Istraživanje pokazalo: “Meraklije” manje agresivne od ostalih navijača

Meraklije foto Vanja Keser
Prvi deo istraživanja bio posvećen "meraklijama"; foto: Vanja Keser

Iako je nasilje sveprisutno u srpskom sportu, kako je pokazalo istraživanje, “meraklije” su značajno manje agresivne od “kolega” iz drugih gradova. Ispitivanje je rađeno nad više od sto navijača Radničkog, a u sklopu projekta Ujedinjeni u prevenciji nasilja u sportu, organizuju se i radionice sa osnovcima i srednjoškolcima, te akcije sa “meraklijama” i fudbalerima.

Više od polovine “meraklija” nikada se nije potuklo, a samo 9 % se tuče često, pokazuje istraživanje. Agresija je najviše izražena prema pripadnicima drugih navijačkih grupa, a većini u sukobima na stadionu više smeta paljenje zastave ili oduzimanje navijačkih obeležja Radničkog, nego fizičke povrede.

Prosečan “meraklija”, bar kada je reč o onima koji su popunili upitnik, koji je analizirala sociolog Dušica Jovanović, veoma rano postaje navijač. Uglavnom nije zadovoljan svojom finansijskom situacijom, a njihove povlastice se, za razliku od drugih grupa, svode samo na besplatne ulaznice za mečeve na “Čairu”.

28876539 10213419373853131 1870636679 o
Jedan od slogana kojima se vode oni koji rade na ovom projektu je i „Baš prija biti meraklija“; foto: Poster

Mi nemamo potrebe da uvodimo represivne mere, jer naša sredina to ne zahteva. Naša sredina je zdrava i prevencija uz represiju je nešto što bi nama dalo rezultate koje očekujemo. Zaštita dece i mladih nam je cilj, koji želimo da postignemo radioničarskim radom, u koji bismo uključivali i poznate sportiste, zatim povećanje broja sportskih manifestacija u školama – ispričala je Jovanović.

Trenutno se radi i na reportaži o tome kakvo je stanje navijanja u Nišu od kada postoji klub, kaže učesnik projekta iz Media centra Anđela Stojanović, kao i na video-porukama poznatih niških fudbalera i navijača koji su dugo na tribinama.

Pokušaćemo da pošaljemo poruku da svi mi zajedno treba da radimo na prevenciji nasilja na tribinama, da negujemo sportsku etiku i kulturu navijanja, jer mislim da nakon ovih istraživanja stvarno treba da budemo ponosni na “meraklije” i na sve ono što oni mogu i što ćemo raditi sa njima u nastavku – rekla je Stojanović.


U pripremi akcije, takmičenja, humanitarna utakmica

Da je “Čair” zdrava sredina, zaključio je i jedan od učesnika programa Nenad Stojanović, koji je zadužen upravo za rad sa “meraklijama”. Ipak, on smatra da je rad na sprečavanju nasilja na utakmicama neophodan, uprkos tome što navijači humanitarnim akcijama, poput davanja krvi, sakupljanja pomoći i sađenja sadnica, već pokazuju ljudskost.

Bio mi je veliki izazov da konačno, posle 24 godine, koliko sam na tribini, pokažem ono što zaista jeste – da su “meraklije” dobri ljudi. Posle ovog istraživanja ne znam šta da kažem. Ja sam mislio da ću da branim ovde te ljude, da su oni dobri, da rade dobre stvari. Ja ću da pokušam da izvučem ono što je najbolje u njima i da nešto uradimo u lokalnoj zajednici – priča Stojanović.

(/slika3)Tako, on najavljuje pomoć u proslavi jubileja 30 godina postojanja “meraklija” i 95 godina postojanja kluba, nastavak humanitarnih akcija, takmičenje za najlepši grafit i poruku, majice i šalovi sa porukama protiv nasilja, koreografije usmerene ka lokal patriotizmu, a ne mržnji prema drugima.

Posebno interesantne mogle bi da budu humanitarne utakmice između navijača i fudbalera Radničkog, a Stojanović zaključuje da ih čeka još mnogo rada, ali i da čvrsto veruje da “nešto može da se promeni”.

Što se tiče prevencije nasilja, u sklopu projekta Ujedinjeni u prevenciji nasilja u sportu, Ivan Topalović radi sa osnovcima i srednjoškolcima, koji bi mogli da budu navijači. “Nasilje je postalo normalno” je ono što stalno čuje od njih, a zabrinjava ga, ali upravo u tome i vidi rešenje – da kao društvo prekinemo lanac nasilja.

Autor:
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

14
  1. Sva deca rodjena u Nisu treba da budu uz Radnicki. Nasilje na sportskim dogadjajima u ovom gradu se „podrazumeva“ kada su akteri klubovi iz drugih gradova. Zalosno je kad ljudi rodjeni u ovom gradu ucestvuju u huliganstvu koje namecu prestonicke grupe.

  2. Naravno da nisu agresivni, kad im je prosek godina 13 i mogu se nabrojati na prste. Svaki tzv. „navijač“ je miran i primeran kad je sâm. U čoporu su svi jaki.

    • Pa dobro,ne mogu da budu svi brojni kao UF. A sto se tice agresivnosti – navijac nije huligan,ne treba to izjednacavati. Razne desnicarske i druge ekstremne organizacije ubacuju ljude na neke tribine su Srbiji,ali to po meni nisu navijaci niti ce ikad i biti…

    • Ti znaš koji je prosek godina na našoj tribini? A o brojci ti ne pričaj molim te… Ne pričaj nešto što ne znaš kako je. Dodji nam nekad u Niš pa možda i promeniš mišljenje, a do tada tišina, ne brukaj se više ovde!

      NIŠ JE RADNIČKI! MJ’89

  3. Pa Meraklije sam naziv kaže ! Meraklije su uvek bile uz Delije ! Mada sam generalno protiv grupisanja jer mi sada ako ne navijamo za isti tim a to je Srbija , najebali smo ga načisto ! Možemo samo da se podelimo na levo krilo , centar , desno krilo kao 1389 !

    • Sa tom pricom su i usli grobari delije kod meraklije nasilno i sa tucama,govoris kao da si i ti deo tog kosa huligna …

  4. sve vam je jasno kada cujete pesmu „Radnicki , Radnicki ale ale ale …“

  5. Meraklije su jedna kao što kaže i sama reč“meraklijski“ navijači tako da mislim da su rezultati ovog istražvanja tačni i da oni ne predstavljaju opasnost po red.Svakako edukacija mladih nije višak. Vaspitanje pre svega u svakom segmentu.

  6. Meraklije vole fudbal i svoj Radnicki i idu na utakmice da uzivaju i navijaju.Zbog ONIH DRUGIH,kao porodica koja je redovno isla na Cair,vise to ne radimo.Bravo za Meraklije!

  7. Mogu da zamislim srecu mladih Meraklija zbog pojavljivanja njihovih idola na radionicama! Nadam se da ce poznati sportisti prepoznati znacaj prevencije i da ce se odazvati pozivu! Korisnost je obostrana!

  8. Ko nema da plati za tenis, moze za dzabe, „s merak“, Meraklija da bude! I kartu za dzabe da dobije! A moze za dzabe i glavni dasa u skoli da bude, ako skolu ne mrzi da organizuje sportska takmicenja i druga dogadjanja. I to,“s merak“! Tako nekad bese! A moze i sad!

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.