
Popucala podloga iz koje izbija trava, zarđali i iskrivljeni golovi i koševi najčešća su slika sportskih terena u Nišu, iako je jedna od osnovnih obaveza lokalne samouprave u oblasti sporta da gradi i održava javne terene u naseljima. Tako za takozvani „Sprajt“ teren u Romanijskoj ulici jedan Nišlija kaže da je možda jednom nešto urađeno za pola veka koliko tu živi.
U delu namenjenom malom fudbalu ostali su okviri golova, ipak iskrivljeni. Podloga je popucala, iz naprslina je izrasla trava, a mestimično je tolika da prekriva ostatke klupice od koje su sada tu samo metalni držači.
Ovde je nekada, kako priča Nišlija koga je ekipa Južnih vesti zatekla kako igra fudbal sa detetom, bilo i peska za skakanje. Sada je tu velika rupa iz koje raste žbunje, pa i jedno drvo.
To je bilo mnogo lepo, ali pesak je malo po malo nestajao. I nosili su ga ljudi, i nije se dopunjavalo i tako je sada postalo ovo. Ja ovde živim od sedamdesetih, od tada je možda jednom nešto urađeno. Bila je i mreža za odbojku između fudbalskog i košarakškog terena, sada je tu trava i jedna žica – priča ovaj Nišlija.
Nedaleko se nalazi još jedan kompleks terena, pored nekadašnjeg skejt parka. Deo namenjen košarci obnovljen je pre tri godine, donacijom privatne kompanije, pa se ovaj deo “drži”, ali stanje golova slično je kao ono na terenu u komšiluku.
I Trošarina je iz donacija dobila novi teren nazvan po proslavljenom niškom košarkašu i reprezentativcu Stefanu Joviću. Table i koševi su jednom bili na meti vandala – slomljeni, ali brzo zamenjeni, pa je sada sa terenom sve u redu. Ipak, oko njega je visoka trava i smeće, među kojim je bio čak i par starih farmerica.
Među zgradama u Duvaništu i na Bulevaru ima mnogo manjih terena, ali je na gotovo svakom ostavljen trag vremena koje je prošlo od poslednjeg obnavljanja – rđa na okvirima koševa i golova, mrežica nema, podloge su popucale, a trava u okolini neokošena. Pored onoga što svedoči neodržavanju, tu je i ono što je proisteklo iz ljudskog nemara i vandalizma.
Namerno uništavanje se može videti jako često, pa je tako mali teren u Spomen-parku Bubanj sa obručima koševa iskrivljenim tako da vise nadole, a građani kažu da su novi postavljeni krajem prošle godine. Gol na terenu u Duvaništu je, opet preko noći, polomjen i oboren na zemlju, a vandali su najnemilosrdniji bili prema kompleksu Rovče, koji je ruiniran.
Novo „ruho“ popularnog Rovčeta plaćeno je, prema podacima koje su davali zvaničnici, 60 miliona dinara. Pre dva i po meseca vandali su išarali pleksiglas na koševima, razbili stakla na svlačionicima, iščupali kablove za struju, polomili vrata, pa čak i zapalili WC. Dva i po meseca od ovog izgreda Rovče izgleda isto.
Od slika terena u stanju raspadanja odudara ona koja se može videti kod Osnovne škole „Dušan Radović“. Reč je o terenima za tenis, košarku, fudbal i odbojku, te atletskoj stazi. Ovaj kompleks uvek je po lepom vremenu pun dece i mladih.
Ne tako daleko, potpuno drugačija slika dvorišta srednjih škola Ekonomske, Trgovačke i Ugostiteljsko-turističke. Gusta trava izbila iz pukotina po terenima i koševi od kojih nijedan nema obruč svedoče o tome koliko se ništa ne radi kako bi se igralište uredilo.
Otišao sam sa sinom na ovaj teren da vežba gađanje na koš. Ima šest konstrukcija i nijedna nema obruč. Na sve strane se govori kako smo mi neka zemlja košarke, a deca nemaju koš na koji da bacaju – kaže jedan Nišlija.
