Burek, Konstantin i jagnjeće pečenje asociraju na Niš
Nakon što je na stotinama crteža ovekovečila brojne prizore iz Evrope i Srbije, američka umetnica Ema Fik trenutno predstavlja Niš kroz ilustracije bureka, Konstantina, logora, tradicionalne kuhinje i običaja, koji su na nju ostavili najjači utisak.
Seriju crteža iz Niša započela je konstatacijom da je ovaj grad mesto rođenja kako prvog hrišćanskog cara Konstantina, tako i bureka - “sveprisutnog i ‘sveukusnog’ balkanskog specijaliteta od testa punjenog sirom ili mesom, koji se jede sa gutljajima jogurta”.
Konstantin i burek imaju podjednak istorijski značaj, u zavisnosti od toga da li razmišljam glavom ili stomakom - duhovito objašnjava ova umetnica.
Na jednom od njenih “Isečaka” (Snippets), ovekovečen je sto pun hrane u jednoj niškoj kafani, na kome se našla jagnjeća čorbica, belmuž, kiseli kupus, jagnjetina sa krompirićima, moravska salata i, kako kaže, “njeno novo omiljeno jelo - teleća glava ukuvana u meku kašu”.
Logor "12. februar" Ema Fik je opisala kao "vremensku kapsulu"Sudeći prema ilustracijama, čini se da na ovu umetnicu dobra hrana nije ostavila jedini utisak, već i istorija Niša. Ona je obilazila i crtala lokalitete i mesta koja imaju naročit kulturni i istorijski značaj, ostavljajući pored crteža svoje lične impresije o tome. Tako je logor “12. februar” na nju ostavio utisak “sumorne, mračne vremenske kapsule koja podstiče na razmišljanje”.
Najviše su me pogodile krhotine stakla pričvršćene za zidove oko logora, kao i redovi mračnih soba bez prozora, čiji su podovi ispresecani bodljikavom žicom - piše Ema Flik pored crteža iz logora.
Posmatrajući arhitekturu i opeke Latinske crkve iz 12. veka u Gornjem Matejevcu, ali i Stambol-kapiju i džamiju u Tvrđavi, Ema je zaključila da su ove građevine “opipljivi prikaz toga kako istorija ostavlja slojeve, i kako se sve nadograđuje - bukvalno i ideološki - na ono prethodno”. Sa niških građevina, smatra umetnica, može se čitati istorija
Ema Fik je do sada na svom proputovanju crtala prizore iz Slovenije, Mađarske, Poljske, Austrije, Bosne i Hercegovine, Turske, Nemačke, Crne Gore i Makedonije, što se može pogledati na njenom sajtu i "Fejsbuk" stranici.
Na “Isečcima iz Srbije” (“Snippets of Serbia”), na kojima radi od oktobra a planira da ih završi februara, ovekovečila je scene i običaje iz Novog Sada, Subotice, Sremskih Karlovaca, Valjeva, Pirota, Novog Pazara. Obišla je i ilustrovala, uz zanimljive činjenice, i brojne crkve i manastire, ali i objasnila pratiocima širom sveta šta je kafana, ajvar, vanilice, taraba, kako izgleda unutrašnjost tipičnog srpskog doma, kako se peče rakija i kolje svinja.
Šta se ovoj 23-godišnjoj kreativnoj devojci iz Luizijane najviše dopalo od eksponata i antičkog nakita iz arheološke sale niškog Narodnog muzeja, kako je prikazala Ćele-kulu i kako je olovkom ovekovečila četvoricu građevinskih radnika sa neke niške ulice koji u hladno jutro odlaze na posao, možete pogledati u galeriji.
Komentari
Poslednji komentari
nislija92
12:37 // 28. 1. 2015.
Napisala je Constantine THE Great!
Javite zeni da je pogresila!Ili nije?!
theLab
17:11 // 28. 1. 2015.
Constantine the Great je ispravno
The Constantine the Great je neispravno, a tako piše na onoj tabli
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.