
Bivši američki predsednik Džordž Buš stariji preminuo je u petak uveče, saopštio je njegov sin Džordž Buš mlađi.
Buš stariji je bio 41. američki predsednik, između 1989. i 1993. godine. Njegov mandat je obeležio kraj Hladnog rata i prvi irački rat protiv Sadama Huseina.
Iako mu je zdravlje bilo pogoršano poslednjih godina, s vremena na vreme se pojavljivao u javnosti.
Buš stariji je preminuo kasno uveče po američkom vremenu, saopštio je predstavnik za štampu porodice Buš.
U aprilu je primljen u bolnicu zbog infekcije krvotoka, ali je ubrzo pušten. Preminuo je sedam meseci nakon supruge Barbare.
„Džeb, Nil, Marvin, Doro i ja sa žaljenjem saopštavamo da je, posle 94 upečatljive godine, naš dragi tata preminuo“, rekao je njegov sin Džordž Buš mlađi, 43. američki predsednik.
„[On] je bio čovek vrhunskog karaktera i najbolji otac kakvog bi sin ili ćerka mogli da požele.“
Statement by the 43rd President of the United States, George W. Bush, on the passing of his father this evening at the age 94. pic.twitter.com/oTiDq1cE7h
— Jim McGrath (@jgm41) December 1, 2018
Američki predsednik
Statement from President Donald J. Trump and First Lady Melania Trump on the Passing of Former President George H.W. Bush pic.twitter.com/qxPsp4Ggs7
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 1, 2018
je odao počast Bušovoj „pravoj autentičnosti, razoružavajućoj mudrosti i nepokolebljivoj posvećenosti veri, porodici i domovini.“
Američka zastava je spuštena na pola koplja na Beloj kući.
Ko je bio Džordž Buš stariji?
Predsednički mandat Buša starijeg obeležila je spoljna politika – kolaps komunizma u Istočnoj Evropi i invaѕija na Kuvajt iračkog vođe Sadama Huseina 1990. godine
Buš stariji je odigrao ključnu ulogu u stvaranju međunarodne vojne koalicije koja je isterala snage Sadama Huseina iz Kuvajta.
Izabran je za predsednika posle dva potpredsednička mandata uz Ronalda Regana. Međutim, 1992. godine je doživeo poraz od Bila Klintona usled slabljenja privrede.
Njegovo čuveno obećanje tokom kampanje 1988. godine – „Čitajte mi sa usana – Nema novih poreza“ – vratilo mu se kao bumerang kada je kao predsednik morao da promeni politiku.
Buš je počeo da se bavi politikom 1964. godine, nakon što je pokrenuo naftnu kompaniju u Teksasu i postao milioner pre nego što je napunio 40. godina.
Tokom Drugog svetskog rata, služio je u avijaciji sve dok japanski lovci nisu oborili njegov avion 1944. godine tokom akcije bombardovanja.
Nakon što je uz vrhunske počasti otpušten iz vojske 1945, Buš se oženio sa tada 18-godišnjom Barbarom Pirs. Njihov brak je trajao 73 godine i imali su šestoro dece.
Bušovi su imali 17 unuka i osam praunuka.
Kada će biti sahrana?
Još uvek nisu objavljeni detalji sahrane, ali je predstavnik porodice Džim Mekgrat rekao da će biti saopšteno „čim budu poznati.!
Poslednja državna sahrana bivšeg predsednika, Džeralda Forda, održana je 3. januara 2007. godine. Kovčeg je prethodno, od 30. decembra 2006, bio izložen uz najviše državne počasti u Predstavničkom domu američkog Kongresa.
Na svim državnim zgradama, američka zastava je bila na pola koplja 30 dana.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0