Niški plivači trenirali sa svetskim prvacima
Na drugom Međunarodnom plivačkom kampu za osobe sa invaliditetom u Istanbulu bilo je sedam predstavnika iz Niša koji su zadovoljni uslovima u Turskoj gde su imali prilike da treniraju i druže se sa svetskim rekorderima.
Cilj kampa je bio da se uspostavi bolja saradnja između balkanskih zemalja u oblasti adaptivnog plivanja, razmene iskustva i znanja u treningu i da se uspostave nova prijateljstva između plivača sa invaliditetom.
Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu i Asocijacija adaptivnog plivanja Srbije bili su suorganizatori.
Razlog tome je što se prošlogodišnji međunarodni seminar o adaptivnom plivanju u Nišu dopao turskim članovima delegacije, pa su odlučili da direktor kampa bude Marko Aleksandrović, profesor na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja u Nišu i predsednik Asocijacije adaptivnog plivanja Srbije.
Bila mi je velika čast da vršim funkciju direktora kampa. Veliko priznanje za moj fakultet, ADAPTS, grad i zemlju. Ujedno i velika obaveza. Nije bilo lako koordinirati celom organizacijom iz Niša. S druge strane, predstavnici domaćina su svoj deo poslao odradili odlično, ocena je svih učesnika kampa - istakao je Aleksandrović.
Najbolji srpki plivač sa invaliditetom, Nemanja Tadić (20), inače dobitnik specijalne nagrade Sekcije sportskih novinara Niša i učesnih nedavno održanog Evropskog prvenstva u Ajndovenu imao je samo reči hvale za uslove u kampu.
Bilo je uživanje biti na kampu. Imao sam prilike da radim sa trenerima i plivačima iz različitih zemalja. Nadam se da ćemo vrlo brzo doći ponovo u Čebeči sporski kompleks. Sve je podređeno sportistima. Fasciniran sam - ističe Tadić.
Uslovima je bio zadovoljan i jedini paraolimpijac sa juga Srbije na poslednji Paraolimpijskim igrama u Londonu Milan Petrović (27). On je u drumskoj vožnji tada bio 11.
Ovaj Leskovčanin, koji je izgubio vid kada je imao 15 godina, svestrani je sportista. Pored biciklizma bavi se i trčanjem i ima istrčan maraton. Plivanjem aktivno trenira tri godine u Plivačkom klubu Leskovac, što ga je uz prethodna dva sporta preporučilo da uđe u paratrijatlonsku reprezentaciju Srbije.
Ovaj kamp mi je pomogao da usavršim plivačku tehniku. Dogovorio sam sa uspešnim plivačkim trenerom Sašom Kostićem da dva puta sedmično odlazim u Niš da treniram sa njim. Nadam se da ću na proleće biti konkurentan za visok plasman na Evropskom prvenstvu u paratrijatlonu - rekao je Milan Petrović.
Na kampu je bilo vrhunskih plivača kao što su aktuelni svetski rekorder i prvak u klasi S4 Slovenac Darko Đurić, kao i aktuelni evropski viceprvak Bejtulah Eroglu.
Kampu je prisustvovalo oko 150 trenera i plivača iz deset zemalja (Srbija, Hrvatska, Crna Gora, Slovenija, Grčka, Bugarska, Belgija, Malta, Kanada i domaćin Turska).
Organizatori ovog okupljanja bili su Istanbulski gradski sportski klub (IBBSK), Grad Istanbul, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu (FSFV) i Asocijacija adaptivnog plivanja Srbije (ADAPTS).
Najbrojnija srpska delegacija
Na ovom kampu najviše je bilo predstavnika Srbije - čak 26 članova.
Delegaciju je predvodio Bojan Jorgić, predsednik parlamenta ADAPTS-a i asistent na FSFV.
Koliko je ovaj kamp ozbiljan za Srbiju, govori u prilog i to da su bili prisutni i predsednik i generalni sekretar Paraolimpijskog komiteta Srbije Zoran Mićović i Bojan Jaćimović, te selektor Boris Malešević.
Od srpskih trenera na kampu su bili Bojan Počuča (Beograd), Ljudmila Medan (Pančevo), Veljko Stojanović (Paraćin), Marko Đurović, Saša Kostić i Viktor Ristić (Niš).
Plivača iz naše zemlje je bilo ukupno 13: Nemanja Tadić, Miloš Stojiljković, Miljan Cekić i Miloš Milićević (Niš), Nemanja Miljković (Paraćin), Milan Petrović i Lazar Mitić (Leskovac), Stevan Nakić i Nemanja Panović (Novi Sad), Lazar Filipović (Čačak), Ana Jovović, Filip Graovac i Šćepan Zorić (Beograd).
Zbog lakšeg transfera nekih plivača sa invaliditetom, na put su krenuli njihovi roditelji u ulozi personalnih asistenata (Goran Milićević i Zdravko Graovac).
Komentari
Poslednji komentari
Durlanac
17:39 // 20. 11. 2014.
Sjajna stvar! Uvek treba podrzati ovakve akcije! Ljudi sa fakulteta su dali svoje akademsko znanje u razmenu za odlazak u kamp. Znanje je, po ko zna koji put pokazano, pored zdravlja, najvece blago!
Марко
11:36 // 20. 11. 2014.
Овај камп је још један позитиван импулс за пливање особа са инвалидитетом у Нишу и Србији. Лепа вест, афирмативан чланак. Хвала интернет порталу ЈВ на сталном праћењу спорта за особе са инвалидитетом.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.