Iako se Vlada Srbije obavezala da štiti novinarsku profesiju potpisavši i preporuke Saveta Evrope, ona radi potpuno suprotno, kazao je generalni sekretar Evropske federacije novinara Rikardo Gutierez. On je rekao da, za razliku od Bosne, srpski političari čak aktivno rade protiv medijskih sloboda.
Obazirući se na situaciju u medijima na Balkanu, Gutierez je pomenuo i da bi želeo da vidi više „aktivizma“ političkih lidera Evropske unije i Saveta Evrope po pitanju nedostatka podrške vlasti u Srbiji kada su medijske slobode u pitanju.
Ocenio je i da je Bosna, makar po tome koliko pažne pridaje temi medijskih sloboda, ispred Srbije.
Mislim da u Srbiji nedostatak podrške je više vidljiv. Dakle, tu nije samo nedostatak podrške, već političari aktivno rade protiv medijskih sloboda. Možda u Bosni ljudi samo ne posvećuju dovoljno pažnje toj temi, ali u Srbiji je tip akcije Vlade i političara protiv medijskih sloboda, što je zabrinjavajuće – rekao je Gutierez.
U javnim nastupima, dodaje, srpski političari čak podstiču i mržnju protiv medija i novinara.
Po mom mišljenju najveći problem u Srbiji je to što Vlada ne radi baš ništa da zaštiti novinare. Naprotiv, rekao bih, videli smo mnoge političare u Srbiji kako zapravo krive medije i novinare, podstičući mržnju protiv njih. To je po meni pravi problem u Srbiji, totalni nedostatak podrške od strane političara – dodao je.
Intervju sa Gutierezom radila je mreža Blakanpres koju čine Južne vesti, Prometej iz BiH i Nova TV iz Makedonije.
Opširnije o tome kako Generalni sekretar Evropske federacije novinara ocenjuje situaciju u medijima na Balkanu pogledate u intervjuu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Svi vide ono sto vlast u Srbiji ne priznaje: zabranu slobode govora, proganjanje i etiketiranje neistomisljenika, potpuno odsustvo osecaja da se prihvati kritika i drugaciji stav… Ovako nije bilo ni devedestih.
S obzirom na to da znamo ko drzi i nase medije najgore je u svemu tome sto lazu, a misle da im verujemo. Oni ne razlikuju dobro od zla, pa im je laz-istina.