U različitim vrstama hrane za pse, bazirane na sirovom mesu, nalaze se bakterije koje mogu biti opasne i po ljude i po životinje, upozoravaju stručnjaci.
Najrizičnije je dozvoljavati psu da vas liže nakon što je pojeo sirovu kost, meso ili iznutrice, navodi se u istraživanju objavljenom na sajtu Vet rekord, zvaničnom portalu Veterinarskog društva Velike Britanije.
Ovakva ishrana za životinje postaje sve popularnije, a neki proizvođači obećavaju da će psi zbog njihove hrane biti zdraviji i imati sjajnije krzno.
- Napušteni psi iz Tuzle pronašli spas u kozmetičkom salonu
- Pronađeno štene sa repom na glavi
- Upoznajte Ignjata - nema bradu, ali je Deda Mraz za pse lutalice
- Starački dom za životinje
Istraživači su analizirali 60 uzoraka sirove hrane za pse od deset proizvođača iz Švedske, Norveške, Finske, Nemačke i Engleske.
Hrana i bakterije
Za razliku od drugih proizvoda, hrana za pse od sirovog mesa nije pasterizovana niti tretirana na bilo koji drugi način kojim bi se eliminisale bakterije.
Istraživači su u svih 60 testiranih uzoraka pronašli tragove enterobakterije (enterobacteriaceae) koja je indikator fekalne kontaminacije.
Količina bakterija u mesu različitih proizvođača se značajno razlikovala, a u nekim slučajevima - i u različitim proizvodima istih firmi.
Njihov broj je premašio maksimalnu granicu od 5.000 bakterija po gramu, koju je odredila Evropska unija, u više od pola testiranih uzoraka (31).
- Tužna priča jednog mopsa
- Pas heroj spasio gazdaricu od zvečarke
- Tvorac labradudla kaže da mu je to „životna greška“
Većina pronađenih bakterija ne izaziva infekcije, osim ešerihije koli - ova bakterija pronađena je u trećini uzoraka.
U četiri uzorka je pronađena salmonela, bakterija koja se u Evropskoj uniji ne sme naći u hrani. U tri uzorka je pronađena kampilobakterija.
Obe bakterije mogu da se prenesu sa životinja na ljude i da izazovu infekcije.
„Vlasnici kućnih ljubimaca koji odluče da psima daju sirovu hranu, moraju da budu svesni potencijalnih zdravstvenih rizika i da preduzmu sve mere predostrožnosti prilikom skladištenja i rukovanja hranom.
„Veterinarsko društvo ne preporučuje ni upotrebu sirove hrane koja se priprema kod kuće, bez saveta veterinara, zbog potencijalnih nedostataka u ishrani.
„Savetovali bismo svakog vlasnika koji želi da isproba sirovu hranu na bazi mesa, da se prvo konsultuje sa veterinarom", kaže Daniela Dos Santos iz Veterinarskog društva Velike Britanije.
Mere predostrožnosti
- Pre upotrebe, sirovo meso treba da se čuva zamrznuto
- Odmrzavajte meso na maksimalnoj temperaturi od deset stepeni
- Ne jedite u isto vreme dok hranite ljubimca, a meso koje pripremate za njega, secite posebnim nožem (ili barem operite escajg posle upotrebe)
- Zapamtite da bakterije u sirovom mesu mogu da se šire i na druge namirnice i površine
- Ne dozvolite da vas pas liže nakon što je upravo pojeo sirovo meso
- Pse koji žive u porodicama sa bebama koje sisaju, starijim osobama ili osobama sa slabim imunitetom, ne bi trebalo da hranite sirovim mesom
30. 10. 2024.
Bravo za Nišlije!
Ljiljana Simić čitalac