-
Društvo
Slavske trpeze sve raskošnije, džepovi sve plići
07:58, 19. 12. 2024.
Pod izgovorom običaja i tradicije, slavske trpeze postaju sve raskošnije, dok se suština gubi, upozorava sveštenik Dalibor Milić iz Niša. Kritikovao je proslave u kafanama, obilje hrane i pića, ističući da se na taj način slava udaljava od svoje duhovne osnove i postaje puko obeležje bez hrišćanskog smisla. Ipak, iako je tokom kovida "prepolovljen" broj gostiju, trpeze, bilo da su posne ili mrsne, jednako su raskošne u Nišu, Čačku, Kragujevcu, Bujanovcu i širom Srbije pa iz kućnog budžeta "odnesu" i po par stotina evra.
-
Društvo
Grejna sezona povećala zagađenost, izostaju mere za čist vazduh
08:24, 13. 11. 2024.
Na osnovu podataka iz 26 gradova iz regiona, od kojih je 9 iz Srbije, a među njima i Niš, međunarodni tim objavio je istraživanje koje je pokazalo da je u zemljama zapadnog Balkana smrtnost usled zagađenja česticama PM 2,5 gotovo dvostruko veća nego u zemljama EU. Individualna ložišta koja prednjače na jugu Srbije, ali i u Čačku, Kragujevcu i drugim srpskim gradovima su najveći zagađivači, a zagađenosti doprinose i industrija, saobraćaj i učestali požari.
-
Društvo
Deponije sve veći problem u Srbiji: Ljudi ugroženi, a trajnih rešenja nema
12:10, 4. 9. 2024.
Prošlo je 11 godina od kada su tadašnji gradonačelnik Niša i predsednici 7 okolnih opština potpisali ugovor o regionalnoj deponiji "Keleš", ali se ona nije izgradila. O njoj nadležni više i ne govore, a nakon što je pre nekoliko godina najavljeno da će biti građen Centar za otpada sa spalionicom - i o tome se ćuti. Rešenja nema ni u Bujanovcu, gde redovni požari na deponiji direktno ugrožavaju zdravlje ljudi, regionalna deponija Čačanima nije donela trajno rešenje već probleme i Užičanima, a Kragujevčani, poput Nišlija, čekaju trajno rešenje i obećanja o regionalnoj deponiji.
-
Društvo
Umrežavanje lokalnih medija za bolju informisanost građana
10:20, 18. 8. 2024.
Pilot projekat koji je možda i jedinstven u Srbiji, a tiče se umrežavanje lokalnih medija iz različitih gradova i koji su osmislile Južne vesti sa partnerima podrazumeva povezivanje i saradnju između različitih medijskih organizacija s ciljem razmene informacija, resursa i sadržaja. Na Panel diskusiji u kojoj su, pored Južnih vesti, učestvovali i predstavnici Bujanovačkih , Glasa Šumadije i Ozon pressa , zaključci su da će povezivanje medija obuhvatati razne aspekte, kao što su zajednički novinarski projekti, deljenje sadržaja, koordinaciju u izveštavanju o određenim temama, pa čak i zajedničko korišćenje tehnologija i infrastrukture.
-
Društvo
Vrtići u Srbiji za neke besplatni, za neke preskupi, a mesta sve manje
13:15, 9. 5. 2024.
Oko 600 dece još čeka na mesto u vrtićima "Pčelice", dok je 6.852 dece upisano u 29 vrtića, koliko ih je u Nišu i okolini. Izgradnja vrtića u Trupalu i Panteleju bi trebalo da je pri kraju, najavljeni su radovi na vrtićima u Čairu i u Duvaništu, a bilo je najava da će i fabrika Olimpias dobiti obdanište. U Kragujevcu je cena 4.209 dinara, Bujanovcu 2.600, ali je malo mesta, dok su u Surdulici vrtići besplatni. U Nišu i Leskovcu cene godinama nisu menjane, u Vlasotincu roditelji plaćaju 6.507 dinara, a roditelje dece koja idu u neke niške privatne vrtiće od 1. maja dočekalo je poskupljenje od 3.000 dinara.
