
Da li će pobednik izbora na Kosovu Aljbin Kurti učestvovati u dijalogu sa Srbijom i koliko bi u razgovoru mogao da pomogne još jedan novi čovek, izaslanik za pregovore iz Sjedinjenih Američkih Država Ričard Grenel – odmah bi mogao da odgovori samo Tviter.
Kurti je na dan Grenelove posete Kosovu na Tviteru napisao da će „započeti dijalog sa Srbima sa Kosova“.
Odmah zatim je dodao i da će „razmotriti potpisani Briselski sporazum i napredak sa Srbijom“.
I stated that I'll start a bottom-up dialogue with #Kosova Serbs, review progress on signed agreements & a dialogue with #Brussels on principled dialogue with Serbia. We should not delay but neither rush into wrong agreements. I assured him that I'll be a Prime Minister for all.
— Albin Kurti (@albinkurti) October 9, 2019
„Ne treba žuriti sa pogrešnim dogovorima“, napisao je Kurti i dodao da ovo piše sa pretpostavkom da će biti naredni premijer Kosova.
Tvitovali su i iz američke ambasade u Prištini o dolasku Grenela, kog analitičari nazivaju i „Trampovim čovekom“.
Ako Kurti bude formirao kosovsku vladu, to će dosta promeniti odnose, smatra britanski sociolog Erik Gordi, profesor na Univerzitetskom koledžu u Londonu.
„Ali, ne zbog toga što su stavovi njegove stranke više nacionalistički od drugih, nego zbog toga što će pristupiti stvarnošću na principelniji način“, kaže Gordi.
On smatra da „Grenel nije profesionalac i slabo ima veze sa diplomatijom, njegova glavna karakteristika je lična bliskost sa Trampom.
„Imenovanje ukazuje da Tramp želi bilo kakav dogovor što ranije, kako bi mogao da pokaže bilo kakav uspeh u spoljnoj politici na američkim izborima.“
Odmah razgovori sa Srbijom: Amerika „jasno“ ili „neformalno“ Kosovu
„Jasno smo stavili do znanja da očekujemo da novo kosovsko rukovodstvo bude pripremljeno da se odmah upusti u razgovore sa Srbijom“, rečeno je Glasu Amerike u Stejt dipartmentu.
Dodaje se i da američka administracija očekuje rad „na sporazumu o normalizaciji odnosa“.
„Kada je Sejt dipartment imenovao Metjua Palmera za pregovarača, sve je ukazivalo da očekuju kontinuitet, pa su zato izabrali iskusnog profesionalca da nagleda nastavak pregovora koji su malo stali.
„Ali, osnovni pravac je bio uglavnom poznat“, kaže Gordi.
Sa druge strane, Grenel je pre izvršilac „neformalne nego predstavnik zvanične politike SAD“, dodaje on.
Gordi smatra da je postavljen jer je „trenutno vladujuća stranka u Americi svesna toga koliko su njihovi rezultati u spoljnoj politici do sada katastrofalni“.
Ko je Ričard Grenel
Prvi pregovarač Srbije sa Kosovom Borko Stefanović, danas jedan od osnivača opozicionog Saveza za Srbiju, za BBC na srpskom kaže da „Gerenel nije iskusan pregovarač“.
„Američki ambasador u Nemačkoj na mesto specijalnog izaslanika za odnose Beograda i Prištine dolazi kao kontrateža Stejt dipartmenta“, misli Stefanović.
„Dok je Palmer pregovarač nekih starih političkih snaga u Americi, Kurti i Grenel su zagovornici novih politika. Kurti nikada nije bio na vlasti, a Grenel je Trampov čovek.“
Do nastavka dijaloga će, misli Stefanović, „sigurno doći ali je pravo pitanje – kada“ jer se „sve vrti oko izbora“.
„Beograd i Priština će sesti za sto sa zakašnjenjem jer će dijalog morati da sačeka formiranje vlade Kosova. Dodatni probem su i izbori naredne godine u Srbiji“, kaže Stefanović.
Borba protiv korupcije i pravda – ovo su predizborna obećanja Kurtija, dodaje on.
„Biće pravo osveženje videti da li će ih lider Samoopredeljenja i ispuniti.
„Ono što jeste izvesnije je da će Kurtijeva retorika prema Srbiji i Briselskom sporazumu, koja je često bila označena kao nacionalistička, biti ublažena pod uticajem Amerike“, misli lider Levice Srbije.
Da će dijalog između Beograda i Prištine pokrenuti nova vlada Kosova, misli i Nedžmedin Spahiu, profesor Fakulteta političkih nauka u Prištini.
„Sada su već svi politički subjekti na Kosovu svesni značaja dijaloga – razlika je u strategiji koju će primeniti“, kaže Spahiu za BBC na srpskom.
Profesor političkih nauka Kurtija naziva „teškim, ali ozbiljnim sagovornikom“.
„Moja percepcija je da je on krut u pregovorima, ali je za razliku od ostalih ozbiljan.“
Pregovori Beograda i Prištine su zaustavljeni krajem 2018. godine, kada se u malo više od mesec dana dogodilo mnogo toga.
O članstvu Kosova se glasalo u Interpolu, Donald Tramp je pisao predsednicima Srbije i Kosova, povećane su takse za 100 odsto na srpsku robu i usvojen je zakon koji može da dovede do formiranja vojske Kosova.
„U velikoj meri su pomeranja u pregovorima došla zahvaljujući ličnom odnosu između Vučića i Tačija, ili neformalnim aranžmanima koji su sklopljeni između raznih sumnjivih interesa, što pokazuje famozni sastanak na jahti u Crnoj Gori“, kaže Gordi.
Srpski istraživački portal KRIK objavio je nedavno fotografiju snimljenu pre dve godine na jednoj jahti u Crnoj Gori, na kojoj se vide dosadašnji ministar spoljnih poslova Kosova Bedžet Pacoli, predsednik Srpske liste Goran Rakić i biznismen sa Kosova Milan Radoičić.
„Dosadašnja situacija je onakva kakva Trampu najviše odgovara“, kaže Gordi.
Ipak, on smatra da „u ovoj situaciji Grenel neće biti od velike pomoći“.
„Moguće je da je došlo vreme da se obe vlade određuju prema onome što zaista žele i zaista mogu da dobiju, pa da pristupe pregovorima na mnogo otvoreniji i iskreniji način“, dodaje on.
Jedanaest godina nakon proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo više od 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.
Priština navodi brojku od 116 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.
Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.
Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0