Arheologija: SAD vraća ukradene drevne predmete u Italiju

Sektor za ukradene umetnine italijanske policije otkrio je da je ogroman broj ukradenih drevnih artefakata prodat američkim muzejima i privatnim kolekcionarima.

Među tim artefaktima nalaze se vaze, slike i skulpture, neke od njih stare i 3,000 godina.

Nekoliko pronađenih mozaika vrede više desetina miliona dolara.

Najstariji predmet je iz perioda vilanovanske kulture (1000-750 godine pre nove ere), dok drugi artefakti pripadaju etrurskoj civilizaciji (800-200. godine pre nove ere), periodu Magna Grecije (750-400 pne) i rimskog carstva (od 27. godine pre nove ere do 476. godine).

Koje tajne krije 60.000 srednjovekovnih kamenih spomenika u Bosni

Kakva arheološka blaga krije Srbija

Zašto su izgubljeni gradovi tako privlačni

Većina predmeta je ukradena tokom devedesetih godina 20. veka, a nekoliko prodavaca umetninama ponudili su artefakte Menil kolekciji, muzeju koji se nalazi u teksaškom gradu Hjustonu.

Iako su predstavnici italijanskog ministarstva kulture tvrdili da su artefakti bili izloženi u Hjustonu, portparol muzeja je to negirao.

Navodno su artefakti ponuđeni muzeju kao poklon, kaže on.

Iz ministarstva kulture Italije kažu da je vlasnik kolekcije „spontano“ vratio predmete, kada je policija utvrdila da potiču sa ilegalnih arheoloških iskopina.

Sa druge strane, 145 vraćenih predmeta su stigli pošto je pokrenuta procedura bankrota protiv engleskog dilera umetnina Robina Sajmsa, koji je do artefakata došao preko mreže ilegalnih trgovaca.

Italijanske vlasti već godinama pokušavaju da dođu do ukradenih predmeta koje su predate muzejima i privatnim kolekcijama.

U septembru 2022, grad Njujork je vratio izvestan broj ukradenih umetničkih predmeta Italiji vrednih 19 miliona dolara, između ostalog i glavu boginje Atine, koja potiče iz 200. godine pre nove ere i procenjuje se da vredi tri miliona dolara.


Pratite nas na Fejsbuku,
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.