Merenje radioaktivnostu u Zavodu za zaštitu radnika Niš
Brojne profesije su izložene različitim vrstama zračenja, pa je redovna kontrola jedina prevencija potencijalnog stvaranja bolesti. U niškom Zavodu za zaštitu radnika mere jonizujuća zraćemnja u svojim laboratorijama i na terenu.
Pod jonizujućem zračenjem podrazumevamo sve vrste zračenja koja pri prolazu kroz materiju izazivaju jonizaciju materije.
Jonizujuće zračenje se javlja: pri korišćenju izotopa kao obeleživača (hemijska industrija, metalurgija), kod primene radioizotopa u kontroli procesa proizvodnje, biološkog zračenja u prehrambenoj industriji i u industriji lekova i medicini.
Veliki je broj radnika koji su profesionalno izločeni zračenju: radnici nuklearnih postrojenja, medicinsko osoblje radioloških odeljenja i nuklearne medicine, geolozi, kontrolori koji kvalitet materijala proveravaju primenom metoda defektoskopije, radnici u rudnicima radioaktivnih ruda, fizičari, hemičari, biolozi, agronomi koji rade sa jonizujućim zračenjem.
Prema interakciji sa materijom kroz koju prolaze, jonizujuća zračenja se mogu podeliti na:
1. naelektrisane čestice (alfa i beta zraci);
2. Gama i X zraci;
3. neutroni.
ALFA zračenja - predstavljaju jezgro helijuma. Sastoje se od 2 protona i 2 neutrona. Zbog velike težine prodornost im je slaba i kreće se od 8-10 m u vazduhu, 2-9 m u vodi i 0,02-0,06 m u tkivima. List hartije ih zadržava.
Imaju veliku snagu jonizacije (1.000 puta jaču od beta čestice i 60.000 puta jaču od Gama kvanta). Alfa zraci se sudaraju sa elektronima i izbacuju ih iz atoma. Ovi slobodni elektroni su sposobni da sami vrše jonizaciju (to je sekundarna jonizacija), a primarnu jonizaciju vrše sami alfa zraci. Kada alfa zraci utroše energiju oni se zaustave.
BETA zračenje - to su negativno naelektrisani elektroni iz jezgra. Prodornost im je mnogo veća od alfa čestica jer im je masa mnogo manja. Prodornost u vazduhu je od 10-15 m, a u tkivima do 1 m. Snaga jonizacije je veća nego snaga Gama kvanta iste energije, ali je znatno manja od jonizacije alfa čestice.
GAMA zračenje - potiče iz jezgra atoma i nema naeliktrisanje. Zbog toga što nisu naelektrisani pri prolazu kroz elektromagnetno polje atoma ne daju jone, osim ako ne dođe do direktnog sudara sa nekim elektronom. Zbog toga Gama zračenje vrši mnogo malu jonizaciju materije (mali broj stvorenih jona).
Ovi zraci nastaju pri prelasku jezgra sa elektronski višeg na elktronski niži nivo.
Jako su prodorni zato što nemaju masu i što su električno neutralni. Zbog velike prodornosti veoma su opasni za čoveka, a za zaštitu od njih se koriste materijali velike gustine: olovo, beton.
RENDGENSKI (X zraci) - su kao i Gama zračenje, elektromagnetno zračenje, veće talasne dužine i za razliku d Gama zračenja ne potiču iz jezgra. Veći X zraci nastaju pri prelasku elektrona sa viši na niži energetski nivo. Prodornost im je velika (nešto manja od Gama zračenja). Vrše slabu jonizaciju. Adsorbcija im je ista kao kod gama zračenja.
