Pletenje je postalo veoma popularno na Novom Zelandu pošto je objavljena fotografija bebe Arčija sa jednom takvom kapom.
Fotografija na kojoj je princ Hari sa sinom objavljena je na Instagram profilu kraljevske porodice.
Za samo nekoliko dana posle objavljivanja fotografije, organizacija Make Give Live koja pravi pletene odevne predmete, dobila je deset puta više narudžbina nego obično za mesec dana.
- Hari - princ od žurki koji je sam sebi utirao put
- Šta otkrivaju nove fotografije kraljevske porodice: Pet ključnih stvari
- Hari i Megan osnivaju novu dobrotvornu organizaciju
Jedna od suosnivačica organizacije kaže da je potpuno iznenađena razvojem događaja.
„Nismo mogli da pretpostavimo šta će da se desi", rekla je Beki Smit za BBC.
Ona je dodala da je shvatila da beba Arči nosi jednu od njihovih kapa tek kada joj je jedna od članica grupe za pletenje pokazala fotografiju.
„Još nismo u potpunosti shvatili kakav bi to uticaj moglo da ima na prodaju. Ali bilo je lepo videti ga kako nosi tu kapu i kako se naša poruka širi", navela je Smit.
Organizacija Make Give Live je dobila oko 450 porudžbina od trenutka objavljivanja fotografije, a obično mesečno ima oko 45, navodi Smit.
Cilj ove organizacije je pomoć ljudima koji se bore protiv usamljenosti i poboljšanje psihičkog zdravlja. Trenutno na Novom Zelandu postoji 11 grupa za pletenje sa oko 120 članova i članica.
Sastaju se u kafićima, bibliotekama i drugim javnom mestima i pletu kape. Za svaku prodatu kapu, organizacija donira jednu nekoj osobi kojoj je to potrebno na Novom Zelandu.
Smit je rekla da je verovala da je vojvotkinja od Saseksa kapu dobila od nekoga kao poklon kada je 2018. godine posetila Novi Zeland.
Ali onda je shvatila, kada je pakujući kape videla adresu za dostavu, da je Megan Markl sama kupila još dve kape, a jednu od njih nosi Arči na fotografiji.
Uprkos velikoj potražnji, organizacija i dalje prima narudžbine za kape, ali se sada čeka malo duže da se naprave i isporuče.
Smit je dodala je važno da pletenje za članove grupe ostane zabavno iskustvo u kojem uživaju i da izbegnu stresne situacije zbog velikog broja porudžbina.
Povećana prodaja pomoći će organizaciji da formira još više grupa za pletenje.
„Veoma sam uzbuđena i zahvalna što su izabrali našu organizaciju i proizvod, jer on zaista pravi razliku", rekla je Smit.
„To nije bilo koja stara kapa. To je posebna kapa koja na različite načine utiče na ljude", zaključila je ona.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
30. 10. 2024.
Bravo za Nišlije!
Ljiljana Simić čitalac