Još prošle jeseni novinari Južnih vesti pokušali su da od škola dobiju informaciju da li je plan da se urede ovi tereni. Iz Ugostiteljsko-turističke je rečeno da se pitanja proslede na mejl, ali odgovori nikada nisu stigli.
Sem neodržavanja i toga što su često na meti vandala, u nekim delovima grada terena i nema. Tako stanovnici Gornjomatejevačke i okolnih ulica na Panteleju protestuju, između ostalog, i jer nema nijednog igrališta u blizini.
U Mokranjčevoj imaju improvizovano igralište, ali je nebezbedno, pa su meštani pokrenuli inicijativu da se tu napravi teren. Svi njihovi pokušaji ostali su bez konkretne akcije nadležnih.
Odlukom Grada i Zakonom o sportu predviđeno je da se iz budžeta Grada izdvaja novac za izgradnju, održavanje i opremanje sportskih objekata, a akcenat je na javnim terenima u stambenim naseljima i školskim sportskim objektima. U Odluci iz 2018. godine piše i da je uređivanje sportskih terena jedna od tri prioritetne tačke kada je reč o parama koje se iz budžeta izdvajaju za sport.
Koliko se godišnje daje na održavanje postojećih, a koliko na opremanje novih sportskih terena, koji su planovi za ovu godinu, kao i to koja služba se bavi održavanjem terena pitanja su oko kojih su novinari pokušali da razgovaraju i sa sekretarom Sekretarijata za omladinu i sport Sašom Šagrićem i sa većnikom zaduženim za sport Branislavom Kačarom.
Informacija koja se može videti u budžetu Grada jeste da je za popravke i održavanje u 2020. godini izdvojeno nešto više od 21 miliona dinara, ali u ovu cifru, sem sportskih terena ulaze i fontane, javni toaleti, javni satovi, uklanjanje grafita, istorijski spomenici, stara groblja, pa čak i seoski vodovodi i pumpne stanice, kao i izmeštanje bilborda.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Nis je raspadnuti grad.Cega god su se takli ovi naprednjaci – unistili su.Opet ste ih glasali,da li se stidite,imate li grize savesti zbog toga?
teren u ul.maksim gorki je u dobrom stanju, ali su ga malo po malo bahati autobili okupirali.Resenje je jednostavno.PARKING SERVIS i 5-6 stubica.
primecujem da bahati auto parkiralisti zdusno brane kosarkaski teren.
Za nasu decu !
I kako će onda da narede stanarima zgrada da očiste podrume,ne prave deponije oko zgrade,dezinfikuju liftove,stepeništa,čiste za kućnim ljubimcima? Verovali ili ne, da mi nekada dodje da i sama bacam djubre na ulicu,nego me sramota od svojih godina.
Jako je mali broj upošljenih komunalnih policajaca i pretpostavljam da nemaju precizno definisana ovlašćenja pa zato nema ko u gradu da kaznjava one koji uništavaju,bacaju đubre i sl.Kada bi novčano kaznjavali ljude sigurno bi bilo drugačije a i gradska kasa bi bila bolja.
Čist vandalizam
pa ne mrsi se brk na odrzavanje, nego na izgradnju.
Вандализам , неодржавање , недостатак !
Хиперпродукција високо образованих кадрова .
Шта ради градско министарство за спорт ?Питају ли се грађани ?!.
Sistem je- ako nemam interes, briga me za posao koji mi je poveren ! Plata , mulecina i vozac su obezbedjeni !
A ko lomi koseve, golove i sprave za vezbanje, ko baca djubre, ko baca staklo na igralista da se deca ne bi igrala pod njihov prozor? 80 posto deca su debela, grbava i 2 zgiba ne mogu da urade jer po ceo dan vise na komp i tel i ne zanima ih igranje napolje a roditelji takvo ponasanje dozvoljavaju. I za koga da se renoviraju tereni? Jel normalno da na tereni vise od 70 posto su matorci a ne deca?
