
Američki astronaut i ruski kosmonaut morali su prinudno da slete nakon kvara na ruskoj raketi Sojuz na putu ka Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Ubrzo nakon lansiranja sa kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu, Nik Hejg i Aleksej Ovčinin prijavili su problem sa motorom rakete.
Morali su da se vrate na zemlju tzv. „balističkim sletanjem“ u kapsuli, nekoliko stotina kilometara severno od Bajkonura.
Odatle su ih odvezli spasioci.
„Timovi za pretragu i oporavak su došli do mesta za sletanje rakete i prijavili su da su dva člana posade… u dobrom stanju i da su van kapsule“, saopštila je NASA.
Rusija je saopštila da je obustavila sve predstojeće letove, a pokrenuta je i istraga o tome šta je pošlo naopako.
To i dalje nije u potpunosti jasno. Delovalo je kao da je lansiranje prošlo glatko, ali 90 sekundi kasnije, NASA je, tokom živog prenosa, izestila da se čini da se javio problem na raketi, između prve i druge faze razdvajanja.
Na snimcima unutar kapsule vidi se da su se dvojica muškaraca protresla u trenutku kada je došlo do greške.
Thursday, @AstroHague is preparing to launch on his first space mission – a six-month stay on @Space_Station. Launching at 4:40am ET, six hours later, he and his crewmate will dock to the station at 10:44am ET. Details on how to watch live: https://t.co/N2Sukhxuom pic.twitter.com/Efu50Tkk4c
— NASA (@NASA) October 11, 2018
NASA je ubrzo nakon toga saopštila da sa morali da izvedu „balističko sletanje“, što znači da su se spustili mnogo oštrijim uglom nego uobičajeno i da su bili izloženi jačoj G-sili.
Analiza: Neugodan povratak na Zemlju
Džonatan Amos, BBC dopisnik u oblasti nauke
Sojuz je jedna od najstarijih raketa, ali i jedna od najbezbednijih. Izgleda da je kvar nastupio tokom onoga što se naziva „postavljanjem“, pri čemu vozilo prolazi kroz proces odbacivanja praznih segmenata goriva.
Astronauti su svakako bili svesni da nešto nije u redu, jer su javili da se osećaju kao da su u bestežinskom stanju kada bi trebalo da budu na sedištima. Sistemi za bekstvo su testirani i spremni upravo za takve situacije. Međutim, to bi bio neugodan povratak na Zemlju. Posada bi iskusila vemo intenzivno usporavanje rakete.
Već se raspravlja o trenutnom stanju ruske industrije i njenoj sposobnosti da održi standarde iz prošlosti. Bez obzira na ishod istrage, ovaj događaj će samo povećati brigu i posebno će dovesti SAD do udvostručavanja njenih napora da se novi raketni sistemi postave onlajn. Ova vozila, proizvodi kompanije Boing i Spejs Iks, biće predstavljena sledeće godine.
Kako je posada?
Izgleda da su prošli bez povreda.
Njihova kapsula je sletela oko 500 kilometara severoistočno od Bajkonura.
Timovi za potragu i spasavanje su brzo stigli na lice mesta i javili da su Hejg i Ovčinin živi i dobrog zdravlja.
„Sistem spašavanja u hitnim slučajevima je radio, letelica je bila u mogućnosti da sleti u Kazahstan. Posada je živa“, napisala je ruska svemirska agencija Roskosmos na Tviteru. NASA je saopštila da su u doborm stanju. Navodno im nije bila potrebna medicinska pomoć.
.@NASA astronaut Nick Hague and Russian cosmonaut Alexey Ovchinin are in good condition following today's aborted launch. I’m grateful that everyone is safe. A thorough investigation into the cause of the incident will be conducted. Full statement below: pic.twitter.com/M76yisHaKF
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) October 11, 2018
, i da se ‘situacija pažljivo prati’.“
Ruski zamenik premijera Juri Borisov je rekao da neće biti budućih misija sve dok se „ne uverimo da je bezbednost zagarantovana“.
On je odbacio sugestije da bi ova situacija mogla da šteti odnosima sa Amerikom, rekavši da su priznali da je „visokotehnološka industrija povezana sa rizikom“, ali je dodao: „Sigurno nećemo sakriti razloge, to je neuobičajeno za ovakve situacije“.
Ruski svemirski program je pretrpeo brojne nesreće poslednjih godina. U septembru je na jednom svemirskom brodu na Međunarodnoj svemirskoj stanici pronađena pukotina, a Ruska svemirska agencija je saopštila da je moguće da je namerno napravljena.
Današnja prekinuta misija neće imati uticaj na posadu koja je već na Međunarodnoj svemisrkoj stanici, javila je ruska novinska agencija Tas, navodeći neimenovani izvor koji kaže da imaju dovoljno zaliha.
Dok svemirske misije često imaju tehničke probleme, smrtni slučajevi su relativno retki:
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0