-
Ekonomija
Veći porez na imovinu ove godine u Nišu
10:55, 30. 1. 2024.
Osnovica za obračun poreza na stanove u Nišu u 2024. godini kretaće se u rasponu od 124.530 dinara, koliko iznosi u prvoj zoni, do 11.377, koliko iznosi osnovica u sedmoj zoni. Uvećane su osnovice i za porez na garaže, poslovne prostore, građevinsko i poljoprivredno zemljište. Reč je o povećanju od 0,8 do 3,4%, u zavisnosti od vrste nepokretnosti.
-
Ekonomija
Niški odbornici i novi porez na imovinu i u čije vreme se živelo bolje
17:00, 29. 11. 2023.
Stabilizacija tržišta nepokrenostni u Nišu omogućava da porez na imovinu neće biti značajno promenjen u narednoj godini, odlučeno je na sednici Skupštine Grada Niša. Dok iz Grada tvrde da porez može biti veći od 0.8% do 3.4% u zavisnosti od zone i vrste nepokrentosti, opozicioni odbornici ističu da je porez na imovinu samo u odnosu na prošlu godinu veći za 12%, a u odnosu na pre 10 godina za više od 300%.
-
Politika
Odbornik Stanković traži da se ukine porez na imovinu za domaćinstva
14:45, 29. 5. 2023.
Odbornik u niškoj Skupštini Miodrag Stanković smatra da povećanje poreza opterećuje građane, naročito one sa malim primanjima kojih, kako kaže, ima najviše pa predlaže da se domaćinstva oslobode poreza na imovinu i da se progresivno oporezuje svaka sledeća nekretnina koju građani imaju.
-
Ekonomija
Uvećava se porez na imovinu u Nišu, deo kod "Delte" pripao centru grada
16:00, 15. 11. 2022.
Prva i druga zona grada, prema kriterijumu za utvrđivanje poreza, od sada će biti spojene i kao centar grada računaće se i deo oko Delta planeta, što znači da će od sada i u ovom delu porez biti naplaćivan kao u prvoj zoni. V. d. zamenika načelnika uprave za finansije Nina Ilić kaže da će porez u svim zonama biti uvećan za 15-16 % pa će od sada za stan od 60 kvadrata na Bulevaru Nemanjića koji je star 20 godina, umesto dosadašnjih 7.200 dinara, porez biti 8.904 dinara na godišnjem nivou.
-
Ekonomija
Zbog skoka cena nekretnina i veći porez na imovinu u Nišu u 2022. godini
09:02, 15. 11. 2021.
Da su cene nekretnina u Nišu uvećane u ovoj godini pokazuje i odluka o utvrđivanju prosečnih cena kvadratnog metra, koju je prepremila niška Uprava za finansije, a na osnovu koje se u obračunava porez na imovinu. To praktično znači da će porez biti veći u 2022. godini, pa će, na primer, za stan od 60 kvadrata na Bulevaru Nemanjića umesto 8.040 dinara, koliko je porez isnosio ove godine, vlasnici biti oporezovani sa 8.466 dinara.
-
Društvo
Urbanista pomešao kilometre i hektare u planu za solarnu elektranu, NKD traži ponavljanje postupka
15:30, 18. 2. 2021.
U izmenama Prostornog plana kojim se šumsko i poljoprivredno zemljište pretvara u građevinsko zbog izgradnje solarne elektrane u selu Vrelo, hektari su prikazani u kvadratnim kilometrima, a urbanista Dejan Stojanović priznaje grešku i kaže da su problem bile dve nule. Iz NKD napominju da postupak izmene Prostornog plana mora da se ponovi zbog ove greške, a da će u suprotnom biti tužbi protiv odgovornih.
-
Društvo
I Dveri traže povlačenje odluke kojom bi zbog solarne elektrane porez u selima oko Vrela bio kao u centru Niša
11:33, 4. 2. 2021.
Nakon što je NKD utvrdio da će zbog planirane solarne elektrane u selu Vrelo stanovnici okolnih sela i prigradskih naselja porez na imovinu plaćati čak 16 puta više nego sad, i Gradski odbor Dveri u Nišu traži da nadležni povuku dokument kojim se šumsko i poljoprivredno zemljište pretvara u građevinsko. Napominju da taj plan znači da će oni koji nemaju ni kanalizaciju, ni puteve, ni zdravu pijaću vodu plaćati porez kao da žive u centru Niša.
-
Ekonomija
NKD sumnja da će zbog planirane elektrane u Vrelu i žitelji drugih sela plaćati porez čak 16 puta više
15:42, 1. 2. 2021.
Iako nadležni tvrde da je planirano da manja površina šumskog i poljoprivrednog zemljišta u niškom selu Vrelo ubuduće bude parcela za izgradnju solarne elektrane zbog zainteresovanih investitora, NKD upozorava da se površina građevinskog zemljišta zapravo uvećava čak tri puta. Sumnjaju da iza toga stoje veliki problemi koje gradska vlast ima sa punjenjem budžeta i da će zapravo zbog navodne solarne elektrane stanovnici nekoliko sela i prigradskih naselja porez na imovinu plaćati čak 16 puta više nego sad.
-
Ekonomija
UNS: Ukinuti poreze i naknade za mala i srednja preduzeća
08:56, 24. 3. 2020.
