-
Kultura
Nikola Pašić greškom "sahranjen" u Nišu
09:33, 26. 4. 2017.
Građani koji su ovih dana šetali Starim grobljem u Nišu su, čitajući turističke info-table, mogli da pomisle da je tu sahranjen poznati srpski državnik Nikola Pašić. Zapravo je reč o štamparskoj grešci, odnosno grobu niškog ustanika i nekadašnjeg gradonačelnika Nikole Koleta Rašića. U Turističkoj organizaciji kažu da će tabla hitno biti promenjena.
-
Društvo
Niški đaci u Italiji pokazali šta se u srpskim školama uči o Velikom ratu
11:20, 14. 4. 2017.
Kako o Prvom svetskom ratu uče deca u Srbiji i šta se našlo u njihovim udžbenicima, prikazali su đaci niške gimnazije "Stevan Sremac" kao predstavnici Srbije, u okviru međunarodnog projekta "Istorija drugih" koji je održan u Italiji. Nišlije su zajedno sa svojim vršnjacima pokazale da postoje različiti uglovi gledanja na iste istorijske događaje.
-
Kultura
Promocija knjige o prepisci Miloša Obrenovića u niškoj Biblioteci
11:30, 4. 4. 2017.
O sudbini lične, porodične i službene prepiske kneza Miloša Obrenovića, u Narodnoj biblioteci “Stevan Sremac” u Nišu, govoriće autorka knjige “Porodična prepiska kneza Miloša Obrenovića” Tatjana Brzulović Stanisavljević, 6. aprila od 18 sati.
-
Društvo
Sretenje i Dan državnosti - verski i istorijski važan dan za Srbiju
13:24, 15. 2. 2017.
Dan Republike Srbije, koji se obeležavao od nastanka Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca 15. februara na verski praznik Sretenje, obnovljen je 2001, a već 16. godinu je neradni dan za sve državne institucije i ustanove, i većinu privatnih firmi u zemlji.
-
Društvo
Bekstvo iz logora 1942 (drugi deo): Na kapiju, pa na žice
14:40, 14. 2. 2017.
Pored brojnih pisanja i sećanja preživelih logoraša o samom činu proboja, i danas se ne može sa sigurnošću rekonstruisati ceo događaj. Istraživanja niškog istoričara Aleksandra Dinčića u mnogome pojašnjavaju kako je došlo do prvog organizovanog bekstva iz nacističkog logora u Evropi.
-
Društvo
Bekstvo iz logora 1942: Zatvorenici iskoristili nepažnju straže
13:55, 12. 2. 2017.
Pored brojnih pisanja i sećanja preživelih logoraša o samom činu proboja, i danas se ne može sa sigurnošću rekonstruisati ceo događaj. Ipak, u narednim danima Južne vesti će objavljivati delove istraživanja niškog istoričara Aleksandra Dinčića, koji u mnogome pojašnjavaju kako je došlo do prvog organizovanog bekstva iz nacističkog logora u Evropi.
-
Društvo
Život u Nišu januara 1942. prema pisanju okupatorske štampe
09:30, 12. 1. 2017.
Iako je ratna zima 1942. godine bila izuzetno hladna, a Niš, kao i ove godine, pod snegom i ledom, prema pisanju novinara tada najtiražnijeg okupatorskog lista Novo vreme, na stadionu Železničara održan je “Zimski kup niških klubova”. Pored toga, otvoren je narodni restoran sa jeftinom hranom, dogodilo se jedno “ubistvo iz strasti”, a ženama je zabranjeno šminkanje.
-
Društvo
Novogodišnji i božićni praznici u niškom logoru 1942.
13:01, 2. 1. 2017.
Batine, glad, neizdrživa hladnoća, ujedi pasa, valcer po njihovim isprebijanim telima i sveštenici sa zadatkom da razotkriju da li su komunisti ili ravnogorci, samo su neke od muka kroz koje su prošli zatočenici logora na Crvenom krstu u Nišu tokom praznika 1942. godine.
-
Društvo
Obeležavanje stogodišnjice bitke na Kajmakčalanu u Nišu
10:20, 28. 11. 2016.
Program obeležavanja stogodišnjice značajne bitke za Srbe, u istoriji zapamćene po velikom broju žrtava i nadmorskoj visini na kojoj je vođena, biće priređen u Nišu 29. novembra od 18 i 30 sati, u maloj sali Doma vojske.
-
Kultura
Simboli Vranja - skupina bogate tradicije i istorije
10:05, 25. 11. 2016.
Vranje je grad sevdaha, bogate istorije, specifične kuhinje i jedinstvenih specijaliteta čiji se recepti prenose s kolena na koleno. Brojni spomenici još iz doba Turaka svojevrsni su svedoci istorije i razvoja grada. Ipak, Zbog mnoštva simbola od kojih svaki nosi svoju priču, Vranje nema svoj tačno definisan jedinstven simbol.
