Lionelu Mesiju je dosta.
Poznata španska radio stanica Kadena Ser nedavno je objavila da je kapiten Barselona prekinuo razgovore sa upravom kluba o produžetku ugovora zbog glasina i optužbi da je on jedan od glavnih uzroka nemira na stadionu Nou Kamp.
Mesi je ljut što se u poslednje vreme u medijima ističu brojni detalji njegovog života u Barseloni.
Dojadilo mu je da ga optužuju da vodi klub, da otpušta i zapošljava trenere, bira koje igrače Barselona dovodi, ko će biti u timu.
Generalno – Argentincu se ne dopada pravac u kojem klub ide u ovom trenutku i nije zadovoljan transfer politikom Barselone u poslednje vreme.
Prekipelo mu je, tvrdi radio Kadena Ser, pa je čelnicima kluba poručio da će napustiti Barselonu u leto sledeće godine.
Šta stoji iza ovoga? Kolika je verovatnoća da Mesi zaista ode? Celoj priči potrebno je dati kontekst.
U medijima su se pojavile tvrdnje da je Mesi hteo da Barselona dovede Francuza Antoana Grizmana iz madridskog Atletika, a da ga sada više ne želi u klubu.
Netačno.
Na ličnom nivou, Grizman je u dobrim odnosima sa Mesijem i Luisom Suarezom, porodično izlaze na večere i druže se.
Jasno je da, prema onome što za sada pokazuje na terenu, Grizman još traži pravi ritam u igri Barselone.
Ali takođe je evidentno da su i Mesi i Suarez spremni da mu pomognu da uđe u formu koja ga je i preporučila Barseloni.
Kada su u pitanju treneri, mediji optužuju Mesija da je on smestio otkaz bivšem treneru Tati Martinu i doveo sadašnjeg stratega Kikea Setijena jer mu se više dopada njegov stil fudbala.
Ni ovo nije tačno.
Ovakve glasine su normalne za najplaćenijeg i najboljeg igrača u svakom klubu i tačno je da uprava uvek voli da čuje mišljenje istaknutih pojedinaca o važnim stvarima za tim.
Da je drugačije, klub bio jednostavno bio nemaran.
Ali očigledno je da postoje probleme za koje je rešenje mnogo komplikovanije.
Posebno je aktuelni predsednik Đozep Marija Bartomeu davao obećanja koja nije ispunio.
„Probaćemo da vratimo Nejmara“, rekao je kada je već znao da je postignut dogovor o dolasku Grizmana.
„Otpustićemo trenera Ernesta Valverdea i zameniće ga Ćavi“, rekao je Bartomeu.
Na kraju su i klub i Ćavi, igračka legenda Barselona koja se otisnula u trenerske vode, rešili da u ovom trenutku saradnja nije moguća.
Kada je prošli put produžio ugovor sa Barselonom, ubačena je klauzula da u leto 2021. godine može da napusti klub.
Iako je srećan na ličnom planu i nalazi se u porodičnom okruženju u Barseloni, možda kao nikada pre – Mesijevi koferi trenutno su poluspakovani.
Argentinac želi da igra u ekipi koja je konkurentna u borbi za trofeje, pogotovo u Evropi. A ako kaže da razmišlja o budućnosti, to će možda naterati sve u klubu da nađu rešenje i počnu bolje da posluju na transfer tržištu.
Pregovori o novom ugovoru do sada su išli dobro. Ali, Mesi je nezadovoljan partijama ekipe na terenu i ekipa je polako počela da gubi poverenje u mogućnosti trenera Setijena.
Sve je došlo na „naplatu“ u remiju od 2:2 protiv Selte u Vigu posle kojeg je Barselona prepustila prvo mesto tabeli najvećem rivalu Realu iz Madrid koji je kasnije osvojio i šampionsku titulu.
Najbolji igrači Barselone i trener Setijen su razmenili dosta oštrih reči.
Setijen je bio nezadovoljan što ne može do kraja da ostvari trenerske zamisli, rekao je igračima da stvari više ne mogu da budu ovakve i da, ako se nešto ne promeni“, mogu lako da ga se reše.
Odgovor je stigao. Kapiteni ekipe su razgovarali sa trenerom i predsednikom kluba i počeli su opet da obnavljaju srušene mostove.
Đerar Pike, jedan od kapitena i čoveka koji uvek „ima nos“ za dobar tajming, porukom na Tviteru je pozvao sve u klubu i navijače da budu jedinstveni.
Ali Mesi je pokazao mišiće u vreme kada klub treba da dovede nove igrače u letnjem prelaznom roku, a možda i da razmotri pitanje trenera.
Argentinac je uradio sve kako bi se njegov glas javno čuo, makar i preko radija.
I u prošlosti je Mesi imao ovakve trenutke, kada je njegovo mišljenje bilo suprotno od uprave kluba, pa se potezala priča o mogućem odlasku.
Na početku profesionalne karijere, kada se borio sa španskom birokratijom i nije bio standardni prvotimac u Barseloni, italijanski Inter je želeo da ga dovede.
Milanski klub u tom trenutku nije odbila ni otkupna klauzula od 150 miliona evra, čak je bio spreman da Mesiju utrostruči platu.
Ali mudre reči Đoana Laporte, tadašnjeg predsednika Barselone, su promenile situaciju. Međutim, Mesi tada nije ni želeo da ode.
Afera sa utajom poreza ostavila je ozbiljan trag i na Mesija i na njegovu porodicu, zbog čega je tada poželeo da napusti ne samo Barselonu, već i Španiju.
Ali kada se slegla prašina, a Mesi se vratio treninzima, odlučio je da ostane iako je tada mogao da bira bilo koji klub na svetu.
Glavni kandidat za Mesijev potpis bio je Mančester Siti na čiju klupu je te 2016. godine seo Pep Gvardiola, sa kojim je Argentinac sarađivao u Barseloni.
Ovo je treća kriza i Mesi je ka upravi odapeo strelu na kojoj je bila zakačena jasna poruka.
Nakon što je sezona nastavljena posle pauze zbog pandemije, a Barselona ušla u seriju slabih rezultata koji su je ostavili bez titule, postalo je jasno da Katalonci nemaju kvalitet ni za trofej Lige šampiona.
Nedeljama unazad uprava Barselone ne uspeva da završi pregovore ni sa drugim Argentincem, Lautarom Martinezom koji i trebalo da dođe iz Intera.
A baš on je klasa igrača koji bi trebalo da stigne kako bi se Barselona opet uspešno borila za trofeje na najvišem nivou.
Cela situacija mogla bi da se promeni ako Barselona promeni trenera i uprava ponovi stupi u kontakt sa Ćavijem.
Viktor Font, kandidat za predsednika kluba na izborima sledeće godine, već je najavio da će mu prvi potez ako dođe na funkciju upravo biti dovođenje Ćavija za trenera.
Njegov dolazak na klupu Barselone mogao bi da znači i povratak vraćanju prepoznatljivom stilu igre.
Istovremeno, Ćavi bi se suočio sa problemima koji su posledica činjenice da jedna veoma uspešna generacija Barselone definitivno silazi sa fudbalske scene.
A sve to će Mesi da prati sa velikim interesovanjem.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0