Novi vlasnik Tvitera, bogataš Ilon Mask raspustio je upravni odbor društvene mreže i time utvrdio kontrolu na platformom.
Multimilijarder će biti izvršni direktor Tvitera nakon što je prošle nedelje kupio kompaniju, okončavši višemesečne pregovore oko ugovora od 44 milijarde dolara.
Brzo je započeo reforme kako bi stavio sopstveni pečat na društvenu mrežu koju koriste i političari i novinari širom sveta.
Promene o kojima razmišlja podrazumevaju potvrdu naloga na Tviteru, kao i otpuštanje radnika.
- Ilon Mask najavio naplaćivanje plave oznake na Tviteru
- Kako će se Tviter promeniti posle Maskove kupovine
- Ilon Mask postao vlasnik Tvitera: Neki slave „povratak slobode govora”, neki strahuju
Vašington post je objavio da je u toku diskusija koja bi mogla da utiče na 25 odsto zaposlenih.
Iz Tvitera nisu odgovorili na zahtev BBC-ja za komentar o tekstu američkog lista.
Rukovodioci na najvišim pozicijama su već smenjeni i to znači da je sada on izvršni direktor tri kompanije.
Pored preuzimanja vodeće uloge na Tviteru, Mask je izvršni direktor proizvođača električnih automobila Tesla i raketne kompanije Spejsiks.
Međutim, on je nagovestio da bi njegova pozicija ove platforme mogla biti privremena.
'Jedinstveno rešenje'
Suosnivač Tvitera Džek Dorsi uložio je ceo vlastiti udeo od 18 miliona akcija, vredan skoro 978 miliona dolara po otkupnoj ceni od 54,20 dolara, u novu privatnu kompaniju, navodi se u podnesku američkoj Komisiji za hartije od vrednosti.
Dorsi, koji je napustio odbor Tvitera u maju, podržao je Maskovu kupovinu kompanije.
„Ilon je jedinstveno rešenje u koje verujem. Verujem u njegovu misiju da proširi svetlost svesti", napisao je on u tvitu, nakon što je preuzimanje odobrio bivši menadžerski tim kompanije.
U međuvremenu, tehnološki investitor Džejson Kalakanis koji je promenio biografiju na Tviteru u „glavnog meme službenika", rekao je da je „da mu je posao na Tviteru malo visio tokom tranzicije".
Kalakanis je pitao i koliko bi ljudi platilo da im nalozi budu overeni, posle izveštaja da bi Tviter mogao da naplaćuje ljudima 20 dolara mesečno da zadrže plave oznake koje pokazuje da su nalozi autentični.
Najavljeno je i da će platforma biti očišćena od naloga koji nisu aktivni duže od godinu dana.
Mask, koji je takođe na čelu kompanije koja proizvodi Tesla električne automobile, promenio je detalje na profilu posle preuzimanja kompanije, napisavši „Glavni tviteraš".
Među devet smenjenih direktora su bivši predsednik odbora Bret Tejlor i bivši izvršni direktor Parag Agraval.
Baronica Marta Lejn Foks, trenutno predsednica Britanske privredne komore, koja je među članovima odbora, a koji će biti smenjeni prema sporazumu o spajanju, odbila je da da komentar kada joj se obratio BBC.
- Kako je najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask kupio Tviter
- Ilon Mask uneo lavabo u sedište Tvitera i poručio: „Želim da pomognem čovečanstvu"
'Pitanje nacionalne bezbednosti'
Maskovo preuzimanje je izazvalo je mnoge kritike, zbog njegovih planova promena na Tviteru.
Multimilijarder je rekao da će kompanija osnovati novi savet koji će upravljati tim odlukama i da još neće doći do najavljenih promena.
Senator iz Demokratske stranke Kris Marfi rekao je da je zatražio od vlade da preispita naznake sporazuma za nacionalnu bezbednost, s obzirom na veliki udeo u kompaniji koje drže firme povezane sa Saudijskom Arabijom, koja ima sve napetije odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama.
„Trebalo bi da budemo zabrinuti što su Saudijci, koji imaju jasan interes da suzbiju politički govor i utiču na američku politiku, sada drugi po veličini vlasnici velike platforme društvenih mreža", napisao je Marfi na Tviteru.
„U pitanju je jasno pitanje nacionalne bezbednosti i Komitet za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama treba da izvrši reviziju", dodao je.
Mask je finansirao preuzimanje sopstvenim novcem i pomoću grupe drugih investitora i otprilike ima 13 milijardi dolara u finansiranju duga.
Analitičari kažu da će povećanje duga verovatno ograničiti kompaniju, koja se bori da proširi korisničku bazu i koja godinama nije ostvarila profit.
Princ Alvalid bin Talal bin Abdulaziz Al Saud i Kingdom Holding kompanija su drugi najveći investitor u novu privatnu kompaniju, navodi se u podnesku američkoj vladi.
Princ Alvalid, koji je bio veliki Tviter investitor pre dogovora sa Maskom, objavio je na ovoj društvenoj mreži da je udeo u skladu sa „dugoročnom investicionom strategijom kompanije Kingdom Holding".
Pogledajte video - šta su lažni profili i kako da ih uočimo
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
17. 12. 2024.
Policiji bi bolje bilo da hapsi političare ogrezle u tenderašenju i ''nabavkama''.
Dule čitalac