Amerika i društvene mreže: Kongres preti TikToku – ili prodaja ili zabrana

Tiktok
Reuters
Zapadni zvaničnici su izrazili zabrinutost zbog popularnosti TikToka kod mladih ljudi, tvrdeći da je podređena Pekingu i kanal za širenje propagande – ove je vlasnik kompanije Bajtdens više puta odbacio

TikTok, jedna od najpopularnijih društvenih mreža današnjice, možda će zaista zvanično biti zabranjena u Americi.

Oba doma Kongresa usvojili su odluku prema kojom vlasnik ove aplikacije za dopisivanje i objavljivanje kratkih videa mora da prekine veze sa Kinom ili će u suprotnom biti zabranjen.

Još od vremena dok je Donald Trampo bio predsednik Amerike, traje i rasprava o TikToku.

Amerikanci su zabrinuti da Kina koristi ovu mrežu za špijuniranje, što kompanija Bajtdens, vlasnik TikToka, odlučno negira.

Sedište Bajtdensa je u Pekingu, ali ima ogranke širom sveta.

Potencijalna zabrana aplikacije u Sjedinjenim Američkim Državama „pogazila bi slobodu govora“ 170 miliona Amerikanaca, odgovorili su iz TikToka.

Američki predsednik Džozef Bajden prethodno je rekao da će potpisati zakon ako i kada ga usvoje oba doma Kongresa – što se sada i dogodilo.

Prema zakonu, Bajtdens ima devet meseci da proda njegov udeo – sa mogućim produženjem roka za tri meseca dok je prodaja u toku.

U suprotnom, suočiće se sa zabranom.

Portparol TikToka osudio je američki zakon, rekavši da bi on „pogazio prava na slobodu govora 170 miliona Amerikanaca, uništio sedam miliona preduzeća i zatvorio platformu koja godišnje doprinosi američkoj ekonomiji sa 24 milijarde dolara“.

Iz TikToka su naveli da Bajtdens „nije agent Kine ili bilo koje druge zemlje“.

A Bajtdens insistira da nije kineska firma, ukazujući na mnoge globalne investicione firme koje učestvuju u vlasništvu sa 60 odsto.

TikTok content creators protest against a potential ban outside the US Capitol
Getty Images
Neki veruju da će zabrana izazvati negodovanje javnosti, posebno u izbornoj godini

Bajtdens, koji su 2012. osnovali kineski preduzetnici, prvi veći uspeh je doživeo sa kratkom video aplikacijom Dujin u Kini.

Godinu dana kasnije lansiran je međunarodna verzija – TikTok.

Aplikacija za društvene mreže zabranjena je u Kini, ali je za pet godina dobila milijardu korisnika.

Sada ga vodi društvo sa ograničenom odgovornošću sa sedištem u Los Anđelesu i Singapuru, ali je u suštini u vlasništvu Bajtdensa.

Dok njegovi osnivači poseduju samo 20 odsto Bajtdensa, njegov je kontrolni udeo u kompaniji.

Oko 60 odsto firme je u vlasništvu institucionalnih investitora, među kojima su i velike američke investicione firme poput Dženeral Atlantika, Suskvehana i Sekvoja Kapital.

Preostalih 20 odsto je u vlasništvu zaposlenih širom sveta.

Tri od pet članova odbora su Amerikanci.

Ali vlast Pekinga nad privatnim kompanijama poslednjih godina brine SAD kakvu i koliku kontrolu Komunistička partija Kine ima nad Bajtdensom i podacima koje poseduje.

Kina je ove zabrinutosti odbacila kao američku paranoju i upozorila da će se zabrana TikToka „neizbežno obiti o glavu Sjedinjenim Državama“.

Od 2022. godine, TikTok usmerava sve podatke američkih korisnika preko tehnološkog giganta Orakla sa sedištem u Teksasu kako bi rešio bezbednosne probleme.

TikTok je naglasio da će američki podaci biti zaštićeni i uskladišteni na Orakl serverima u SAD.


Pogledajte video: Astrofizičarka iz Srbije koristi TikTok da edukuje đake


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.