Belorusija, Lukašenko i politika: Počeo postupak protiv opozicionih lidera zbog organizacije protesta


Saslušanja u slučaju protiv Marije Kalesnikove i Maksima Znaka počela su u beloruskoj prestonici

Getty Images
Beloriski opozicioni lideri Marija Kalesnikova i Maksim Znak u sudu u Minsku

Suđenje beloruskim opozicionarima počelo je iza zatvorenih vrata suda u Minsku.

Ogranizatorka protesta protiv režima Aleksandra Lukašenka, Marija Kalesnikova uhapšena je prošle godine zbog toga što je pocepala pasoš kako bi sprečila predstavnike vlasti da je proteraju u Ukrajinu.

Ona i Maksim Znak, advokat na strani opozicije, izvedeni su pred sud zbog navodnog podstrekivanja učesnika protesta na ugrožavanje nacionalne bezbednosti.

Ukoliko sud utvrdi da su krivi, mogli bi biti osuđeni na maksimalnu kaznu od 12 godina.

Masovni protesti u Belorusiji buknuli su prošle godine, a učesnici su izašli na ulice zato što smatraju da je predsednik Aleksandar Lukašenko pobedio na neregularnim izborima.

Demonstracije su trajale nedeljama posle izbora održanih 9. avgusta 2020, a predstavnici Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država poručili su da proces nije bio slobodan i pošten.

Policija je često brutalno razbijala proteste i hiljade učesnika je privedeno.

Lukašenko, na vlasti od 1994. godine, kasnije se silovito obrušio na političke protivnike.

Na otvaranju procesa, Kalesnikova se smejala i plesala iza sigurnosnog stakla u sudnici u Minsku.

Aktivistkinja, koja je sa još dve žene formirala opozicioni blok i izašla na izbore kao opozicija Lukašenku, podigla je palac i rukama pokazivala znak srca u sudnici – ti simboli su postali simboli protesta.

Njenom ocu Aleksandru nije bilo dozvoljeno da je vidi od kada je uhapšena, ali mu je ćerka slala pisma svakog dana, izjavio je on za BBC uoči suđenja u prestonici Belorusije, Minsku.

„Znam da moja ćerka nije kriva i rekla mi je da je spremna za bilo koju kaznu koju bi sud mogao odrediti“, kaže Aleksandar Kalesnikov.

Kalesnikova i Znak imaju po 39 godina i oboje su članovi Nacionalnog saveta za koordinaciju koji je osnovala Svetlana Tihanovskaja, predvodnica opozicije.

Ona je napustila Belorusiju posle izbora prošle godine.

Tužioci tvrde da su članovi ovog saveta pokušali da organizuju državni udar, dok beloruske vlasti smatraju da su Kalesnikova i Znak odgovorni za ugrožavanje državne bezbednosti i destabilizaciju zemlje.

Znak i Kalesnikova se terete za „organizovanu zaveru ili druga dela koja su za cilj imala preuzimanje moći u državi“, narušavanje nacionalne bezbednosti i „stvaranje ekstremističke grupe“.

Advokati koji ih zastupaju ne smeju da otkrivaju detalje suđenja i mogu da biudu suspendovani ako javno podele informacije.


Osnovne stvari o Belorusiji

  • Gde se nalazi?
  • Zbog čega je važna?
  • Šta se dešava u Belorusiji?

Znak je posle hapšenja u septembru otpočeo štrajk glađu – rekao je advokatima da je tada smatrao da je to jedini način borbe iz pritvora protiv nepravde i samovolje vlasti.

Tihanovskaja, koja je na izborima bila glavni protivnik Lukašenka i osvojila 10,09 odsto glasova prema zvaničnim rezultatima, objavila je pobedu posle zatvaranja birališta.

Ubrzo je bila primorana da potraži azil u Litvaniji.


Analiza Sare Rejnsford, BBC dopisnice iz Moskve

Otac Marije Kalesnikove doneo joj je ruže i predao ih advokatu, jer je suđenje zatvoreno čak i za članove porodice okrivljenih.

Zvanično objašnjenje je da su aktivisti kojima se sudi navodno pretnja po nacionalnu bezbednost.

Međutim, njihove porodice smatraju da je to urađeno zbog toga što je proces politički orkestriran i da nema dokaza protiv optuženih.

Aleksandar Kalesnikov nije video ćerku 10 meseci.

Kada je video snimak kako se smeje i igra u sudnici, rekao je da mu je laknulo i da je ponosan zbog toga što je očigledno da nisu uspeli da joj slome duh u pritvoru.

Danas nema masovnih okupljanja u Minsku – beloruska prestonica se značajno promenila posle prošlogodišnjih protesta i otvorena podrška opoziciji sada se smatra opasnom.



Pratite nas na Fejsbuku i
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.