O "ozbiljnom i velikom planu" za oporavak srpske ekonomije u vreme pandemije virusa korona i vanrednog stanja govorio je sinoć predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a Udruženje novinara Srbije (UNS) traži da se pomoć pre svega odnosi na mala i srednja preduzeća, među kojima je i većina medija. Posebno za štampane i lokalne medije, UNS traži oslobađanje od raznoraznih poreza i naknada.
-
Društvo
Poziv Piroćancima da glasaju za projekte koji će se finansirati novcem od poreza
13:28, 12. 9. 2019.
Uređenje dečijeg igrališta, Doma penzionera u selu Gnjilan ili rekonstrukcija javne česme, samo su neki predlozi za projekte Gradske uprave Pirot koji će se finansirati novcem od naplate poreza za imovinu. Glasanje za projekte je do kraja septembra, a predlozi se nalaze na flajerima koji su građanima podeljeni uz rešenja o porezu.
-
Ekonomija
Manji porezi za Nišlije u 2018. - usvojili niški odbornici
16:42, 30. 11. 2017.
Umesto na 8, Grad Niš će ubuduće biti podeljen na 11 zona po kojima će se obračunavati porez na imovinu građana, odlučeno je na sednici Skupštine Grada. To će naredne godine dovesti do smanjenja poreza na zemljište i objekte u odnosu na 2017. godinu, objašnjavaju gradski čelnici.
-
Društvo
Najboljih 5 opština u naplati poreza na imovinu podeliće milion franaka
15:07, 20. 9. 2017.
U okviru projekta reforme poreza na imovinu, koji finansira švajcarska Vlada sa 6 miliona franaka, učestvovaće 40 srpskih opština, a kako je najavio ministar Branko Ružić, 5 opština koje pokažu najbolje rezultate podeliće milion švajcarskih franaka. Iako je projekat prvobitno vezan za istočnu Srbiju, ako se budu prijavile, takmičiće se i opštine sa juga.
-
Politika
Ukinut uvećani porez na zemljište, opozicija tvrdi da je odluka protivustavna
13:34, 22. 8. 2017.
Iako je oko 6.000 građana trebalo da plati višestruko uvećane račune za porez na zemljište koje je iz poljoprivrednog prevedeno u građevinsko, vladajuća većina u Skupštini Grada ukinula je ovu odluku. Gradonačelnik Niša tvrdi da nije znao za povećanje, a opozicija tvrdi da je ukidanje protivustavno. Odbornik DSS Goran Đorđević najavljuje da će ovakvu odluku “oboriti” pred Ustavnim sudom.
-
Ekonomija
Ujedinjena seljačka stranka: Poljoprivrednici u Nišu da se oslobode poreza
13:12, 18. 8. 2017.
Iako zadovoljni odlukom da se nakon višestrukog uvećanja, porez na imovinu ipak umanji, Ujedinjena seljačka stranka zahteva da za ovu godinu, zbog loših vremenskih uslova, poljoprivrednici iz Niša i okoline uopšte i ne plate porez.
-
Ekonomija
Ipak manji porez za poljoprivredna zemljišta u okolini Niša
12:17, 17. 8. 2017.
Poreska rešenja koja su poslednjih meseci stigla na adrese oko 6.000 domaćinastava iz okoline Niša, kojima se poljoprivredno zemljište, vodi kao građevinsko, biće najverovatnije poništena, jer je porez “nerealno veliki”, rekao je predsednik Skupštine Grada Rade Rajković. On dodaje da već postoji nacrt rešenja i da samo treba da se sprovede.
-
Politika
Vlast i opozicija u Nišu se sukobili oko većih računa za porez
16:10, 7. 8. 2017.
Odgovornost za višestruko veće račune za porez koji su stigli građanima u poslednjih mesec dana, jedni na druge prebacuju i niška vlast i opozicija. Dok gradonačelnik tvrdi da je Demokratska stranka 2011. promenila urbanistički plan jer je htela da gradi “nebodere u Čokotu”, predstavnici bivše vlasti odgovaraju da je SNS povećao cene 2014. godine.
-
Ekonomija
Oko 14.000 Nišlija dobilo duplo veće račune za porez
09:30, 28. 7. 2017.
Naslednici onih koji su imali poreske olakšice, a preminuli su, dobili su poreska rešenja na duplo veće iznose. Iz lokalne poreske administracije kažu da su uporedili podatke sa matičnom službom, i da su rešenja bez olakšica stigla na skoro 14.000 adresa u Nišu.
-
Ekonomija
Prokupčani porez plaćaju u ratama
12:44, 24. 5. 2016.
Prokupačka poreska administracija ponudila je građanima plaćanje duga za porez na imovinu u ratama uz otpis kamate, a uslov je plaćeni porez na imovinu za prvi kvartal ove godine.
-
Ekonomija
Većnici "spasili" Leskovčane drastičnog povećanja poreza
11:40, 4. 12. 2015.
Leskovački većnici odbili su preporuku Vlade treću godinu zaredom o povećanju poreza na imovinu, smatrajući da bi time ugrozili razvoj ionako slabe privrede u gradu.
-
Ekonomija
Leskovac: Otpisane kamate za dugovanja za poreze i takse
12:20, 8. 9. 2015.
Leskovačka vlast odlučila je da otpiše kamate na stara dugovanja nastala do 1. januara ove godine za porez na zemljište i imovinu, firmarinu i kamate na takse za zaštitu životne sredine.
16. 11. 2024.
Će betoniraju s brašno?!
Bata Raka iz Niš Čitalac