-
Društvo
Milioni iz budžeta zbog napuštenih pasa i mačaka - novac odlazi bez dugoročnih rešenja
08:45, 17. 4. 2024.
Zbog sve češćih napada napuštenih pasa, godišnje se izdvaja više stotina miliona dinara iz budžeta lokalnih samouprava za odštetu, a samo Niš godišnje plati više od 100 miliona dinara zbog ujeda. Isplaćuju se i odštete zbog udara autom, ali i zbog napada na stada. Bujanovac i druge opštine plaćaju i hvatanje pasa, u okolini Kragujevca i Čačka česti su napadi i na domaće životinje, a u Nišu je skoro milion dinara isplaćeno čak i zbog ujeda mačaka, pa gradonačelnica najavljuje komisije koje će ispitivati da li su ujedi bili lažni i ili građani obmanjuju Grad, dok se i dalje čeka ispunjenje višegodišnjeg obećanja za izgradnju prihvatilišta.
-
Politika
Seoba Srba pred izbore: Ko će sa kim na lokalu ne znaju ni vlast, ni opozicija
08:41, 28. 3. 2024.
Datum lokalnih izbora još nije poznat, ali je kampanja već počela - dolaze poslanici opozicije, formiraju se nove grupacije, a predstavnici vlasti šetaju po Srbiji i hvale se i urađenim i onim što bi trebalo da bude, a što uveliko kasni. U Nišu prva istraživanja pokazuju da SNS i SPS ni zajedno neće imati većinu dok se i sama opozicija deli, u Bujanovcu predstavnici i Srba i Albanaca rade na zajedničkim listama, a uz Niš i grad Čačak spada u jedan od onih u kojima bi, prema anketama, SNS mogao da izgubi vlast. Ipak, u srcu Šumadije kragujevački naprednjaci su pregovorima u Beogradu spasili koaliciju i sačuvali još jedan mandat "na staklenim nogama".
-
Ekonomija
Južnjačke plate i evropske cene: Minimalac ni za osnovne namirnice
13:45, 13. 2. 2024.
Povećanje minimalne plate koja je od januara porasla na 47.154 dinara u zemlji koju vlast predstavlja kao ekonomskog lidera Balkana, ne može "napuniti" potrošačku korpu jer su minimalni troškovi prošle godine bili 52.155,31 dinara. Plate i penzije su za dve godine porasle za 28%, pokazuje jedno od istraživanja, a korpa sa stotinu najprodavanijih proizvoda u jednom trgovinskom lancu je poskupela za 48,2%. Veće plate, a niže cene imaju, prema istraživanju naših novinara, gotovo sve zemlje u okruženju i u celoj EU.
-
Društvo
Skrivena nezaposlenost u Srbiji – od realnosti do licitacije vlasti brojkama
12:30, 19. 1. 2024.
Na jugu, decenijama najsiromašnijem delu Srbije je samo u Nišavskom okrugu zvanično 26.700 nezaposlenih, a realne brojke, pa i poslednji popis pokazuju da je skrivena nezaposlenost čak 2,5 puta veća. U Šumadiji je oko 20.000 nezaposlenih, nešto manje u zapadnoj Srbiji, a među nezaposlenima prednjače žene, dok mladi koji ne odu iz Srbije najčešće posao traže preko agencija, koje opet ubiraju svoj procenat.
-
Društvo
Tišina institucija i (ne)prijavljivanje nasilja: Žene u Srbiji najčešće žrtve partnera
12:25, 1. 11. 2023.
U Srbiji su od početka 2023. godine ubijene 22 žene, 2 devojčice i 1 transdevojka, podaci su Autonomnog ženskog centra (AŽC). Jedna od njih je i S. M. iz Pirota, koju je ubio njen bivši vanbračni partner M. M, i to nakon što ga je 9 puta prijavljivala nadležnima, pa su mnogi postavili pitanje da li su institucije zakazale. Iz AŽC-a kažu ih zabrinjava veliki broj ubijenih žena koje nisu ranije prijavile nasilje, jer nisu imale poverenje da će ih institucije zaštititi.
