Proslavljena godišnjica od polufinala Kupa UEFA
Na stadionu Čair proslavljeno je 30 godina od prve utakmice koje su fudbaleri Radničkog odigrali u polufinalu Kupa UEFA protiv Hamburgera.
7. aprila 1982. godine Radnički je pobedio Hamburger rezultatom 2:1 (0:0) u prvom meču Kupa UEFA pred oko 25.000 gledalca na niškom stadionu Čair. Trideset godina kasnije, okupila se većina fudbalera, članova uprave i jedini živi svedok utakmica u Kupu UEFA novinar Narodnih novina Dušan Marković.
Atmosfera i drugarstvo koje je onda krasilo Real sa Nišave nisu prestali ni 30 godina kasnije iako se većina i ne viđa često zbog obaveza. Prisutne je pozdravio kapiten te selekcije Milovan Obradović:
- Pre 30 godina postignuta je jedna pobeda za koju mnogi smatraju da je najveća u istoriji Radničkog - rekao je Obradović.
Pre početka minutom ćutanja odata je pošta nekadašnjem saigraču Salidu Beganoviću i treneru Dušanu Duci Nenkoviću koji više nisu sa nama. Na proslavi nisu došli Zoran Milenković, Branislav Đorđević, Dragan Radisavljević, Miloš Drizić i Zoran Bojović zbog obaveza.
Nekadašnji generalni sekretar kluba Miodrag Knežević je istakao da ovaj veliki uspeh niškog i jugoslovenskog sporta nije došao slučajno.
- Takav uspeh ja od tada nisam doživeo. Takva atmosfera nigde nije postojala. Bili smo veliki klub, najveći posle Partizana, Zvezde, Hajduka, Dinama i Vojvodine. I po novcu i po kvalitetu iigrača i po organizaciji. Imali smo mnogo dobrih generacija - rekao je Miodrag Knežević.
Koliko je organizacija u klubu bila odlična, pokazuje i priča nekadašnjeg predsednika Fudbalskog saveza Srbije i tada člana uprave Radničkog Nemanje Stankovića.
- Bilo je zabranjeno da se dovode igrači iz Beograda jer su oni "obogaćeni za beogradski život". Niko nije smeo u Beograd, samo u inostranstvo. Svakom igraču je bila obezbeđena egzistencija, imao je ugovor. Tako se formirala ekipa koja je dugi niz godina mogla da stvara uspehe - rekao je Stanković.
Navijači Radničkog su pozdravili legende kluba
Ekipa se prošetala do stadiona gde ih je dočekalo desetine Meraklija koji su im otpevali pesmu i uručili poklone u znak poštovanja na postignut uspeh. Priče i sećanja nisu prestajali ni na rekonstruisanom stadionu koji i dalje "ima dušu" i budi najlepše uspomene.
A priču i sećanja obagatio je jedini živi svedok svih utakmica Radničkog u Kupu UEFA novinar Narodnih novina u penziji Dušan Marković.
- U ovoj prelepoj priči "igram" Boru Jovanovića. legendarnog novinara koji je jedini pratio reprezentaciju u Montevideu. Ja sam video sve, 25 godina sam izveštavao sa svih utakmica. Šta znači biti 4. u Evropi, to je krem, a Radnički je to bio. Pitanje je kada će ponovo, ali daj Bože nekada opet na novim stadionu - rekao je Dušan Marković.
Kapiten Milovan Obradović pokazuje gde je pre 30 godina postigao gol i doneo pobedu Radničkom od 2:1
Tom prilikom kapiten te generacije Milovan Obradović je pokazao gde je postigao gol za 2:1 golmanu nemačke reprezentacije Štajnu. On je slavlje na Čairu, a posle i u celom Nišu i Jugoslaviji, doneo u 75. minutu. Sećajući se tih momenata rekao je:
- Golman Štajn je 50 puta bio reprezentativac Nemačke. Cela odbrana Hamburgera je bila u reprezentaciji. Kakvi su to igrači bili. Ali, meni su nekako uvek "ležali" Nemci - rekao je Obradović.
Upravo ta utakmica je "donela" čairskom stadionu reflektore.
- Istrošili smo se na radovima na stadionu, a ja im kažem da ovi političari samo ćute i ne odmažu. Utakmica sa Hamburgerom je bila u 13:30h, pa nam je jedna agencija iz Nemačke dala samo 50.000 maraka. Napravili smo reflektore, nekako u tajnosti, pa smo na kraju napravili slet da nije to samo zbog Radničkog urađeno - prisetio se Nemanja Stanković, nekadašnji predsednik Fudbalskog saveza.
Aleksandar Panajotović pokazuje gde je postigao gol protiv Dandija u četvrtfinalu
Do polufinala fudbaleri Radničkog su savladali italijanski Napoli, Grashoper iz Švajcarske, holanski Fejnord i Dandi junajted, predstavnika Škotske. Tada je niški klub bio jedini predstavnik Jugoslavije u evropskim takmičenjima. U polufinalu nije igrao junak četvrtfinalnog duela sa Dandijem Aleksandar Panajotović zbog žutih kartona. On je ovu priliku iskoristio da pokaže kako je postigao gol Dandiju na Čairu i tako doprineo najvećem uspehu niškog fudbala.
Jedina mrlja na ovu proslavu ostavila je sadašnja uprava Radničkog koja se nije udostojila da dođe, pozdravi, čestita i pokloni se najsjajnijoj generaciji kluba koji sve Nišlije nose u srcu. Prva ekipa nije otputovala u Zemun na utakmicu sa Teleoptikom jer je odložen susret, pa nije bilo opravdanog razloga da se baš niko ne pojavi, a sada ima funkciju u Radničkom, klubu koji su proslavili upravo ovi ljudi.
Ovo je tek prvo slavlje na Čairu pošto 3. jula sledi proslava 50 godina od ulaska Radničkog u Prvu ligu. Pre toga, svi se nadamo da ćemo proslaviti i povratak Reala sa Nišave u najeltiniji rand posle 9 godina pauze. Sledeće godine klub slavi 90 godina postojanja, a to slavlje će biti, nadamo se na novom stadionu Čair koji nikada neće zaboraviti istorijske trenutke i imena koja su ovaj klub proslavila u Evropi i svetu.
Komentari
Poslednji komentari
Marko
12:56 // 9. 4. 2012.
E, super tekst, svaka cast, pozdrav
Nikola
03:33 // 9. 4. 2012.
Bilo je to ocigledno neko drugacije vreme. Nije stvar samo u tome da je Nis bio privredno daleko jaci grad, pa je bilo vise novca za sport. Cini mi se da je u to vreme fudbal jos uvek bio sport a ne posao, kao sto je najcesce danas. Moze li neko danas da zamisli Radnicki kako igra, primera radi protiv Barse u polufinalu? Bice valjda opet lepih trenutaka na Cairu. Hvala legendama!
Ivan Milovanovic
13:40 // 8. 4. 2012.
Zna li neko sta su fudbalerke Masinca uradile u prijateljskom mecu sa nekim makedonskim timom??
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.