Na londonskoj adresi Dauning strit (ulica Dauning) broj 10 već gotovo tri veka nalazi se rezidencija britanskog premijera.
Iza čuvenih crnih vrata donose neke od najvažnijig političkih odluka još od 1735. godine.
Zgrada je mnogo veća, nego što deluje spolja – hol odmah iza ulaznih vrata sa kockastim podom okružen je stepeništem i sobama.
Oblast u kojoj se nalazi bila je naseljena još u vreme starog Rima – tu su živeli Anglosaksonci i Normani. Postala je prestižno središte vlasti pre oko 1.000 godina.
Ovo je 10 zanimljivosti o čuvenom broju 10.
„Nažalost, jedna od najpoznatijih ulica na svetu ime je dobila po Džordžu Dauningu, vrlo neprijatnom čoveku“, navodi se na sajtu Vlade Velike Britanije.
Ovaj škrti i ponekad brutalni diplomata 1682. godine na tom mestu izgradio je 15 do 20 kuća.
Da bi uštedeo, ugradio im je slabe temelje, iako je tu močvarno zemljište. Umesto gusto poređanih cigli, na fasadama su iscrtane linije kako bi zidovi delovali čvršće.
Poslednji privatni stanar na ovoj adresi bio je gospodin Čiken (Pile na engleskom prim. aut.) o kome nema mnogo podataka.
Rezidencija prvog čoveka Vlade Velike Britanije postaje kada je kralj Džordž Drugi početkom 1730-tih poklonio prvom britanskom premijeru seru Robertu Volpolu.
On je taj poklon odbio, ali je prihvatio da tu budu smešteni svi koji ga naslede na toj poziciji.
Volpolova zvanična titula glasila je Prvi lord riznice i postala je titula svih potonjih britanskih premijera – upisana je na zlatno poštansko sanduče na vratima rezidencije.
Originalna vrata napravljena od crne hrastovine, verovatno još iz 1735. godine, zamenjena su 1991. posle napada IRA – irskih pobunjenika, tokom kojeg je četvoro zadobilo lakše povrede.
Nova su napravljena tako da izgledaju isti kao prethodna, koja se čuvaju u Čerčilovom Muzeju. Na njima i dalje ima ostataka staklića od eksplozije, prenosi BBC Radio 4.
Ona imaju zlatnu pločicu na mestu nekadašnjeg poštanskog sandučeta, ali tu više ne mogu da se ostave pisma.
Tokom 1908. u Londonu su se održale pete Olimpijske igre, a premijer je bio liberal Herbert Henri Askvit.
Veruje se da ga je njegova druga supruga Ema Alis Margaret Askvit nagovorila da vrata rezidencije ofarba u tamno zelenu. Kada je smenjen, vrata sa brojem 10 ponovo su obojena u crno.
Kasnije, tokom jedne od restauracija otkriveno je da originalna fasada nije bila tamna, već žuta.
Potamnela je od raznih zagađenja tokom dva veka.
Da bi se zadržao autentični izgled – fasada je očišćena, a onda ofarbana u tamno sivo.
Beogradski pandan – Nemanjina 11
Današnja zgrada Vlade Republike Srbije u Nemanjinoj 11 sagrađena je pre 90 godina i isprva tu je bila palata Ministarstva finansija Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Predstavlja prvo javno zdanje podignuto u Beogradu za potrebe uprave novoformirane Kraljevine SHS, a kasnije Kraljevine Jugoslavije.
Izgrađena je između 1926. i 1928. godine i trebalo je da simbolizuje snagu mlade države, navodi se na sajtu Serbia.com – zato je krase statue Plodnosti, Zanatstva, Industrije i Merkura.
Projektovao ju je ruski carski arhitekta Nikolaj Petrovič Krasnov i ona je danas spomenik kulture.
Trenutni Broj 10 počeo je život kao Broj 5, ali je prenumerisan u 10. od 1779.
Za razliku od premijera koji se smenjuju, Dauning strit ima i jednog stalnog stanara. Zbog problema s miševima u zgradi, u broju 10 uvek živi po neki mačak.
Mačak Lari uselio se 2011. i dobio je prestižnu titulu Glavnog hvatača miševa, zbog izvanrednih veština koje poseduje.
Vremenom je postao miljenik Britanaca, koji mu svakodnevno šalju poklone.
Jeste li se nekada pitali kako se vrata pred gostima – najvišim zvaničnicima, ambasadorima i ministrima – otvaraju tačno kada treba?
To je zato što neko unutra dežura 24 sata dnevno. Inače, vrata se i mogu otvoriti samo iznutra.
A šta ako neko izgubi ključeve?
To je nemoguće, jer nemaju ključaonicu. Otvaraju ih službenici.
Nemački Luftvafe bombardovao je Dauning strit 14. oktobra 1940. i zgradu gotovo srušio.
Kuhinja i rezidencijalne prostorije pretprele su ogromnu štetu, a za to vreme je premijer Vinston Čerčil večerao u Vrtnoj sobi.
Zbog toga je lične prostorije pomerio u podzemni bunker i renovirao ratne sobe Riznice Njenog veličanstva. Ipak, nastavio je da boravi tu tokom celog rata.
Do kraja rata zgrada je bila u vrlo lošem stanju – razmatralo se da li da je sruše, ali su se ipak opredelili za temeljnu rekonstrukciju tokom `50-tih.
Ova zgrada, sačinjena od tri kuće, ima skoro 100 soba koje su povezane lavirintom hodnika i pregrada, a bašta se prostire na površini od oko 2.000 kvadratnih metara.
Prvi premijer koji se uselio u kompleks zgrada u Dauning stritu bio je Toni Bler 1997. godine, ali u broj 11.
Njegov primer sledili su svi, do poslednjeg Džonsona, koji tek pakuje kofere.
On i njegova partnerka Keri Sajmonds verovatno će u novi dom povesti i kucu, da pravi društvo mačku Lariju, piše britanski Telegraf.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0