Hajde malo pod Vašim prozorom da lupaju dan i noć pa da vidim da li ćete biti toliko saosećajni posle godinu dana. Evo, ja Vam kažem iz ličnog iskustva: nećete, jer nemogućnost da noću spavate po svojoj potrebi već po milosti klinaca vodi u bolest. Grad je kriv jer su nekadašnje vlasti zbog koalicionih dogovora otvarali ta igrališta gde im nije mesto. Iz istih razloga su ona i danas tu.
E tu dolazimo opet do nesposobne drzave. Zna se kucni red i ne vidim problem da komunalna ili regularna policija napisu prijave i kazne sve koji prave buku posle 22h? Oni neka lupaju loptom policija neka pise prijave da vidimo kome ce pre da dosadi? Da je ovako radjeno jos pre 50 godina uveli bi se u red, jos kako?!
Odličan i temeljan članak. Deca u mom naselju prinuđena su da se igraju na ulici zbog nedostatka bilo kakvog terena u blizini. Govorim o Mokranjčevoj.
Bhrat moiii
<3
Samo po dzepu, taj koji isara zid, slomi kos ili bilo koje javno dobro da plati kaznu pet puta vecu od stete koju je nacinio.
@Luka Mitrovic Ali ko da ih kazni po dzepu?To je problem,Deset puta zovem komunalnu za deponiju u dvoristu zgrade Vozdova 51 i 53,nedezinfikovano stepeniste,nemaju ulazi struju,pacovi izlaze iz podruma i niko ne dolazi da nas kazni,naredi da to sredimo,jer sami necemo.Predsednik zivi u ovoj zgradi – neka njega opomenu da to organizuje,posto se pravi lud.MOLIM JV DA DODJU U OVO SABLASNO DVORISTE.
Tog koga sara odvesti roditeljima u kucu,dati mu sprej u ruke pa neka se umetnicki izrazava u dnevnoj sobi po zidovima,a oni sto lome,njima dati macolu u ruke pa redom po kuci.
Sport je postao biznis.
Spavas li mirno vecnice za sport?!
Spava taj mirno. Nista ne radi i gleda gde da se dalje uvali,kad sutnu mu zastitnika Lambroza !
Zalosno je sto se te povrsine ne odrzavaju ali trava po napuklinama raste jer se tu niko ne igra cak i gde su golovi i kosevi dobri.
Problemi i posledice drustvenih mreza ce se tek videti u decenijama koje dolaze.
Kad sam ja bio mali, ponasanje na drustvenim mrezama se smatralo medicinskim poremecajem ponasanja a sad je kao normalno
Činjenica je da moramo da menjamo naš mentalitet, jer ja zaista ne mogu da razumem da neko potpuno nov teren(Rovče i Duvanište) uništi iz čistog hira i obesti. Građanskom inicijativom će se napraviti ili renovirati neki tereni ali pitanje je kako očuvati te terene kasnije. Po meni treba svaki teren pokriti video nadzorom i svaki čin vandalizma strogo kazniti.
Kada se nesto napravi potrebno je to odrzavati. Ali kako nemamo drzavu, a kamo li grad trosim reci samo. Sistem ne postoji, uzurpiran je raznoraznim sljamom iskljucivo za licne profite. Jad i beda gde zivimo a najgore gde ce nasa deca da rastu. Jel ovo za nasu decu?
U svakoj marketing državi se bombastično otvara nešto što je stvarno potrebno ali bez onog ko bi se starao o investiciji a o parama za održavanje niko ne razmišlja.
Najača multi kompanija VINCI u izgradnji najviše zaradi od osiguranja objekta u roku od 20 godina ali ona ima i obavezu da prati stanje i otkloni nedostatke.
Ovde je još uvek na snazi brozovo samoupravljanje…partizanija……
Ranije su bre policajci setali po ulicama, narocito oko sklola i vrtica. Bilo je i nocnih patrola. Logicno je da je vandalizam prisutan tamo gde se nista ne odrzava. Ali, organi reda su valjda placeni da to i budu. Ili su placeni samo da primaju platu i glasaju za Vucica??