivredne proizvode - kažu oni.
Smatraju i da su aktuelne mere uvedene u političke svrhe, a ne zbog borbe protiv širenja epidemije virusa korone.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.