Amerika i Biblija: Deo svitaka sa Mrtvog mora u vašingtonskom muzeju je falsifikat


muzej biblije

Getty Images
Delovi Biblije koji su falsifikovani

Kolekcija navodno vrednih svitaka sa Mrtvog mora, koja je izložena u Muzeju biblijske zbirke u Vašingtonu, izgleda da je lažna.

Posle šestomesečne analize, stručnjaci su napravili izveštaj na 200 stranica u kome je detaljno opisano kako su delovi falsifikovani – verovatno napravljeni od kože sa starih cipela.

„Svaki eksponat ima karakteristike koje nagoveštavaju da je namerno falsifikovan“, navodi se u saopštenju.

Eksponati su delovi drevnih rukopisa Biblije.

Prvi od svitaka pronađen je u pećinama u Kumranu na zapadnoj obali Mrtvog mora 1947. godine.

Navodno ih je otkrio mladi beduinski pastir koji je tražio izgubljene ovce. Njihovo otkriće smatra se jednim od najznačajnijih arheoloških nalaza u istoriji.

Većina se čuva u zbirci pod nadzorom izraelske vlade.

To što se sada ispostavilo kao falsifikat, godinama je važilo za jedan od najvrednijih artefakata u Muzeju biblijske zbirke.

Muzej su otvorili Evangelistička crkva i milijarder Stiv Grin 2017. godine, a koštao ih je 500 miliona dolara.

delobi biblije

Getty Images

Grin nikada nije objavio koliko je platio 16 fragmenata, ali slični, autentični predmeti se prodaju za milionske svote.

„Posle iscrpnog pregleda svih rezultata slika i naučnih analiza, vidljivo je da nijedan tekstualni fragment u Muzeju biblijske zbirke svitaka Mrtvog mora nije autentičan „, rekla je jedna od istraživačica Koleta Lol.

Od 2002. godine na tržištu su se pojavili nepoznati tekstualni fragmenti – za koje se veruje da su biblijski artefakti i da su deo svitaka Mrtvog mora.

Muzej Biblije kupio je 16 ovih fragmenata od četiri privatna kolekcionara.

Tim naučnika je 2016. godine objavio 13 fragmenata „kako bi predstavili fizički i tekstualne detalje javnosti“, napisali su analitičari.

„U vreme objavljivanja, nije izvršeno naučno ispitivanje fragmenata u muzeju, a deo stručnjaka izrazio je sumnju u njihovu autentičnost.“

ispitivanje fragmenta

Getty Images
Verovalo se da su među najznačajnijim delovima

Da bi falsifikati bili uverljiviji, istraživači procenjuju da su delovi bili premazani „sjajnim materijalom koji podseća na ćilibar, najverovatnije lepkom za životinjsku kožu“.

Iscrpan izveštaj bio je rezultat šestomesečnog rada, analize 3D mikroskopima, infracrvene spektroskopije i „energetski disperzivne rentgenske analize“.

Deo iste kolekcije već je uklonjen sa izložbe posle testiranja u oktobru 2018.

Raniji testovi bili su naručeni pošto su naučnici koji izučavaju Bibliju pregledali 13 ranije neistraženih fragmenata i rekli da postoji „velika verovatnoća“ da je jedan broj njih bio falsifikat.

Ovo nije prvi put da se vlasnici muzeja suočavaju s kontroverzom. Grinova kompanija 2017. godine platila je kaznu od tri miliona dolara i vratila hiljade predmeta pošto ju je Ministarstvo pravde SAD optužilo za krijumčarenje artefakata iz Iraka.


Pratite nas na Fejsbuku i
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.