-
Društvo
Utočište za ljubitelje prirode nadomak Sokobanje [video]
09:00, 10. 10. 2018.
Skriven na obroncima planine Rtanj, u selu Sesalac, nalazi se eko-kamp “Glas prirode“ čiji je idejni tvorac Pančevac Marjan Arsenov. U nadi da će u kampu okupiti istomišljenike koji prihvataju načelo saglasja sa prirodom, nekonzumiranje alkohola i mesa, Marjan nudi besplatan smeštaj svima onima koji bi da se odmore od gradske svakodnevice.
-
Društvo
Vlasotinčani dobili nadimak po biljci mesožderki
12:38, 3. 8. 2018.
Nadimak Rosuljci, po kome su poznati stanovnici Vlasotinca, potiče od imena biljke mesožderke koja uspeva samo u ovom kraju. Takođe, jedno naselje u Vlasotincu i Ženski fudbalski klub nose ime Rosulja, a jedan od nadimaka navijača Vlasine je “rosuljci”. Vlasinska rosulja, koja je jedna od 170 vrsta rosulja, raste samo u okolini Vlasotinca i danas ju je vrlo teško naći.
-
Društvo
Zbog istorijske zabune vojvoda Momčilo "dobio" tvrđavu i muzičko društvo u Pirotu
11:54, 27. 6. 2018.
Pirotsku tvrđavu na ulazu u grad, koja je proglašena za jednu od 8 najlepših tvrđava Srbije, mnogi Piroćanci nazivaju Kale ili Gradić, a retko ko će reći Momčilov grad. Prema legendi, koja je nastala zbog zabune u istorijskim rukopisima gde je grčki Periterion postao Pirot, veruje se da je ovo utvrđenje izgradio čuveni vojvoda Momčilo sa južnih Rodopa.
-
Društvo
Mlada Vranjanka najbolji eko-reporter
13:34, 19. 4. 2018.
Talentovana i više puta nagrađivana Jefimija Najdić, učenica 3. razreda vranjske Gimnazije "Bora Stanković", osvojila je 1. mesto na Nacionalnom takmičenju mladih eko-reportera.
-
Društvo
Nekada do Londona, Beograda, Skoplja iz Niša, sada do Ciriha, Stokholma, Milana
16:42, 29. 12. 2017.
Na mapi gradova iz kojih može da se leti Niš se našao još pre 82 godine. Potom je tri decenije pista bila prazna, pa je u leto 1971. godine Niš ponovo uvršten u red letenja. Bombardovanje i ratne godine zatvorile su na kratko nišku vazdušnu luku koja je sada "oživela" letovima niskotarifnih avio-kompanija. Godinama unazad iz Niša je moglo da se leti do brojnih destinacija, među kojima su i prestonice Velike Britanije, Srbije i Makedonije.
-
Društvo
“Radio Niš” nostalgični muzej gradskog duha
13:59, 28. 12. 2017.
Prvi radio signal kojim je Vrhovna komanda komunicirala sa Vladom Srbije emitovan je u Nišu ratne 1915. Trideset godina kasnije, u novogodišnjoj noći, iz nekadašnje kafane “Njujork” emitovan je prvi signal "Radio Niša".
-
Društvo
Krčma u planini iznad Dimitrovgrada
12:32, 26. 12. 2017.
Na obroncima planine Vidlič, na putu od Dimitrovgrada prema Staroj planini mnogi nalaze predah u etno kući “Bekov” koje lokalno stanovništvo na šopskom dijalektu zove i “Pri Perču”. Tamo svraćaju svi oni koji bi zimi da se ugreju, leti osveže, i uživaju, a ponekad i zanoće uz zvuke frule, gitare, harmonike ili kontrabasa.
-
Zabava
Mitsko čudovište iz Vrmdžanskog jezera dovodi sve više turista u selo
12:13, 30. 10. 2017.
Većina meštana sokobanjskog sela Vrmdže ne veruje da, prema staroj legendi, u njihovom jezeru živi ogromna neman, ali su joj bez obzira na to ipak dali ime. Tako priču o čudovištu Vrmdžila, koje niko nikada nije video, rado prepričavaju gostima i turiste pozivaju da dođu i pronađu ga.
-
Društvo
"Pametnik", čuvar Dimitrovgrada i anti-ratni simbol
22:20, 15. 10. 2017.
Na Neškovom brdu, iznad Dimitrovgrada, odakle se kao na dlanu vidi grad na putu Evrope ka Aziji, leže zajedno u smrti, slavi i večnosti bivši neprijatelji iz srpsko-bugarskog rata 1885.godine. Tu ponosno i prkoseći svim podelama stoji spomenik “Pametnik”, jedinstvena i univerzalna opomena budućim generacijama i simbol besmisla rata.
-
Društvo
Kako je lukavstvom industrijalaca Leskovac postao “Mali Mančester”
17:00, 15. 10. 2017.
Pored paprike i roštilja, Leskovac je bio prepoznatljiv i kao najveći centar tekstilne industrije na Balkanu, a malo ko zna da počeci njenog razvoja počivaju na neverovatnoj priči o domišljatosti i lukavstvu Leskovčana, koji su prve mašine krijumčarili iz Bugarske na naopako potkivanim konjima.
