
Meštani pitoresknog austrijskog gradića Halštata odlučili su da se pobune zbog masovnog turizma.
Halštat, koji je na Uneskovoj listi zaštićene svetske baštine, ima nešto više od 700 stanovnika, ali i do 10.000 posetilaca dnevno tokom glavne sezone.
Stanovnici pozivaju na ograničenje broja dnevnih turista i zabranu ulaska turističkih autobusa posle 17 sati.
Iako Halštat ubira prihode od turizma, meštani nisu srećni zbog velikog broja posetilaca.
Halštat, sa živopisnim starim kućama na obalama netaknutog alpskog jezera okruženog stenovitim planinama, poslednjih godina je postao jedna od najvažnijih turističkih atrakcija u Austriji.
Halštat je 2006. godine predstavljen u južnokorejskoj romantičnoj drami, čime je njegova popularnost u Aziji porasla, a u Kini je šest godina kasnije izgrađena replika austrijskog gradića.
Smatra se i da je bio inspiracija za magičnu zemlju u Diznijevom filmu Zaleđeno kraljevstvo (Frozen).
Mnogi posetioci dolaze u potrazi za savršenom fotografijom, na jezeru, pored crkvenog tornja i zadivljujućim planinskim pejzažom kao pozadinom.
Kao jedno od najposećenijih mesta u Evropi, neki lokalni stanovnici kažu da jednostavno ima previše posetilaca koji u grad dolaze velikim autobusima.
Za sada, kao i italijanska Venecija i druga mesta koja su pogođena takozvanim prekomernim turizmom, izgleda da će Halštat morati da se nekako nosi sa sopstvenom popularnošću.
U maju ove godine stanovnici su podigli privremeni drveni zid na najpopularnijem mestu za snimanje selfija, zaklanjajući pogled na Alpe, u znak protesta zbog buke i saobraćaja.
Posle reagovanja na društvenim mrežama, zid je uklonjen.
Tada je gradonačelnik rekao da želi da za trećinu smanji broj autobusa koji prolaze kroz Halštat.
Pre pandemije korona virusa, Halštat je imao oko milion posetilaca godišnje.
Pogledajte video o Svetom Stefanu:
Pratite nas na Fejsbuku,Tweets by bbcnasrpskom
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0