EU, državljanstvo i prevara: Kipar ukinuo „zlatni pasoš" - novinari na tajnom zadatku otkrili zloupotrebe
Kipar je ukinuo mogućnost „zlatnog pasoša" koja bogatim investitorima - ukoliko ulože najmanje dva miliona dolara - omogućava dobijanje državljanstva, a time i bezvizno putovanje kroz Evropsku uniju.
To dogodilo pošto su reporteri Al Džazire snimili kiparske zvaničnike kako tu mogućnost koriste da bi pomogli lažnom kineskom biznismenu sa kriminalnim dosijeom.
Jedan od njih je Dimitrios Siluris, predsednik kiparskog parlamenta, koji je izjavio da će se povući sa svih dužnosti dok istraga ne bude gotova.
- Život u državi koju retki priznaju
- 1MDB skandal: Plejboji, premijeri i popularne ličnosti
- „Progutali ime", a datuma nema: Kako su se Makedonci naljutili na Brisel
Odluka o ukidanju „zlatnog pasoša" stupa na snagu sledećeg meseca.
Šta se desilo?
U snimku koji su napravili novinari Al Džazire, objavljenom u ponedeljak, Siluris fiktivnom kineskom biznismenu nudi pomoć za dobijanje državljanstva.
Siluris je potom u utorak saopštio da se izvinjava zbog „neprijatne slike prikazane kiparskoj javnosti i neprijatnosti koje je možda izazvao".
Njegova objava usledila je ubrzo pošto je kiparska vlada posle hitne sednice suspendovala šemu dobijanja državljanstva u zamenu za velike investicije.
Iz kancelarije kiparskog predsednika Nikosa Anastasijadesa su na Tviteru naveli da je to urađeno kao odgovor na „slabosti u sistemu" koje bi neko mogao da neko iskoristi.
Istorijat
Kipar, koji se 2004. pridružio Evropskoj uniji, trenutno daje pasoše državljanima zemalja koje nisu članice EU ukoliko oni ulože značajne količine novca u tu zemlju.
Prošlog novembra objavljeno je da Džo Lou - finansijer u bekstvu i centralna figura globalnog skandala kada su milioni dolara nestali iz malezijskog fonda 1MDB - dobio kiparsko državljanstvo u septembru 2015.
Tada je navodno u letovalištu Aja Napa kupio objekat vredan pet miliona dolara.
Loua traže u Americi, čiji tužioci ističu da je kroz finansijske prevare oprao milijarde dolara.
Lou negira da je uradio bilo šta loše, a trenutno nije poznato gde se on nalazi.
Kipar je kasnije povukao njegov „zlatni pasoš", kao i one koje je kupilo 25 investitora - među njima je devet Rusa, pet Kineza i osam državljana Kambodže.
Šta kažu iz EU?
Prošle godine je Evropska komisija članicama preporučila da pooštre provere državljana zemalja koje su van EU, a koji državljanstvo dobijaju zahvaljujući investicijama.
Malta i Bugarska nude slične opcije kao Kipar.
Iz Komisije su tada naveli da bi to moglo da bude zloupotrebljeno za izbegavanje poreza i pranje novca.
Podnosioci zahteva tako dobijanjem državljanstava Kipra, Malte i Bugarske mogu da se slobodno kreću po EU, a da „ne moraju da imaju mesto prebivališta ili da rade u zemljama članicama".
Državljani EU mogli da se slobodno kreću kroz, žive i rade i to bez birokratskih problema sa kojima se suočavaju oni koji dolaze iz zemalja van ove unije.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
30. 10. 2024.
Bravo za Nišlije!
Ljiljana Simić čitalac