Proizvođač kozmetike Revlon podneo je zahtev za bankrot u SAD, navodeći da su poremećaji u lancu snabdevanja povećali cenu sirovina za njegove proizvode.
Firma stara 90 navodi i da ima problema sa plaćanjem dobavljača, inflacijom i nedostatkom radne snage.
Kompanija kaže da očekuje da će od postojećih kreditora dobiti 575 miliona dolara (oko 547 miliona evra) za obavljanje svakodnevnih operacija.
Akcije Revlona posle te objave pale za su više od 13 odsto na njujorškoj berzi.
Revlon su 1932. godine osnovala braća Čarls i Džozef Revson i Čarls Lahman.
Ubrzo posle toga su počeli da prodaju lakove za nokte, a do sredine pedesetih Revlon je postao međunarodni brend.
Sredinom osamdesetih Revlon je kupila kompanija milijardera Ronald Perlmana.
Revlon trenutno proizvode prodaje u više od 150 zemalja.
Iz kompanije u zahtevu navode da su poremećaji u lancu snabdevanja doveli do žestoke borbe među konkurencijom za sastojke koji se koriste u njenoj kozmetici.
Za to vreme, dodaju, dobavljači su tražili da im se unapred plati za porudžbine.
To je izazvalo „nedostatak neophodnih sastojaka“, naveo je Robert Karuzo, direktor kompanije za restrukturiranje, u zahtevu za bankrot.
„Na primer, za jedan Revlon karmin potrebno je 35 do 40 sirovina i sastojaka, od kojih je svaki ključan za plasiranje proizvoda na tržište“, dodao je on.
Pored brenda Revlon, kompanija poseduje i poznata imena kao što su Elizabet Arden, Almai i Kateks, kao i parfeme koje reklamiraju Kristina Agilera i Britni Spirs.
Poslednjih godina, Revlon se suočio sa većom konkurencijom novih brendova, među kojima su i brendovi Kajli Džener i Rijane.
Podnošenjem zahteva za bankrot, prema američkom zakonu, Revlon će moći da nastavi sa radom dok radi na planu otplate poveriocima.
Debra Perleman, predsednica i izvršna direktorka Revlona, kaže da će podnošenje zahteva za bankrot omogućiti kompaniji da „kupcima ponudi kultne proizvode koje smo isporučivali decenijama, istovremeno pružajući jasniji put za naš budući rast“.
Međutim, njujorška berza saopštila je u četvrtak da je započela proces uklanjanja akcija kompanije.
Pre nekoliko meseci, Revlon je upozorio da se suočava sa „ograničenjima likvidnosti izazvanim stalnim globalnim izazovima“.
I tada su kao najvažnije probleme istakli „prekid lanca snabdevanja i rastuću inflaciju“.
Krajem marta, kompanija je imala 3,3 milijarde dolara dugoročnog duga, a izveštaji o predstojećem bankrotu Revlona prošle nedelje izazvali su pad cene akcija.
Pogledajte video: Kupi mi ljubav – kursevi ljubavnog savetovanja
Pratite nas na Fejsbuku,Tweets by bbcnasrpskom
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0