
Test kože lepljivom trakom mogao bi da pomogne u predviđanju da li će bebe razviti ekcem, kažu naučnici.
Tim sa Univerziteta u Kopenhagenu koristio je lepljivu traku na grupi dvomesečne dece.
Bebe koje su u riziku da mogu dobiti ekcem, imaju koristi od ranog tretmana kremama za kožu kako bi se izbegle bolne pojave, navode naučici.
Utvrđeno je da će deca sa povišenim nivoima timusa i hemokina, verovatno do druge godine razviti atopijski ekcem u odnosu na druge bebe u studiji.
Istraživači su uzeli uzorke lepljive trake od ukupno 450 beba.
Naučni rad, koji je finansirala Landbek fondacija, biće predstavljen na konferenciji pod nazivom 31. kongresu Evropske akademije za dermatologiju i venerologiju.
„Koliko znamo, ovo je prvi put da se neinvazivno prikupljeni biomarkeri kože mogu koristiti za predviđanje početka atopijskog ekcema“, rekla je doktorka En-Sofi Holing sa univerziteta u Kopenhagenu.
Ona je rekla da se čini da postoji mogućnost da u prvih nekoliko meseci se sprovede intervencija koja može smanjiti rizik od atopijskog ekcema.
„Takođe smo u ovom uzrastu uspeli da identifikujemo i imunološke i lipidne biomarkere koji su predvideli razvoj atopijskog ekcema“, dodaje Holing.
Napominje da nalazi biomarkera prikupljeni kod dece u dobi od dva meseca će pomoći da se identifikuju oni koji su u najvećem riziku od atopijskog ekcema, uz korišćenje neinvazivne i bezbolne metode.
„Ova uzbudljiva studija za identifikaciju dodatnih biomarkera doprinosi našem razumevanju ekcema i otvara nove mogućnosti za sprečavanje razvoja stanja“, rekao je Endru Proktor, izvršni direktor Nacionalnog društva za ekcem.
„Ovo saznanje će obradovati mnogo roditelja i dece koja ozbiljno pate od ovog iscrpljujućeg stanja“, zaključuje.
Pogledajte video – Devojčica zvana hrabrost: Koža joj izgleda kao krljušt, ali ona ne odustaje
Pratite nas na Fejsbuku,Tweets by bbcnasrpskom
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0