Visoki savet sudstva i Zaštitnik građana optužili su KRIK da je objavljivanjem baze “Prosudi ko sudi” izvršio pritisak na nezavisnost pravosuđa, pa čak i ugrozio bezbednost sudija. Sa druge strane, iz KRIK-a navode da ni VSS, ni ombudsman, nisu demantovali nijedan podatak iz baze, a da su u svojim saopštenjima izneli neistine o njihovom radu, a pokazali i elementarno nerazumevanje za rad medija. Kažu i da su pre objavljivanja baze kontaktirali sve sudije čijim su se karijerama bavili i dali im šansu da prokomentarišu i objasne sve podatke i kontroverzne detalje.
Iz KRIK-a smatraju i da pritisci kojima su izloženi zbog rada na bazi o sudijama predstavljaju pokušaj gušenja slobode medije i izbegavanje odgovornosti koje sudije imaju prema onima koji im daju platu – građanima Srbije, a Zaštitnika Zorana Pašalića podsećaju da on treba da štiti građane od vlasti, a ne obrnuto.
U svom saopštenju VSS je istakao da najoštrije osuđuje KRIK-ovu “tendenciozno napravljenu” bazu i da ona stavlja sudije u negativan kontekst, a dovedeno je u pitanje čak i to što novinari uopšte izveštavaju o sudstvu.
Valjanje sudskih odluka može preispitati samo zakonom određeni viši sud – piše u saopštenju.
Postupci u kojima su sudije odlučivale okarakterisani su kao selektivno i zlonamerno izabrani podaci iz privatnog života, a kako navode, to izaziva sumnju da takav način izveštavanja nije u funkciji objektivnog informisanja građana.
Korak dalje otišao je bivši sudija i predsednik Prekšajnog apelacionog suda, Zaštitnik građana Zoran Pašalić, pa je optužio KRIK da svojom bazom sudijama crta mete na čelu i ugrožava bezbednost čak i njihovih porodica.
Smatram da je krajnje neprimereno formiranje baza sudija i analiza slučajeva u kojima su oni postupali, a koje su urađene na način suprotan Ustavu i zakonima Srbije, i uopšte praksi u svetu – rekao je Pašalić.
Iz KRIK-a podsećaju VSS i Pašalića da je i sudstvo grana vlasti, a da su sudije funkcioneri i kao takvi imaju društvenu moć, ali i odgovornost, što podrazumeva i interesovanje medija za njihov rad.
Ove dve institucije tvrde da KRIK-ova baza podriva poverenje građana u nezavisnost pravosuđa, što je takođe netačno. Poverenje je poljuljano upravo zbog takvog stava ovih navodno nezavisnih institucija, kao i zbog toga što neke sudije pokušavaju da budu nedodirljive i lišene svake odgovornosti za svoj rad – kažu iz KRIK-a.
Propusti koje su sudije napravile prilikom suđenja u nekim od najznačajnih predmeta, dodaju, poput suđenja Stanku Subotiću, Luki Bojoviću ili Branku Lazareviću, kao i to što su dozvolile da zastare neka od najznačajnijih suđenja – nisu bili u fokusu Visokog saveta sudstva. Takođe, za VSS nisu zanimljiva ni otkrića o enromnom bogaćenju pojedinih sudija.
Nerad VSS-a u ovim slučajevima je ono zbog čega građani gube poverenje u pravosuđe. Baza „Prosudi ko sudi“ je upravo zbog toga i napravljena – da poveća transparentnost, približi pravosuđe građanima i povrati izgubljeno poverenje. Zahvaljujući ovoj bazi građani konačno mogu da vide ko su sudije koje postupaju u najvažnijim predmetima, kako je tekla njihova karijera, da li su donosile neke problematične i kontroverzne odluke i zbog njih snosile posledice, kao i šta poseduju od imovine – i na to imaju puno pravo – piše KRIK.
Naglašavaju da ni VSS ni Zaštitnik građana u svojim saopštenjima nisu demantovali nijedan podatak iz baze o sudijama niti naveli da nešto nije tačno, a zbog toga smatraju da su saopštenja izdata isključivo sa namerom da se KRIK-u nanese šteta i diskredituje njihov rad.
Podsećaju da su svi podaci koje su objavili sadržani u zvaničnim dokumentima, kao i da su posebno pazili da su svi podaci sadržani u zvaničnim dokumentima, kao i da su pazili da ne objavljuju lične podatke sudija i drugih osoba o kojima su pisali, a da su pre objavljivanja kontaktirali sve sudije čijim su se karijerama bavili, ali da se mnogi nisu odazvali na poziv.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0