Dosijei objavljeni u Argentini otkrivaju imena 12.000 nacista koji su tamo živeli tridesetih godina prošlog veka, a mnogi su imali račune u švajcarskimj bankama, tvrde istraživači.
Iz američkog centra Simon Vizental, koji je poznat po pronalaženju mesta gde su se nacisti skrivali, zatražili su od Kredi Svis banke da identifikuje stare bankovne račune.
„Verujemo da je na ovim računima, koji godinama stoje, zapravo novac koji je opljačkan od jevrejskih žrtava“, kažu istraživači centra Simon Vizental.
Izvodi sa računa su pronađeni u prodavnici u bivšem nacističkom štabu u Buenos Ajresu.
Nacistička Nemačka je započela zaplenu jevrejske imovine pošto je 1935. godine donela rasne zakone, a najveći iznos zapravo je oduzet tokom Holokausta. Veliki deo tog bogatstva prebačen je na tajne račune u švajcarskim bankama.
U pismu Kristijanu Kunu, potpredsedniku Kredi Svis, istraživači centra Simon Vizental kažu da su svesni da na oni već imaju spisak ljudi koji su podneli zahteve kao naslednici nacista i njihovih računa.
Dodali su i da su mnogi nacisti zavedeni u argentinskim dosijeima kada su otvarali jedan ili više bankovnih računa u Švajcaskom kreditnom birou, od kojeg je nastao Kreditni centar Švajcarske.
Od 1930. do 1938. Argentina je imala pronacistički vojni režim koji su vodili predsednik Hose Feliks Uriburu, čiji nadimak je bio Fon Pepe, i njegov naslednik Agustin Pedro Husto.
Izvode je preuzela specijalna komisija osnovana u vreme Roberta Ortiza, koji je vladao od 1938 godine i bio je protivnik nacista.
Komisija je tada na prepad zauzela Nemačku uniju sindikata.
Ipak, drugi vojni udar 1943. godine vratio je na vlast pronacistički režim u Buenos Airesu i nalazi komisije su spaljeni.
Ipak, argentinski istražitelj Pedro Filipuzi je nedavno pronašao verodostojnu kopiju u kojoj su se nalazila imena 12.000 nacista.
Iz Kredi Svisa su rekli za agenciju AP da su sarađivali sa Polom Volkerom istražiteljem Ujedinjenih nacija koji je u periodu od 1997. do 1999. godine tražio tajne račune.
„Pozabavićemo se ponovo ovom aferom“, rekli su iz Kreditnog centra.
Tokom i posle Drugog svetskog rata nekoliko južnoameričkih zemalja, uključujući Argentinu, bile su sigurno utočište za naciste, jer su njima upravljali fašistički vojni diktatori.
Neki od najtraženijih nacističkih ratnih zločinaca pobegli su u Južnu Ameriku, uključujući Adolfa Ajhmana, jednog od idejnih tvoraca Holokausta.
U Argentini su ga kidnapovali izraelski agenti 1960. godine.
Ajhman je prebačen u Izrael, a dva godine kasnije posle suđenja u Jerusalimu, osuđen je na smrt vešanjem.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0