Evropska unija prvi put je dozvolila upotrebu proizvoda od kanabisa u medicinske svrhe, ali samo pacijentima koji pate od dva retka oblika dečije epilepsije.
Reč je epidioleksu – leku koji se dobija od kanabisa i sadrži kanabidiol, glavni sastojak medicinske marihuane.
Terapija je dozvoljena u dva slučaja dečije epilepsije – Lenoks Gasto sindrom i Dravetov sindromom – koje je teško lečiti i mogu dovesti do nekoliko napada dnevno.
Upotreba tog leka je sada dozvoljena u Velikoj Britaniji i drugim evropskim zemljama, ali ga britanski Nacionalni institut za zdravstvo još ne preporučuje jer „ne postoje dokazi o dugoročnoj efikasnosti“.
Pojedini roditelji za to vreme već traže alternativna rešenja za ovaj lek, jer on ne sadrži ono što oni traže – tetrahidrokanabinol, tj. THC.
Dakle, lek nema psihoaktivnu komponentu kanabisa, a ti roditelji smatraju da upravo THC pomaže njihovoj deci.
Lek je razvila kompanija GV Farmaseutikals i može se koristi u kombinaciji sa drugim lekovima za epilepsiju.
Ima ih dosta.
Oni koji sadrže THC legalni su u Velikoj Britaniji od novembra 2018.
Lečenje može da prepiše samo specijalista i to samo u određenom broju slučajeva, kada ostali lekovi nisu doneli nikakve rezultate.
Jedan od njih je nabilon, koji se pije kao kapsula, a koji je razvijen da deluje slično kao THC – doktori ga daju ljudima koji idu na hemoterapiju, kako ne bi imali toliko problema sa mučninom.
Sativeks takođe sadrži THC i prepisuje se ljudima sa multiplom sklerozom.
Rekreativna upotreba kanabisa je i dalje ilegalna.
„Ovaj novi lek će doneti nadu nekim porodicama i odluka EU deluje kao pozitivan korak“, kaže Lisa Sander, profesorka neurologije na Univerzitetu u Londonu i direktorka Društva za epilepsiju.
„Medicinski kanabis, međutim, i dalje ostaje medicinsko minsko polje“, dodaje.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0