Predsednik Amerike Donald Tramp potpisao je naredbu kojom se dovodi u pitanje zaštita društvenih mreža od tužbi.
Uredba daje mogućnost nadležnima da krivično gone kompanije kao što su Fejsbuk i Tviter zbog načina na koji upravljaju sadržajem na platformama.
Tramp je optužio ove platforme da poseduju neograničenu moć.
- Tviter prvi put označio Trampov post upozorenjem za proveru informacija
- Tramp optužio Gugl za pristrasnost
- Tramp kaže da uzima lek hidroksihlorohin za koji nije dokazano da leči korona virus
Očekuje se da kompanije koje ova naredba pogađa povuku pravne poteze u pokušaju da je obore.
Kritičari i nekoliko pravnih stručnjaka tvrde da američki Kongres i pravosudni sistem moraju da budu uključeni u ovakve promene.
Tramp redovno optužuje društvene mreže da cenzurišu one koji imaju konzervativne stavove.
Američki predsednik je u sredu optužio Tviter da se meša u izborne radnje pošto je kompanija označila njegove objave upozorenjem za proveru informacija.
„Čeka nas veliki posao", napisao je na Tviteru posle potpisivanja uredbe.
Šta se kaže u naredbi?
Naredbom se vladinim agencijama nalaže da traže od nezavisnih agencija koje donose propise da pojasne pravnu zaštitu za Fejsbuk, Tviter i Jutjub u pojedinim situacijama.
Prema sadašnjim propisima, društvene mreže uglavnom nisu odgovorne za sadržaj koji objavljuju korisnici, ali mogu da blokiraju ono što smatraju uvredljivim, nasilnim ili što doprinosi širenju mržnje.
Izvršna naredba ističe da se svojevrstan pravni imunitet ne odnosi na to ako društvene mreže menjaju sadržaj koji objave korisnici.
Navodi se i da imunitet ne može da se odnosi na netačno blokiranje objava i njihovo uklanjanje iz razloga koji su drugačiji od zvanično navedenih u pravilima korišćenja platformi.
Marko Rubio, republikanski senator je jedan od onih koji smatraju da su društvene mreže preuzele ulogu izdavača i urednika onog trenutka kada su dodale upozorenja za proveru informacija.
„Zakon i dalje štiti kompanije poput Tvitera jer se oni vode kao forumi, a ne izdavači", rekao je Rubio.
„Ali ako sada odluče da uzmu i uredničku ulogu, onda bi pred zakonom morali da imaju status kao svih izdavači", dodao je on.
Kako su reagovale društvene mreže?
Iz kompanije Tviter, koja je više puta pomenuta u radnoj verziji naredbe, odbili su da komentarišu Trampovu odluku.
Jutjub, koji je vlasništvu kompanije Gugl, još nije reagovao.
Mark Zakerberg, izvršni direktor Fejsbuka, u izjavi za televiziju Foks Njuz rekao je da cenzurisanje društvenih mreža i platformi nije dobar potez za vladu koja je zabrinuta zbog slučajeva cenzure.
Metju Fini, koji važi za analitičare konzervativne orijentacije, smatra da ova odluka može da ima i posledice o kojima vlada nije ni razmišljala.
„Dugoročno gledano, ova kampanja konzervativaca protiv društvenih mreža može da ima razarajuće posledice na slobodu govora", kazao je Fini.
A može da se desi i da ova naredba dovede do toga da društvene mreže budu preplavljene sadržajem legalnim sadržajem koji bi inače voleli da uklone odatle poput pornografije, nasilja i rasizma.
Šta je bio uzrok poslednjeg sukoba?
Najnoviji napad Trampa na Tviter usledio je pošto je ta društvena mreža dodala upozorenja na dva njegova tvita u kojima je glasanje poštom nazvao prevarom i nagovestio da će takvi glasovi biti pokradeni.
Ispod tih tvitova postavljen je link ka stranici za proveru činjenica, koja sadrži i medijske izveštaje o Trampovim neosnovanim tvrdnjama.
Tramp je naredbu potpisao dan pošto je optužio Tviter za „potpuno gušenje slobode govora".
Džek Dorsi, izvršni direktor Tvitera, odgovorio je na kritike serijom objava:
„Nastavićemo da ukazujemo na netačne ili neproverene informacije u vezi sa izborima širom sveta"
Fact check: there is someone ultimately accountable for our actions as a company, and that’s me. Please leave our employees out of this. We’ll continue to point out incorrect or disputed information about elections globally. And we will admit to and own any mistakes we make.
— jack (@jack)Fact check: there is someone ultimately accountable for our actions as a company, and that’s me. Please leave our employees out of this. We’ll continue to point out incorrect or disputed information about elections globally. And we will admit to and own any mistakes we make.
— jack (@jack) May 28, 2020
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
17. 12. 2024.
Policiji bi bolje bilo da hapsi političare ogrezle u tenderašenju i ''nabavkama''.
Dule čitalac