Planinarskom akcijom "Konstantinovo raskršće" obilaze spomenike kulture
Pešačenjem u okolini Niša, stazom dugom svega 13 km, članovi Planinarskog društva Preslap planiraju da u nedelju, 18. februara obiđu mesta, znamenitosti i spomenike kulture od velike važnosti za istoriju, a akcija je posvećena romanu "Konstantinovo raskršće" Dejana Stojiljkovića koji je počasni član niškog društva.
Kako kaže Miroslav Dokman iz Planinarskog društva Preslap, akcija će se sprovesti maršrutom: selo Donji Matejevac - crkva Svete Petke - spomenik na Čegru - selo Kamenica - selo Brenica - selo Hum - Humska čuka - brdo Vinik - naselje Pantelej. Učesnicima će o istoriji govoriti Vladan Stojiljković, istoričar i arheolog, rođeni brat književnika Dejana Stojiljkovića.
Vladan Stojiljković će besediti o Crkvi Svete Petke, koja je izgrađena na temeljima ranohrišćanske crkve, a u njoj su se pre boja na Čegru pričestili i vojvoda Sinđelić i resavski junaci. Zatim će čika Selimir Marković, nezvanični domaćin spomen-kompleksa na Čegru, učesnicima besediti o boju na Čegru 1809.godine - kaže Dokman.
Dejan Stojiljković, autor romana "Konstantinovo raskršće", je počasni član "Preslapa"; foto: Planinarsko društvo "Preslap" Niš
Malo je poznato da je u selu Brenica postojao, u srednjem veku, manastir koji je bio centar pismenosti i duhovnosti ovdašnjeg naroda, kaže Dokman.
Uzvišenje Humska čuka (511 m) je bilo naseljeno još u doba neolita, a Vladan Stojiljković objasniće značaj i istorijat tog naselja, i upoznati učesnike sa rezultatima arheoloških istraživanja na ovom lokalitetu - dodaje Dokman.
Arheolozi kažu da "brdo Vinik skriva sve tajne grada Niša", pa će učesnici akcije obići, na ovom brdu, ulaz u tajanstvene lagume koji vode od niške Tvrđave, preko Gradskog polja, do Vinika.
Ovo je dobra prilika da Vladan Stojiljković potanko objasni istorijat laguma i istraživanja, iako je zadnje istraživanje provedeno još 1938.godine. Brdo Vinik bilo je elitno naselje rimskog Naisusa, kasnije i strateški važna tačka u vreme turske vlasti. Sloboda od turskog ropstva u grad Niš, između ostalog, došla je i kada su oslobodioci 1878.godine zauzeli brdo Vinik. Danas ima ostataka turskih tabija na Viniku - ističe Dokman.
Za ovu akciju, kaže Miroslav Dokman, posebna prijava nije potrebna, jer se kreće u 7 sati sa prigradske stanice autobusom redovne linije za selo Donji Matejevac.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.