Rezultat londonske konferencije o medijima je zajednički dokument nekoliko desetina zemalja kojim se obavezuju da prate i poprave stanje sloboda, kao i da pomognu ugroženim medijima širom sveta. Formirane su i Koalicija i Kontakt grupa za slobodu medija, a ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić svojim potpisom, između ostalog, obavezao se da države moraju da osiguraju da oni koji krše medijske slobode budu procesuirani.
Konferencija u Londonu koju organizuju Velika Britanija i Kanada okupila je šezdesetak ministara inostranih poslova i oko 300 predstavnika medija i civilnog društva, među kojima su bile i Južne vesti.
Kako je problem ugrožavanja medijskih sloboda internacionalni, postignut je dogovor da države kroz Koaliciju za medijske slobode zajedno deluju u slučajevima kada su novinari i medijske organizacije u opasnosti. Da intervenišu na najvišem nivou i da pokažu solidarnost.
Usprotiviti se ugrožavanju medijskih sloboda zahteva i globalnu i lokalnu akciju. Podržati napore međunarodnih institucija i novinarskih organizacija koje pomažu medijskim radnicima u riziku, kao i podržati vlade da preduzmu akcije na jačanju medijskih sloboda u saradnji sa organizacijama civilnog društva, medijskim organizacima, novinarima – navodi se u dokumentu, između ostalog.
Dragan Petković iz Južnih vesti koji je predstavljao ovaj regionalni portal navodi da će mediji pažljivo pratiti šta će Vlada uraditi od onog na šta se obavezala potpisom Ivice Dačića.
Ovaj dokument potvrđuje da je na Vladi da odgovorno stvara okruženje koje pospešuje razvoj slobodnih medija, a ne da bude generator obračuna sa slobodnim medijima – navodi Petković.
A pre zajedničke izjave bilo je reči o stanju medijskih sloboda u Srbiji.
Po prvi put je konstantovano da je Evropska komisija na pravi i detaljan način izvestila o pravom stanju medijskih sloboda u Srbiji. Ono na šta su Južne vesti ukazivale poslednjih godina po prvi put se na dobar način konstatuje – kaže Petković.
Inače, među predstavnicima srpskih medija, između ostalih, bili su BIRN, Vreme, Fonet, Fondacija Slavko Ćuruvija, a Južne vesti su svojim primerom dali doprinos slobodi medija, ovoga puta i na regionalnom i na svetskom planu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0