Gugl fotografije neće više nuditi neograničeno besplatno skladištenje fotografija, što će uticati i na druge Gugl proizvode, uključujći i imejl.
Kompanija je predstavila opciju skladištenje fotografija 2015. godine, obećavajući neograničena otpremanja.
Ali iz Gugla sada kažu da će ograničiti skladištenje na 15GB po nalogu koji koriste i Gmail (Džimejl (Gmail) i Gugl Drajv.
Oni koji žele da sačuvaju više podataka preko Gugla moraće da plate.
Ova promena može da znači da korisnici koji nastave da otpremaju fotografije, mogu brže ostati bez prostora za imejl.
Ali fotografije sačuvane pre juna 2021. godine, neće biti obuhvaćene promenom.
Nezadovoljni korisnici na društvenim mrežama optužuju kompaniju Gugl da je besplatno skladištenje fotografija koristila kao trik kako bi se izborila za mesto na tržištu, dok je gubila novac.
Don Mekaskil, izvršni direktor sajtova za deljenje fotografija Flikr i Smag Mag napisao je na Tviteru:
„Za pet godina smo znali da će se ovo dogoditi… Izgubite milijarde dolara da bi imali veći deo tržišta, ugušite konkurenciju, a zatim uzmete i novac za to? Monopolističko ponašanje“.
Dodao je da nije iznenađen da se Gugl odlučio na ovakav potez pošto je Ministarstvo pravde nedavno podnelo prijavu zbog monopola nad pretraživanjem na internetu i nezakonitim gušenjem konkurencije.
Najnovije saopštenje poklapa se sa 165 kritičara Gugla koji su pisali Evropskoj uniji, tražeći da zauzme oštriji stav prema, kako kažu, nepoštenom delanju tehnološkog giganta.
„Kada kažemo uspomene za ceo život, mi stvarno to i mislimo“, rekli su iz Gugla kada su predstavljali servis za fotografije 2015. godine.
„Sa Gugl fotografijama možete da čuvate neograničeni broj visokokvalitetnih fotografija i snimaka besplatno“.
Ali u blogu se navodi da je ova mogućnost dovela do toga da se na servisu čuva ukupno četiri triliona fotografija, a da se samo tokom jedne nedelje skladišti 28 milijardi fotografija i videa.
Iz Gugla kažu da je promena bila potrebna kako bi bili sigurni da proizvod može da nastavi da zadovoljava potrebe korisnika na duže staze.
A remarkable 28 billion new photos and videos are uploaded to Photos every week. To welcome even more of your memories and build Google Photos for the future, we are announcing a change to our storage policy.
Learn more here: https://t.co/SuS34HFjAu
— Google Photos (@googlephotos)
A remarkable 28 billion new photos and videos are uploaded to Photos every week. To welcome even more of your memories and build Google Photos for the future, we are announcing a change to our storage policy.
Learn more here: https://t.co/SuS34HFjAu
— Google Photos (@googlephotos) November 11, 2020
Sličan post otkrio je da je 4.3 miliona gigabajta dodato u Džimejl, Drajv i Fotos ukupno svakog dana.
Neograničena memorija za fotografije bila je glavni prodajni atribut u marketingu Guglovih Piksel telefona, koji su korisnicima omogućivali neograničeno skladištenje fotografija i snimaka sa velikom rezolucijom.
Onima koji nemaju Piksel telefone ponuđena su samo neograničena otpremanja videa i fotografija, sa manjom rezolucijom.
Prema novim pravilima korisnicima je smanjen prostor za skladištenje, a oni koji imaju Piksel telefone i dalje imaju mogućnost da neograničeno skladište podatke- mada sa nešto nižim kvalitetom.
Iz Gugla takođe kažu da korisnicima koji su prekoračili ograničenje za skladištenje podataka, sadržaj bi mogao da bude izbrisan sa Gmaila, Fotosa i Drajva.
Problem sa skladištenjem velike količine podataka na klaudu nije neka novost.
Flikr, koji je je nekada bio u vlasništu Jahua, ponudio je jedan terabajt besplatnog skladištenja do kraja 2018. godine, kada je objavio da korisnici imaju mogućnost da sačuvaju samo 1.000 fotografija.
Tada su iz kompanije rekli da je skladištenje podataka desetine milijardi članova Flikra „zapanjujuće skupo“.
Početkom 2019. godine započeto je brisanje fotografija korisnika.
U međuvremenu, portparol sajta je rekao da se nadaju da će promena pomoći fotografima da „prepoznaju vrednost dela velike zajednice koju čine ljudi koji slično razmišljaju – nasuprot mestu gde njihove fotografije sakupljaju prašinu“.
Iz Gugla kažu da je 15 GB za skladištenje podataka dovoljna da većina korisnika izdrži nekoliko godina.
Dodaju da kada do promene dođe, više od 80 odsto korisnika će moći da skladišti podatke otprilike tri godine pre nego što dostignu ograničenje.
Deniz Han, analitičarka za skladištenje podataka u kompaniji za tehnološka istraživanja Omdia kaže da ova promena može biti znak da se kompanije bore da ispune potražnju za skladištenjem na klaudu.
„Gugl, Fejsbuk i Amazon zauzimaju ogromne količine prostora za skladištenje u poslednjih nekoliko godina“, dodaje Han.
Mnogo toga je na uređajima od 16 terabajta, koji mogu da sadrže po nekoliko miliona fotografija.
„Iako se kapacitet skladištenja podataka trenutno koristi na rekordnom nivou od pre pet godina, čini se da neprestano gomilanje ogromnih količina podataka nadmašuje naše napore da ih skladištimo tako lako kao što smo nekada mislili da to može“, objašnjava on.
Možda će vas zanimati i video o tome da li sadržaj na aplikaciji TikTok promoviše gladovanje
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0