Golbal - paraolimpijski sport u kom Niš šest godina beleži velike rezultate
U sportu koji je od 1976. godine deo Paraolimpijskih igara, Niš zauzima važno mesto zahvaljujući Sportskom udruženju Golbal Nais i ljudima koji se već šest godina trude da budu važan deo istorije sporta ovog grada i Srbije. Tokom vikenda Niš je bio domaćin važnog međunarodnog turnira "Grand prix Niš 2024" koji je osvojio nemački klub RGC Hansa iz Rostoka. Niški sportisti redovno treniraju u sali Specijalne škole sa domom učenika "Bubanj", a želja im je da i dalje napreduju.
Golbal, sport koji se igra u tišini; foto: Jelena Mišić Sportsko takmičenje, važnost svakog poena, velika borba i tišina. Ovako je tokom vikenda bilo u sali Osnovne škole "Mika Antić" u Nišu, gde je bio održan jedan od tri Gran-pri turnira koji se organizuje pod krovom Evropske asocijacije golbal klubova (EGCA), krovne organizacije klubskog golbala u Evropi.
Pobednik u Nišu je bio nemački tim RGC Hansa iz Rostoka koji je u meču za zlatnu medalju savladao solunski Kleio rezultatom 18:8. U borbi za treće mesto ekipa USV Hercules iz Holandije u poslednjim sekundama meča postigla je odlučujući gol i rezultatom 10:9 porazila domaćina Nais i tako osvojila bronzanu medalju.
Zahvalni smo Evropskoj asocijaciji golbal klubova koja nam je drugi put ukazala poverenje i od svih pristiglih kandidatura ponovo odabrala Niš za domaćina jednog ovakvog turnira. Zahvalni smo i svim našim prijateljima koji su nam izašli u susret i iz svojih domena poslovanja pomogli organizaciju ovog turnira. Veliku zahvalnost dugujemo i Gradu koji nam je obezbedio halu koja, nakon što je renovirana, ispunjava sve tehničke uslove za održavanje evropskog turnira, Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja, njihovim studentima i svim volonterima koji su bili uključeni u organizaciju čitavog događaja - rekao je predsednik udruženja Stefan Stevanović.
Golbal, sport koji se igra u tišini; foto: Jelena Mišić Do pre šest godina golbal se u Nišu nikada nije igrao, pa je 2018. godine osnovan klub koji je tokom svoje kratke istorije osvojio i titulu prvaka države, brojne medalje sa turnira u reionu, bronzu na Gran-priju prošle godine i srebro na evropskom turniru "Malme open".
Od našeg postojanja svake godine organizovali smo regionalni turnir "Niš open" koji je okupljao golbal timove s našeg područja. Bila je to dobra prilika da se pripremimo za organizaciju turnira na jednom višem nivou i pokušamo da u Srbiju i naš grad dovedemo evropske timove, evropski golbal i pronađemo svoje mesto među klubovima iz Evrope. Moram priznati da organizacija jednog ovakvog turnira nosi sa sobom ogromnu odgovornost, ali i zadovoljstvo jer radimo nešto što je postalo deo nas, nešto čime se ponosimo i što svake godine nadograđujemo - kaže Stefan Mićićelović, trener Naisa.
Golbal, sport koji se igra u tišini; foto: Jelena Mišić Paraolimpijski sport za slepe i slabovide je nastao nakon Drugog svetskog rata u Austriji iz potrebe za rehabilitacijom i uključivanjem u redovne životne tokove brojnih vojnika koji su u ratu ostali bez vida. Cilj je dati gol rukom, brani se u polu-ležećem položaju, a prelazak nekog od tri igrača, koliko ima tim, na protivnikovu polovinu kažnjava se penalom.
Igra se zvučnom loptom u hali, na parketu, na dimenzijama odbojkaškog terena 9x18 metara. Svaka ekipa na terenu ima po tri igrača, jednog centralnog i dva krila čiji je zadatak da odbrane gol koji je dugačak koliko je širok teren (9m) i visok 130 cm. Igrači se u svom polju orjentišu uz pomoć taktilnih linija sačinjenih od rastegnutog kanapa koji je za parket fiksiran lepljivom trakom. Budući da golbal igraju potpuno slepi igrači, ali i oni koji imaju neke ostatke vida, svi igrači preko očiju nose specijalno dizajnirane neprovidne maske kako bi na terenu svi bili ravnopravni. Golbal se, kao i tenis, igra u tišini jer se igrači orjentišu isključivo uz pomoć čula sluha, dodira i lične percepcije prostora - pojašnjavaju iz Naisa.
Golbal, sport koji se igra u tišini; foto: Jelena Mišić Vredan rad i posvećenost daju rezultete svake godine.
Već za tri vikenda niške golbaliste očekuje "Grand prix turnir" u Solunu, a do kraja godine još nekoliko regionalnih turnira. Svoje treninge niški golbalisti imaju u sali Specijalne škole sa domom učenika "Bubanj" i ovim putem apelujemo na roditelje dece koja imaju bilo kakav problem sa vidom, omladinu sa i bez oštećenja vida da nam se priključe da treniramo, putujemo i zajedno pišemo istoriju niškog golbala - kažu iz kluba.
Niš je, uz Lisabon i Solun, ove godine domaćin važnih Gran-pri turnira u golbalu, a ovaj grad i Nais polako vraćaju našu državu na mesto uspeha koje je pravila i Jugoslavija osamdesetih godina.
Komentari
Poslednji komentari
Марко
22:53 // 9. 10. 2024.
Живео голбал!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.