Drugi svetski rat: Jevrejska porodica se vraća u Beč po oteto državljanstvo


Victor de Waal

BBC
Viktor de Val nada se da će dobiti nazad državljanstvo koje su mu nacisti oduzeli

Viktor de Val je imao deset godina, a njegov deda Viktor von Efrusi skoro 80, kada je porodica pobegla od nacista u Englesku 1939. godine.

Jevrejska porodica Efrusi je živela u Beču dok ga nacisti nisu zauzeli 1938. godine.

Imovina im je zaplenjena, a oni prisiljeni da napuste grad.

O usponima i padovima porodice Efrusi i njihovoj kolekciji koju čine 264 male japanske rezbarije koje se nazivaju necuki, Viktorov sin Edmund de Val napisao je bestseler Zec sa očima od ćilibara (The Hare with Amber Eyes).

Sada se porodica vratila u Beč i 90-godišnji Viktor de Val će tražiti austrijsko državljanstvo. Novi zakon omogućava žrtvama Holokausta da im se vrate državljanstva oduzeta za vreme vladavine nacista, bez odricanja sadašnjeg. Tako će Viktor ostati i Britanac.

„Ovo je neverovatan trenutak. Mislim da ovim moj otac, pre svega, želi da oda počast njegovom dedi,“ kaže Edmund.

Austrija je Viktoru von Efrusiju oduzela državljanstvo i preminuo je u izbeglištvu u Engleskoj 1945. godine. Edmund kaže da je porodici veoma važno što će mu državljanstvo biti posthumno vraćeno.

„Mi smo živi jer su neke porodice uspele da 1939. godine dođu u Englesku pred sam Drugi svetski rat. Viktor nije ostao samo bez imovine, već i bez domovine i državljanstva“.

„Vraćamo se. Vraćamo se Beču“, kaže pisac.

Kolekciju necuka sakrila je i sačuvala bivša služavka porodice Efrusi tokom nacističke vladavine. Nakon rata, vratila je rezbarije majci Viktora de Vala.

Mnoge rezbarije, kao i ona najpoznatija – zec s očima od ćilibara – najvažniji su eksponati izložbe o porodici Efrusi u bečkom Jevrejskom muzeju.

Više od 40 potomaka, među kojima i Viktor de Val, okupilo se na otvaranju u Beču.

Prošle godine, Edmund je na aukciji prodao 79 figurica kako bi sakupio novac za izbeglice. Ostatak kolekcije, kao i arhivu porodice Efrusi, pozajmio je muzeju na duži rok.

rezbarije

BBC
Mini figure od keramike su izložene u Jevrejskom muzeju u Beču

„Jako volim kolekciju necuka“, rekao je De Val za BBC i dodao da je odluka da donese figure u Beč „politički stav“.

„Stavio bih figurice uz krevet, ali znam da to što su ovde u Beču omogućava ne samo da se ukaže na uništenje jevrejskog života u ovom gradu 1938, 1939, već i na današnjicu, na to što se sada događa u Evropi“.


Austrijski predsednik Aleksander Van der Belen je na otvaranju izložbe upozorio da se Evropa suočava sa talasom desničarskog ekstremizma.

„Beč je dobio stranicu istorije o ovom gradu na kojoj su ispisane i najsvetlije i najtamnije strane“, rekao je on.

Edmund de Val

Getty Images
Edmund de Val je dobio nagradu Kosta Biografi za knjigu koju je objavio 2011.

Za Edmunda de Vala istorija je „nezavršena“. Kaže da je zabrinut zbog porasta anti-semitizma.

„To je sada Austrija. Plašim se da kažem da je i Britanija takva, i Poljska, Budimpešta i Trampova Amerika“, kaže De Val.

Njegov otac je odlučio da traži i austrijsko državljanstvo i zbog Bregzita.

„Glupo je i tako nepotrebno i štetno što Britanija izlazi iz Evropske unije“, kaže Viktor.

Njegov drugi sin, Tomas de Val, kaže da će mnogi članovi porodice slediti njegov primer. Iako je Viktorov potez simboličan, Tomas smatra da je i praktičan, jer će uskoro ostati bez evropskog državljanstva.

„Ovo je velikodušan potez austrijske države. Verujem da će ga mnogi od nas shvatiti ozbiljno i prijaviti se za državljanstvo.“


Pratite nas na Fejsbuku i
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.