-
Društvo
Nova kampanja ucena: Izborna volja građana Srbije kao "šargarepa na štapu"
10:20, 26. 10. 2023.
Floskula današnjih političara, naročito na jugu je da predizborna kampanja nikada nije prestala pa, umesto da institucije i javna preduzeća rade svoj posao, poslednjih godina je za to u Nišu zadužen karavan gradonačelnice Dragane Sotirovski koji obilazi delove i naselja Niša i daje obećanja. Zapošljavanja po ugovoru podrazumevaju uslovljavanja, odlaske na mitinge, broje se "novodovedeni" i "sigurni glasovi", organizuju se humanitarne akcije, a gase se i čitavi sektori ako se odbije stranačka poslušnost. Kampanja je počela, a formulare su dobili i radnici na naplatnim rampama, preti se i sindikalcima u Kragujevcu i pred najavljene izbore direktno se funkcijama i ucenama kroji politička volja svih građana Srbije.
-
Društvo
Vršnjačko nasilje u Srbiji u lavirintu zataškavanja, kasne reakcije i zastarelih zakona
08:56, 19. 10. 2023.
Čak 130 zahteva iz osnovnih škola u Nišu od početka godine stiglo je Centru za socijalni rad da se uključe u rešavanje problema najčešće vršnjačkog nasilja, a početak oktobra obeležila je i tragedija u Niškoj Banji, gde je 13-godišnjak ubio vršnjaka i za to neće krivično odgovarati. Aleksa Janković je 2011. zbog vršnjačkog nasilja izvršio samoubistvo, a "Aleksin zakon" za strože kažnjavanje nasilnika i onih koji ga zataškavaju je prevaziđen. I u Pčinjskom okrugu se nedavno desila serija nasilja među osnovcima, u Šumadiji je od početka godine bilo 59 slučajeva, učestalo je i digitalno nasilje, a anketa u Čačku pokazala je da se svaki sedmi učenik ne oseća bezbednim u školi.
-
Sport
Trava i država: Milioni ulaganja i milion obećanja za srpske fudbalske arene
08:43, 10. 10. 2023.
Dok Leskovac ove sezone gosti Evropu mečevima beogradskog Čukaričkog , Surdulica vodi bitku sa gljivicama, a Vranje i Kuršumlija planiraju velelepne stadione, Niš, Kragujevac i Pirot imaju samo višegodišnja obećanja da će dobiti "fudbalsku lepoticu", velelepne stadione na kojima će se igrati i međunarodni mečevi. Stadion "Čair" u Nišu dobijao je ovih godina samo obećanja o nastavku rekonstrukcije koja je počela 2011. godine, a gradonačelnica Dragana Sotirovski je rekla da "kao grad zaslužujemo da radovi počnu što pre".
-
Ekonomija
Južnjaci među najplaćenijim čelnicima gradova i opština van "kruga dvojke"
14:59, 3. 10. 2023.
Jedan od najplaćenijih gradonačelnika sa juga (u ostavci), ujedno i "najdugovečniji" na poziciji već 2 decenije, Vladan Vasić za vođenje Pirota prima platu od 150.000 dinara. Sličnom platom, ali i posedom parira mu prvi čovek Leskovca. Od jedine dame među njima i gradonačelnice Niša više zarađuju i gradonačelnici Vranja i Prokuplja, a parira joj predsednik Opštine Bujanovac. U Šumadiji najplaćeniji je gradonačelnik Kragujevca, ali opet manje od južnjačkih čelnika iz najsiromašnijeg dela zemlje, prvi čovek Čačka drži "zlatnu sredinu", dok su "fotelje ispod 100.000 dinara" zauzeli skoro svi predsednici šumadijskih opština.
24. 12. 2024.
Porodilišta i bebe će početi da se bune protiv života u korumpiranoj državi sa bahatom vlašću.
Miša Čitalac