-
Društvo
Virtuelni muzej čuva istoriju Dimitrovgrada
09:00, 13. 10. 2017.
Anegdote i priče o običnim, “malim” ljudima iz Dimitrovgrada, kao i one iz ratova, fotografije, stare mape nekadašnjeg Caribroda, pisma i dokumenta, samo su neke od stvari koje se mogu pronaći na onlajn Virtuelnom muzeju “Caribrod”. Pokretač muzeja uspomena Marjan Milanov, kaže da je on namenjen za nostalgičare, kao i za one koji bi da nešto nauče o Dimitrovgradu.
-
Društvo
Carstvo paprike nadomak Leskovca
10:50, 11. 10. 2017.
Ljute, slatke, krupnije, ali i one sitnije, crvene paprike, takozvane nizače, prekrivaju fasade kuća sela Donja Lokošnica koje se prostire na brdu nedaleko od Leskovca. Meštani kažu da je njihova paprika jedinstvena po tome što ne uspeva nigde drugde i po tome što je seme koje koriste staro više od 5 vekova, a čak joj pripisuju i lekovita svojstva.
-
Društvo
Vlasotinčanin kao gradonačelnik modernizovao Beograd
11:05, 10. 10. 2017.
Tek u poslednje vreme o Vladi Iliću više se saznaje u njegovom rodnom Vlasotincu, odakle se kao momak zaputio u Beograd i postao prvi "moderni" gradonačelnik srpske prestonice. Izgradio je mostove, fabrike, škole i bolnice, osnovao Zoološki vrt, a kum mu je bio kralj Aleksandar Karađorđević.
-
Društvo
Slikar iz Leskovca koji je u čamcu oplovio Jadran
11:40, 25. 9. 2017.
U maloj sandolini sa veslom i improvizovanim jedrom od čaršava akademski slikar Dragan Jović Lisac oplovio je Jadransko more, a plovio je i po Baltiku, Crnom i Egejskom moru, šefovao umetnici Marini Abramović, družio se Momom Kaporom i Matijom Bećkovićem, ručao je kod Ive Andrića i naposletku spustio sidro u rodnom Leskovcu.
-
Društvo
Vodenica koju nije samlelo vreme
11:20, 22. 9. 2017.
Proizvodnja brašna na starinski način i vodenice koje još uvek rade u Srbiji su prava retkost, a jedna od onih čiji se točkovi još uvek okreću nalazi se u samom centru Bele Palanke, na ulazu u kompleks Vrelo.
-
Kultura
Novinarki iz Vranja nagrada za reportažu
15:07, 12. 9. 2017.
Na 8. Festivalu autorskog filma zemalja Podunavskog regiona "Profest 2017" održanom u Bačkoj Topoli, dokumentarni film "Vladimir" autorke Danice Mirić, u proizvodnji dopisništva RTS-a u Vranju, dobio je treću nagradu u kategoriji televizijskih reportaža.
-
Društvo
Kanjon Jerme - raj za avanturiste i zaljubljenike u prirodu
10:52, 30. 8. 2017.
Neobične stene, najuži kanjonski usek u Evropi, pećine i prelepi pejzaži krase kanjon reke Jerme, koji može biti idealno mesto za avanturiste, jer se u ovom specijalnom rezervatu prirode mogu oprobati u planinarenju, brdskom biciklizmu, planinskom trčanju ili se odvažiti da obiđu neosvetljenu pećinu.
-
Društvo
Više od pola veka beleži govor i čuva duh pirotskog kraja
09:30, 18. 8. 2017.
Abdal, odslni, oplazal, abar i druge reči koje koriste samo u Pirotu i okolini, pa teško mogu da ih razumeju ljudi koji nisu iz tog kraja, Dragoljub Zlatković preveo je na književni jezik. Čak 33.000 reči na dijalektu objasnio je i kroz primere kako ih Piroćanci koriste u svakodnevnom govoru.
-
Društvo
Najveću farmu koza u Pčinjskom okrugu pokrenuo od nule
09:30, 29. 12. 2016.
U selu Stubal nadomak Vladičinog Hana najpre je nikla mala staja, a onda i prava farma koza koju iz godine u godinu vlasnik Zoran Stevanović oplemenjuje i zanavlja da bi njome ne samo zaradio, već pokazao primer da se poštenim radom u stočarstvu može dobro poslovati.
-
Kultura
Vranjanci ponosni na govor, trpezu i stare zanate
11:22, 28. 12. 2016.
Specifičan govor je jedna od prvih stvari koju gosti ptimete u Vranju. Vranjski dijalekt obiluje arhaičnim izrazima, pa se vrlo često mogu čuti reči poput ovam', tam', s'n, d'n, l'žov... Vranjanci kažu da iim je rečnik bogat, a govor ekonomičan.
17. 12. 2024.
Policiji bi bolje bilo da hapsi političare ogrezle u tenderašenju i ''nabavkama''.
Dule čitalac