
Sjedinjene Američke Države prestaju da šalju pse tragače koji otkrivaju eksploziv u Jordan i Egipat pošto je veliki broj životinja uginuo zbog nemara.
„Svaka smrt psa je veoma tužan događaj“, saopštio je američki Stejt department.
U septembru su SAD objavile izveštaj u kom se navode slučajevi nemara i nebrige o više od 100 pasa poslatih u Jordan, Egipat i osam drugih zemalja poslednjih godina.
Psi su obučeni u Sjedinjenim Država i deo su antiterorističkih programa.
Vlade Jordana i Egipata do sada nisu oglasile ovim povodom.
Američka vlada saopštila je da je mera doneta kako bi se sprečilo smrt pasa.
Psi „imaju važnu ulogu u našim naporima za borbu protiv terorizma u inostranstvu i za spas života Amerikanaca“, rekao je zvaničnik te službe.
Dodao je da će psi koji su već poslati u Jordan i Egipat za sada ostati tamo.
U izveštaju generalnog inspektora Državnog sekretarijata Sjedinjenih Američkih Država navodi se da je jedan pas uginuo u Jordanu 2017. od hipertermije, odnosno toplotnog udara.
Još dva psa „vraćena su u SAD s kritičnim zdravstvenim problemima“, navodi se u dokumentu.
Američki zvaničnici su „morali da uspavaju jednog od ta dva psa, a za drugog se intenzivno staraju da ozdravi jer je bio premršav“.
Sva tri psa bila su belgijski malino ovčari.
U drugom izveštaju navodi se da su još dva psa koja su poslata u Jordan uginula na „neprirodan način“ – jedan od toplotnog udara, a drugi nakon što ga je policija isprskala insekticidom, navodi novinska agencija AFP.
Jordan je do sada dobio najviše američkih istreniranih pasa tragača – oko 100.
U izveštaju se navodi da su tri od 10 pasa koliko je poslato u Egipat podlegla raku pluća, pucanju žuči i toplotnom udaru u periodu 2018-19.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0