Da li je to bio izraz nepoštovanja ili samo prikaza ispijanja čaja?
Način na koji je američka fudbalerka Aleks Morgan proslavila gol protiv Engleske na Svetskom prvenstvu izazvao je različite reakcije.
Američki navijači, pa i pojedini tamošnji mediji smatraju da je to asocijacija „Bostonsku čajanku" i Rat za nezavisnost od Velike Britanije.
Ali u Engleskoj je ovaj potez izazovao drugačije reakcije. Za reprezentativku Engleske Lijan Sanderson ovakav način proslave je „neukusan".
- Predrag Mijatović: Jugoslavija je mogla da bude prvak sveta u fudbalu
- Fudbalski meč koji je izazvao rat
Jedno je jasno - Morgan nije prva, a svakako neće biti poslednja osoba u svetu sporta koja je izazvala kontroverze u trenucima slavlja.
Ovo su neke od najkontroverznijih proslava golova u fudbalu.
Fualer i bela linija
Bivši fudbaler Liverpula i reprezentacije Engleske Robi Fauler zaista je pronašao neobičan način da odgovori na (nikada dokazane) optužbe da se drogira.
On je 1999. u gradskom derbiju protiv Evertona dao gol, a onda došao do tribine sa protivničkim navijačima, klekao na travu i pretvarao se da šmrče gol-aut liniju.
Fauler se kasnije izvinio, ali ga je Fudbalski savez Engleske kaznio sa četiri utakmice neigranja i novčano sa oko 40.000 dolara.
Šaćiri, Džaka, orao i Kosovo
Na prošlogodišnjem Mundijalu, Švajcarska je igrala protiv Srbije. U dresu Švajcarske nastupila su i dva fudbalera poreklom sa Kosova - Džerdan Šaćiri i Granit Džaka.
Švajcarska je pobedila posle preokreta sa 2:1, a obojica su postigla golove.
Proslave tih golova su podigle veliku prašinu na Balkanu, ali je bilo reakcija i širom sveta.
Oni su posle golova rukama pokazali simbol dvoglavog orla sa zastave Albanije.
Ovaj diplomatski incident završen je tako što je Svetska fudbalska federacija (FIFA) kaznila obojicu sa po 10.000 dolara.
Di Kanio i fašizam
Paolo di Kanio nikada nije važio za „cvećku" na terenu, ni van njega. Umeo je da se potuče na terenu, a jednom je u Engleskoj suspendovan jer je gurnuo sudiju.
Ipak, Italijan je nadmašio sebe 2005, kada je igrao za rimski Lacio, a nekoliko puta je golove proslavljao fašističkim pozdravom visoko podignutom rukom.
Izazvao je mnogo reakcija, Lacio nije obnovio ugovor sa njim i Di Kanio je tada otišao da igra za trećeligaški klub.
Di Kanio je 2016. postao televizijski komentator, ali je i na tom poslu suspendovan jer je u uživo prenosu pokazao tetovažu fašističkog diktatora Benita Musolinija.
Finidi i pas koji mokri
Nigerija je 1994. debitovala na Svetskom prvenstvu i osvojila je simpatije publike zbog atraktivnog i napadačkog stila igre.
Ali bilo je i pomalo čudnih načina proslave golova. Finidi Džordže je izazvao lavinu reakcija kada je gol protiv Grčke proslavio tako što je četvoronoške došao do korner zastavice i imitirao psa koji mokri.
Godinama kasnije bilo je igrača koji su na sličan način slavili pogotke, a poslednji u nizu bio je Belgijanac Dris Mertens koji je 2017. igrao za Napoli protiv Rome.
Brendin grudnjak
Brendi Čestejn je, slaveći gol za Ameriku na Svetskom prvenstvu 1999, skinula dres i tada je nastala jedna od poznatijih fudbalskih fotografija.
Ali u tom trenutku ova proslava takođe je izazvala mnogo kritika. Čestejn se, navodno, nije ponašala kao dama.
Dvadeset godina kasnije može se reći da je ovakva proslava ipak postala legendarna.
DO NOT DELETE - TRACKER FOR [48867820]
30. 10. 2024.
Bravo za Nišlije!
Ljiljana Simić čitalac