-
Kultura
Čuva istoriju o sokobanjskim spomenicima i istaknutim ličnostima
09:39, 14. 11. 2016.
Priče o značajnim spomenicima, ali i ljudima koji su u Sokobanji živeli u prethodnim vekovima, ostaće ovekovečene za buduće generacije jer ih u knjigu “Spomeni i uspomene“ smešta čovek koji važi za najboljeg poznavaoca običaja i tradicije sokobanjskog kraja - etnolog, kulturni radnik i vodeničar Golub Radovanović.
-
Društvo
"Album sećanja" čuva uspomenu na heroje albanske golgote
13:41, 11. 11. 2016.
Ko su bili srpski vojnici koji su doživeli golgotu, povlačeći se pred Centralnim silama do Krfa preko Albanije u zimu 1915. godine, zbog čega su bili odlikovani Albanskom spomenicom, svedoče njihovi podaci koji se od danas nalaze u "Albumu sećanja", sajtu koji čuva uspomenu na Veliki rat.
-
Kultura
Grudonjska vodenica melje žito više od dva veka
10:40, 10. 11. 2016.
Još se u doba starih Slovena verovalo da su vodenice "pod velom nečastivog" iako su ova mesta uvek bila korisna jer se u njima mlelo žito. Mnogi su odvajkada izbegavali da tamo zalaze noću, verujući da je vodenice izmislio đavo koji ih po ponoći pohodi.
-
Zabava
Počinje snimanje dokumentarca o niškoj Hipi dolini
16:18, 7. 11. 2016.
Film o nekadašnoj Hipi dolini, koja se nalazila u današnjoj Ulici generala Tranijea, biće priča o kulturi, muzici, modi jednog vremena, kaže niški glumac Miroljub Riki Nedović, koji će pisati scenario.
-
Društvo
Legende o starom hrastu i Belinom vrelu dovode turiste u Belu Palanku
09:47, 7. 11. 2016.
Hrast koji je napunio više od 1.000 godina, drugi od njega mlađi pola milenijuma, oaza mira u samom centru grada i bogata istorija - sve to u varošici staroj više od 2.300 godina koja se razvila na nekadašnjem rimskom putu Via Militaris - Beloj Palanci.
-
Društvo
Banica i paprika vrtka na jelovniku svakog domaćinstva u Beloj Palanci
14:12, 30. 10. 2016.
Obavljanje poslova u belopalanačkom kraju nije se moglo zamisliti bez banice koja je bila obavezan obrok radnicima u poljima, pogotovo tokom berbe paprike vrtke. Možda baš zato meštani kažu da uz razvlačenu, krpenu ili sukanu banicu najbolje idu specijaliteti od ove paprike.
-
Kultura
O istoriji Hisara svedoče Herkulov hram, rimske terme i Jug-bogdanova kula
08:59, 26. 10. 2016.
Na brdo Hisar Prokupčani beže od vrućine, odmaraju, započinju ljubavi i venčavaju se. Mnogi i ne znaju da su se na njemu Rimljani, u doba kada se grad zvao Hameum, pre skoro dva milenijuma klanjali Herkulu i da je mnogo kasnije upravo tu počelo da se razvija današnje Prokuplje.
-
Kultura
Istorijske i porodične priče Vranjanaca piše iz senke
17:25, 22. 10. 2016.
Dugogodišnji novinar, aforističar i književnik Dušan Đorđević, u Vranju poznat kao Dude, u brojnim reportažama i zavidnom književnom opusu pisao je o svom gradu, Vranjancima, njihovim nedaćama, radostima i specifičnom mentalitetu.
-
Kultura
Glavni filmski lik se kotrlja i prikazuje Prokuplje kroz istoriju
11:43, 30. 9. 2016.
U Prokuplju, koje je i pored bogate istorije, kulture i prelepe prirode za turiste još skriveno, nedavno je boravio jedan neobičan gost i posećivao značajna mesta u gradu. Mnoge će iznenaditi saznanje da je to bio točak, kao i da je baš on glavni lik filma o ovom gradu.
-
Kultura
Osmanlijski spisi, srpska soba i kljova mamuta na jednom mestu
11:22, 28. 9. 2016.
Da relikvije iz prošlosti ponekad o davnim vremenima svedoče sadržajnije nego zapisi i usmena predanja pokazuje Zavičajni muzej koji se duže od jednog veka nalazi u najstarijoj kući u Aleksincu. Čuva nakit i alat iz praistorije, jatagan iz 19. veka, kljovu mamuta...
22. 11. 2024.
Lišće da podnese ostavku zato što je zapušilo slivnike.
Miško čitalac