NEUTRONI - pri prolazu kroz materiju ne vrše jonizaciju, već u sudaru sa atomom izbacuju elektrone koji posle vrše jonizaciju ili izazivaju fisiju jezgra (to je indukovana radioaktivnost). Jonizujuće zračenje ispoljava sledeće biloške efekte:
1. Dovodi do cepanja nukleotidnog lanca DNK i RNK;
2. Smanjuje viskoznost DNK u rastvoru;
3. Deformiše lanac DNK;
4. Remeti proces mitoze ćelija;
5. Dovodi do hromozomskih aberacija i smrti ćelija;
6. Inhibira sintezu DNK;
7. Povećava propustljivost ćelijske membrane;
8. Inhibira oksidativnu fosforilaciju u mitohondrijama i jedrima ćelija;
9. Dovodi do izčezavanja citohroma C iz mitohondrija;
10. Zaustavlja deobu ćelija;
11. Izaziva nekrobiozu ćelija;
12. Izaziva piknozu i kariolizu ćelija.
Dovodi do pojave malignih bolesti i mnogobrojnih oštećenja tkiva i organa. Zbog toga je važna pravovremena detekcija izvora jonizujućeg zračenja kako u životnoj tako i u radnoj sredini kako bi se na vreme preduzele mere zaštite.
Odeljenje za zaštitu od zračenja je laboratorija, koja posluje u okviru ZZZZR i to unutar Službe za laboratorijsku dijagnostiku. Poslovi Odeljenja se obavljaju kako u prostorijama laboratorije (na lokaciji ambulante “Beneton”), tako i na terenu u okolini Niša i na graničnim prelazima Gradina, Preševo i Vrška Čuka.
Odeljenje za zaštitu od zračenja se bavi merenjem radioaktivnosti u uzorcima životne i radne sredine, i to prema verifikovanim međunarodnim standardima laboratorija za ispitivanje ISO 17025.
Odeljenje za zaštitu od zračenja je akreditovano kod Akreditacionog tela Srbije (ATS), rešenjem br. 01-199, od 27.08.2007. god. prema standardu SRPS ISO/IEC 17025:2006, a ta se akreditacija svake godine proverava i ocenjuje od strane Akreditacionog tela Srbije (ATS).
Najnoviju dozvolu za rad je izdala Agencije za zaštitu od zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije po Rešenju 02-6/2012 od 21.05.2012, za gamaspektrometrijska ispitivanja, kao i po Rešenju 05-3/2012 od 21.05.2012. za merenja radi procene nivoa izlaganja jonizujućim zračenjima profesionalno izloženih lica, pacijenata i stanovništva.
Prema tim ovlašćenjima, u prostorijama laboratorije rade se gamaspektrometrijska ispitivanja, i to:
- prehrambenih proizvoda;
- proizvoda opšte upotrebe;
- mineralnih proizvoda i veštačkih đubriva;
- građevinskih materijala.
Zahteve za ispitivanje se dobija od Republičke Fito-sanitarne inspekcije sa graničnih prelaza i iz Niša, kao i od Instituta za javno zdravlje Niš, Leskovac, Vranje.
Korisnici usluga su i brojni izvoznici prehrambenih proizvoda, koji pri izvozu robe, između ostalog, moraju imati sertifikat o bezbednosti svoje robe na radioaktivnost.
Takođe se rade analize na radioaktivnost uvoznih proizvoda, najčešće prehrambenih proizvoda i građevinskih materijala.
U laboratoriji se vrše i merenja radi procene nivoa izlaganja jonizujućim zračenjima profesionalno izloženih lica, tzv. lična dozimetrijaka kontrola, vrše se najsavremenijom opremom i metodom očitavanja termo-luminiscentnih dozimetara, tzv. TLD dozimetrija. Korisnici naših usluga su više desetina zdravstvenih ustanova sa područja južne i istočne Srbije, koje u svome radu koriste izvore jonizujućih zračenja, najčešće rendgen-aparate i sl. U toku prošle godine je vršena lična dozimetrijska kontrola Kliničkog centra Niš i drugih referentnih ustanova iz našeg regiona.
Na terenu se vrši dozimetrijska kontrola roba za koju su neophodna dodatna radiološka merenja, a to su građevinski materijali i razne sirovine za dalju industrijsku preradu. Meranja se obavljaju pomoću pokretnih monitora zračenja.
Lokacije na kojima se ova merenja vrše su: granični prelazi Gradina, Preševo i Vrška Čuka, kao i okolina grada Niša.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.