SHARE fondacija nedavno je dospela u žižu javnosti kada je otkrila da su podaci o osobama zaraženim virusom korona bili javno dostupni. Njen suosnivač i docent na Fakultetu organizacionih nauka Đorđe Krivokapić govorio je u emisiji Kvaka 23 i o drugom istraživanju, koje je pokazalo da su podaci ljudi iz elektronske komunikacije dostupni državnim organima, što je, kaže, pokazatelj da u ovoj oblasti nema vladavine prava, a ni poverenja građana u institucije.
U oblasti zaštite podataka o ličnosti Srbija ima nov Zakon, koji je nastao prevođenjem evropskih regulativa i postavlja najviše standarde u ovoj oblasti. I dok se za njega može reći da je na strani građana, priča Krivokapić, nove situacije, poput pandemije i brzog razvoja tehnologije, dovode do novih izazova.
Naš pravni okvir je jedno, a realnost drugo. Tako smo istraživanjima SHARE fondacije došli do saznanja da naši podaci iz elektronske komunikacije su mnogo dostupniji državnim organima, iako se zahteva sudska odluka za njihov pristup. Da, recimo, policija, a i službe mogu da pristupaju njima direktno, u meri u kojoj žele. Tako da ne postoji dovoljan nivo poverenja građana u institucije, niti vladavine prava u ovoj oblasti – rekao je Krivokpić.
On je upozorio da su prava građana ugrožena mnogo više nego što se misli, a ocenio da je srpski sistem naviknut da određene strukture imaju pristup svim podacima, bez obzira na pravni okvir.
Celu emisiju Kvaka 23 agencije FoNet možete pogledati u tekstu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Каква приватност, какве институције у СрбијЕ?! Колико знам, и по нашим законима, зграде су власништво свих станара (станови ПРИВАТНО, остало ЗАЈЕДНИЧКО). Поборнисци Врховног Респиратора право станара узурпирају, праве бакљаде и остали циркус. У Америци, која је далеко од идеалног система, станари би их само тако упицавали и нико не би ни дана одлежао у затвору, баш због повреде права приватности!
Мада наш Устав, члан 4, предвиђа поделу власти на законодавну, извршну и судску – које су независне и међусобно се контролишу, све три је приграбио наш председник Александар Вучић. Тако да су институције скоро непостојеће, а људи који у њима раде, не смеју ни да писну без сагласности председника.